Šéf VZP si dal nůž na krk. Odměnu získá jen za přebytek

Radek Nohl Radek Nohl
29. 4. 2013 14:26
Ředitel pojišťovny může dostat roční odměnu až do výše 1,3 milionu korun
Zdeněk Kabátek.
Zdeněk Kabátek. | Foto: ČTK

Praha - Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek si dal nůž na krk.

Na pondělním jednání správní rady VZP si podle zjištění deníku Aktuálně.cz nechal na svůj návrh odsouhlasit to, že na roční odměnu má mít nárok jedině v případě, že základní fond, do něhož tečou peníze z výběru pojistného a platí se z něj zdravotní péče, bude v kladných číslech.

To se přitom pojišťovně podařilo naposledy v roce 2008. Od té doby je fond každoročně v několikamiliardovém minusu.

Kabátek má podle rozhodnutí správní rady z loňského prosince nárok na roční odměnu až do výše 1,3 milionu korun. Měsíčně pobírá jako ředitel VZP 225 tisíc korun.

Miliardové ztráty v posledních letech

Členové správní rady bod odhlasovali téměř jednohlasně. To, že byl Kabátkův návrh schválen, potvrdil deníku Aktuálně.cz mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

"Dosáhnout přebytkové bilance nebude jednoduché a hlavně ne všechny okolnosti jsou ovlivnitelné. Svědčí to však o důrazu a snaze pana ředitele řešit problém," uvedl radní a poslanec LIDEM Jiří Rusnok.

"Z daného je jasné, že mu velmi záleží na VZP, nikoli na osobním prospěchu," řekla členka správní rady VZP a poslankyně TOP 09 Patricie Kotalíková.

Základní fond VZP byl naposledy v plusu před hospodářskou krizí v roce 2008. Tehdy šlo o částku 6,1 miliardy korun. O rok později ale již byl 6,6 miliardy v minusu a podobně to bylo také v roce 2010.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Na Brněnsku vykolejila část vlaku a přerušila provoz, žádní zranění

V Tišnově na Brněnsku vykolejily ve čtvrtek dopoledne poslední dva vagony rychlíku Vysočina jedoucího z Prahy do Brna. Podle prvotních informací záchranných složek se událost obešla bez zranění. Z vlaku se evakuuje 150 lidí. Trať je zavřená, České dráhy zajišťují náhradní autobusovou dopravu. Předpokládané zprovoznění trati je v 18:00.

Zatím není jasné, co se stalo, ve hře je technická závada. Vše se vyšetřuje. "Vykolejily dva vozy, ale nejsou převrácené, stojí rovně. Zatím je to bez zjevných zranění, na místě je evakuace asi 150 lidí," řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy