Nový šéf ČT? Favoritem je Dvořák, má podporu politiků

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
9. 6. 2011 19:30
Favorit ODS není bez šancí ani u největší strany ve sněmovně - ČSSD
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už den poté, co generální ředitel České televize Jiří Janeček oznámil Radě ČT svou rezignaci ke konci srpna, diskutuje politická scéna o svých favoritech na tento post.

Rada ČT teprve vypíše výběrové řízení. Do křesla šéfa veřejnoprávní televize ale neusedne nikdo, kdo nebude mít podporu z politické sféry.

Pro řadu politiků navíc nebyla Janečkova rezignace až takovým překvapením.

"Čím dříve odejde, tím lépe," řekl Aktuálně.cz už ve středu - ještě před Janečkovou rezignací - jeden z poslanců za ČSSD.

Favoritem Dvořák

Podle zjištění Aktuálně.cz má - alespoň v tuto chvíli - největší šance bývalý ředitel televize Nova Petr Dvořák. Na jeho jménu se shodnou jak poslanci ODS, tak sociální demokracie.

Právě tyto dvě strany budou mít největší vliv na to, kdo usedne do uprázdněného křesla po Janečkovi, ačkoliv rada, která jej volí, by měla být na politických názorech absolutně nezávislá. Její členy však volí politici. Ti zatím o svých preferencích mluví jedině pod podmínkou anonymity.

Uvnitř ODS má zatím největší podporu z kandidátů, kteří mají šanci na zvolení, exšéf Novy Dvořák. 

Další z adeptů - ředitel pro Nová média ČT Milan Fridrich - měl spíše podporu skupiny kolem Ivana Langera, který si, přestože není už ve vedení strany, uchovává silný vliv.

Skupina okolo bývalého předsedy poslanců ODS Petra Tluchoře by zase ráda v čele ČT viděla současného ředitele zpravodajství Romana Bradáče.

Pro Dvořáka mluví i to, že by se právě na něm nakonec mohly shodnout obě největší frakce ve sněmovně - tedy ODS a ČSSD. Ty mají zatím převahu v Radě České televize, která ředitele volí.

"Nemáme problém s Dvořákem," říká jeden sociálně demokratický poslanec. "Ale ani s Fridrichem nebo Bradáčem," dodává.

K Dvořákovi jako favoritovi ODS by se nakonec - za určitých podmínek, které zatím nechce specifikovat - mohla přidat i TOP 09. Konečná politická dohoda ale ještě uzavřena nebyla.

ČSSD "nemá problém" ani s Fridrichem nebo Bradáčem

Uvnitř ČSSD má Fridrich podporu "haškovského" křídla, Bradáč pak spíš mezi "sobotkovci".

Jiří Janeček oznámil svou rezignaci. Odejít chce na konci srpna.
Jiří Janeček oznámil svou rezignaci. Odejít chce na konci srpna. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Z těch dvou bych skoro preferoval Bradáče, protože tam nejsou žádné jiné vazby," potvrzuje poslanec za ČSSD patřící ke křídlu současného předsedy strany.

Nejmenší koaliční strana - Věci veřejné - zatím žádného favorita nemá, to ale neznamená, že by chtěla zůstat stranou.

"Nejde to mimo nás, ale je prostě příliš brzy a zatím jsme se o tom nebavili," říká poslanec blízký vedení VV.

Zůstane na ČT reklama?

Nového generálního ředitele veřejnoprávní televize zvolí Rada ČT. Sněmovna ve středu na čtyři uvolněná místa zvolila jen dva nové radní, zbylé dva - Jiřího Závozdu a Michala Jankovce - zvolila ve čtvrtek.

Do rady pronikli i ti, které protlačily menší strany - TOP 09 a VV.

Naopak naposledy zasedl v Radě ČT ve středu její dosavadní předseda Jiří Baumruk, favorit ODS, který se ale v nové volbě radních nedostal ani do nominace kandidátů, stejně dopadla i Helena Fibingerová, favoritka ČSSD.

Shodou okolností se poslanci dohadují o tom, zda má, nebo nemá zůstat reklama v České televizi. Podle zjištění Aktuálně.cz se už na půdě sněmovny rodí dohoda, která by reklamu v ČT zachovala, a to na úrovni půl procenta vysílacího času a také jen na ohraničenou dobu dvou let.

Ani tady není ještě uzavřena konečná politická dohoda. O zákoně přitom sněmovna bude rozhodovat už příští týden.


 

Právě se děje

před 54 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy