Ostrava - Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) Evžen Machytka rezignuje. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to vítá. Machytka odchod z čela největší nemocnice v Moravskoslezském kraji zdůvodnil snahou o uklidnění situace v nemocnici a otupení hran v komunikaci s přednosty nemocnice, lékařskou fakultou, odbory, městem i krajem.
Ve čtvrtek to řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Nemocnice se dlouho potýká s personální spory. Machytku má ve funkci nahradit jeho náměstek Petr Vávra. Podle předsedkyně největší odborové organizace Zuzany Sargové ale tato změna situace neuklidní.
"Věřím, že můj odchod z čela nemocnice vyřeší tuto patovou situaci, jejíž pokračování by pouze dále poškozovalo fakultní nemocnici v očích veřejnosti," uvedl Machytka. Vávru ministr zdravotnictví k 29. říjnu jmenuje ředitelem nemocnice do doby, než bude ve výběrovém řízení vybrán nový ředitel. Konkurz bude vypsán v nejbližší době.
Sargová řekla, že rezignaci Machytky většina zaměstnanců vítá. Avizovaná personální obměna podle ní situaci nezklidní. Důvodem je podle odborářky spojitost mezi Machytkou a Vávrou. "Máme velké obavy, že k vyřešení situace nedojde vzhledem k úzkým vazbám Vávry na ředitele Machytku," míní Sargová. Poukázala na to, že jde o Machytkova náměstka, který byl podle do funkce vybrán bez výběrového řízení. Zodpovídal za vědu a výzkum.
"Odstoupení doktora Machytky vítám, poslední týdny bylo jasné, že jiné řešení není," řekl rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Připomněl, že na Lékařské fakultě by se navíc mělo rovněž obměnit vedení, takže vztahy fakulty a fakultní nemocnice se po mnoha měsících urovnají.
"Už před týdnem jsem na setkání s ministrem zdravotnictví řekl, že by bylo ideální, kdyby Evžen Machytka z pozice ředitele nemocnice sám odstoupil. Jeho personální politika v nemocnici byla špatná a napětí narůstalo i na Lékařské fakultě a mezi občany. Jsem rád, že se pan ředitel k tomuto kroku rozhodl. Věřím, že se krizová situace v nemocnici začne rychleji řešit a pozornost se tak naplno vrátí tam, kde je jí nejvíc potřeba, tedy směrem k pacientům a péči o jejich zdraví," řekl hejtman kraje Ivo Vondrák (ANO).
"Samozřejmě vnímám závažnou situaci kolem Fakultní nemocnice Ostrava a budu se maximálně snažit o její zklidnění. Věřím, že společně s přednosty jednotlivých klinik nalezneme řešení této situace," uvedl Vávra, který chce jednat se všemi stranami, prioritně s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity. "Cílem je stabilizace, proto mohu jakékoliv další personální změny vyloučit. Jako nezbytné však považuji personální zajištění dosud neobsazených vedoucích pozic jednotlivých klinik," doplnil Vávra.
Machytka ve FNO v únoru nahradil ve funkci ředitele někdejšího ministra zdravotnictví za ČSSD Svatopluka Němečka, kterého odvolal ministr Vojtěch. Po Machytkově příchodu funkci nečekaně opustil přednosta chirurgické kliniky Igor Penka. Proslýchalo se, že k tomu byl přinucen. Ve funkcích pak skončili přednosta Ústavu soudního lékařství Igor Dvořáček, přednostka Ústavu patologie Jana Dvořáčková a přednosta interní kliniky Arnošt Martínek. Napjaté vztahy byly i mezi nemocnicí a lékařskou fakultou.
Kritika vedení nemocnice vyvrcholila po odvolání přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Ondřeje Šimetky. Proti této personální změně se ohradili zaměstnanci, odbory, studenti i politici.
"Stojím si za tím, že jsem při řízení nemocnice nijak nepochybil a naopak se mi podařilo v nemocnici odvést kus práce. Uznávám však, že při personální změně na pozici přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky měla z mé strany proběhnout lepší komunikace," prohlásil Machytka.
Vojtěch považuje Machytkovo rozhodnutí za rozumný krok, který situaci v nemocnici odblokuje. Podle ministra ředitel zahájil řadu pozitivních změn.
"Bohužel pan ředitel nezvládl komunikaci posledních personálních změn směrem k významným partnerům nemocnice, jakými jsou například fakulta, odborná společnost či odbory, a nemocnice se tak dostala do izolace," řekl Vojtěch.