Čeští vývojáři, kteří si fotili v Řecku vojenské objekty, dostali podmínečný trest 30 měsíců vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2017 20:48
Soud v Řecku v pondělí uložil podmínečný trest dvou a půl roku vězení s odkladem na tři roky dvěma Čechům Martinovi Pezlarovi a Ivanu Buchtovi, kteří byli obviněni ze špionáže. Oba muži se proti rozsudku na místě odvolali. Informovala o tom Česká televize. Soud zvolil ještě tvrdší trest, než jaký navrhovala státní zástupkyně. Ta prý překvalifikovala obvinění ze špionáže na přečin nedovoleného fotografování. Oba muži jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem.
Justice, ilustrační foto
Justice, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Mytilini - Soud v Řecku v pondělí uložil podmínečný trest dvou a půl roku vězení s odkladem na tři roky dvěma Čechům, kteří byli obviněni ze špionáže. Případ Martina Pezlara a Ivana Buchty byl nakonec překvalifikován z trestného činu na přečin, sdělila ČTK Kateřina Skalická, která se jako známá obou souzených dnešního řízení v Řecku zúčastnila.

"Za výsledek jsme rádi, ale na doporučení právníka se oba pánové odvolali," dodala Skalická.

Podle České televize zvolil soud v Mytilini na ostrově Lesbos o něco tvrdší trest, než jaký navrhovala státní zástupkyně. Ta při překvalifikování obvinění ze špionáže na přečin nedovoleného fotografování požadovala podmínečný trest jeden až dva roky.

Oba muži jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Oba ale tvrdí, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali jako turisté.

Češi jsou nyní už volní, byly jim vráceny pasy a kauce ve výši 5000 eur (132.000 Kč), kterou museli složit v lednu 2013, kdy byli po čtyřech měsících propuštěni z vazby.

Dvojice byla v Řecku zadržena v září 2012 na ostrově Limnos. Tehdy se v médiích objevily informace, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest vězení. V zájmu jejich propuštění se angažovala česká diplomacie a další představitelé státu, vznikla i petice, kterou podepsalo asi 21 000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy