Praha - Odchod Jiřího Janečka z funkce ředitele České televize je nevyhnutelný. Obavy některých členů Rady ČT, že by své rozhodnutí Janeček do konce srpna změnil, nejsou podle jejího dosluhujícího předsedy Jiřího Baumruka na místě. Ale pokud by se tak stalo, rada jej v září odvolá.
"Oficiální rezignaci pan Janeček ani podat nemůže, jelikož ta vchází v platnost hned od druhého dne. Tím pádem on radě předložil oznámení o rezignaci, kterou si nechal potvrdit i od svých právníků a tím radu srozuměl o svém odchodu," sdělil Baumruk Aktuálně.cz.
Podle něj je takový postup legislativně správný a je v souladu se zákonem o České televizi.
Jiný názor má místopředsedkyně rady Dana Eklová, která si nechala provést právní analýzu dokumentu. "Zadala jsem požadavek advokátní kanceláři a nechala si vypracovat analýzu Janečkova oznámení. Z té následně vyšlo najevo, že Janečkův dopis nemá žádnou právní hodnotu," sdělila Aktuálně.cz.
Advokátní kancelář k analýze vypracovala i doporučení, po jehož splnění by Janečkovo oznámení o rezignaci nabylo právní hodnoty a bylo tak skutečně závazné. Předešlo by se tak mimo jiné i obavám, že si Janeček své rozhodnutí na poslední chvíli rozmyslí.
"Janečkův dopis by se předal notáři, který by jej potvrdil a sám ho k 31. srpnu doručil Radě ČT jako výpověď," popsala postup Eklová.
Analýzu místopředsedkyně předala radě, která ji prozatím nepřijala za svou. "Nechci tu prosazovat žádný tvrdý postup, pouze jsem považovala za důležité tuto informaci radě sdělit. Nejde mi o nic než o právní aspekt celé věci. Sama předpokládám, že pan ředitel skutečně odstoupí, věřím mu," dodala.
Pokud se rozmyslí, odvoláme jej
Pokud by chtěl Jiří Janeček své rozhodnutí změnit, o funkci ředitele veřejnoprávní televize by stejně přišel.
"Absolutně vylučuji, že by si své rozhodnutí rozmyslel. A kdyby ano, má na to rada jednoduchý postup: hned na 1. září svolá mimořádné jednání, kde ředitele odvolá za totální ztrátu důvěry. Takovýhle postup ale od něj neočekáváme, to se v těchto kruzích nedělá," vysvětluje Baumruk.
Za pravdu mu dává i místopředseda Jaroslav Dědič. Podle něj by v případě pokračujících pochybností o odchodu z funkce měl Jiří Janeček rezignovat dříve než ke konci srpna.
O volbě se rozhodne za dva týdny
Rada České televize na středečním jednání odložila projednání harmonogramu volby nového generálního ředitele na příští zasedání. To proběhne 13. července.
"Ke schválení nemohlo dojít, jelikož se čeká na čtyři nově příchozí členy rady, kteří se dnešního zasedání ještě nemohli zúčastnit. Musíme na ně počkat, jinak by hlasování o schválení nebylo fér," řekl Aktuálně.cz místopředseda rady Jiří Kratochvíl.
I on pevně věří rozhodnutí současného generálního ředitele k 1. září funkci opustit. "Pan Janeček už svou výpověď písemně podal, v tom žádný problém není. Ta výpověď je daná, nevěřím, že by své rozhodnutí vzal zpět," dodal.
Vedení rady plánuje o novém nástupci Janečka rozhodnout v druhé polovině září.
Favoritem je Dvořák
Podle zjištění Aktuálně.cz má - alespoň v tuto chvíli - největší šance bývalý ředitel televize Nova Petr Dvořák. Na jeho jménu se shodnou jak poslanci ODS, tak sociální demokracie.
Právě tyto dvě strany budou mít největší vliv na to, kdo usedne do uprázdněného křesla po Janečkovi, ačkoliv rada, která jej volí, by měla být na politických názorech absolutně nezávislá. Její členy však volí politici. Ti zatím o svých preferencích mluví jedině pod podmínkou anonymity.
Uvnitř ODS má zatím největší podporu z kandidátů, kteří mají šanci na zvolení, exšéf Novy Dvořák.
Další z adeptů - ředitel pro Nová média ČT Milan Fridrich - měl spíše podporu skupiny kolem Ivana Langera, který si, přestože není už ve vedení strany, uchovává silný vliv.