Smlouva s Home Creditem je poslední kapkou. Odvolejte rektora, vyzývá senátory petice

Radek Dragoun Radek Dragoun
17. 10. 2019 13:40
Více než 600 studentů, absolventů a zaměstnanců podepsalo od středečního dopoledne petici, která vyzývá členy Akademického senátu Univerzity Karlovy k odvolání rektora Tomáše Zimy. Vadí jim okolnosti, za jakých podepsal smlouvu se společností Home Credit i netransparentní vazby na představitele Číny.
Rektor Tomáš Zima po podpisu partnerské smlouvy se společností Home Credit International na konci září.
Rektor Tomáš Zima po podpisu partnerské smlouvy se společností Home Credit International na konci září. | Foto: Twitter PPF Group

"Samotná postava rektora má už tolik škraloupů, že nebuduje moc dobré jméno Univerzity Karlovy," vysvětlila autorka petice Michaela Trtíková Vojtková. Petice zmiňuje čtyři problematické kroky, kterých se měl Tomáš Zima dopustit. Tím posledním je uzavření partnerství se společností Home Credit, aniž by to projednal s akademickým senátem, která měla během tří let přinést univerzitě celkem 1,5 milionu korun. Roční rozpočet školy je přitom 11 miliard.

Akademický senát zasedá již v pátek, jeho předseda František Zahálka však nepředpokládá, že by k hlasování došlo. Aby byl rektor skutečně odvolán, musely by s tím souhlasit alespoň tři pětiny všech senátorů. "Pokud by mělo čistě hypoteticky dojít k tomuto krajnímu řešení, tak si nedokážu představit, že by se to spustilo už v pátek. To si myslím, že je utopistické," řekl Zahálka s tím, že takto závažnou věc nelze probírat ze dne na den.

"Odvolání rektora je jeden z kroků, ale je až ten poslední, který by měl přijít v situaci, kdy jde o nepřekročitelnou věc. V tuto chvíli si to já osobně představit nedokážu. Důvody pro odvolání rektora musí být naprosto zásadní a musí na nich být velká shoda napříč celým spektrem. V takové situaci bychom chtěli, aby se vyjadřovaly senáty fakult," dodal Zahálka. Další zasedání senátu je na programu na konci listopadu, kdyby to však bylo nutné, může se senát mimořádně sejít i dříve.

Ani senátoři oslovení redakcí Aktuálně.cz se zatím k odvolání Zimy nekloní, přestože je k tomu vyzvalo už více než 600 lidí - studentů, absolventů i zaměstnanců. Mezi podepsanými je literární historik Martin C. Putna, botanik František Krahulec nebo šéf Unie státních zástupců Jan Lata, který je absolventem univerzity a bývalým členem akademického senátu. 

Přidal se k nim i proděkan Matematicko-fyzikální fakulty Jan Trlifaj. "Kroky rektora popsané v petici považuji za velmi problematické. Brzy si připomeneme třicáté výročí sametové revoluce, je dobré si při této příležitosti také připomenout, že mlčením a pasivitou se věci k lepšímu nezmění," řekl Trlifaj pro Aktuálně.cz.

Rozhodující bude Zimovo vysvětlení

Podle některých senátorů však rektorovy prohřešky nejsou tak vážné, aby si zasluhoval odvolání. "Podpis smlouvy s Home Creditem byla sice chyba, ale v žádném případě taková, abych hlasoval pro odvolání rektora," řekl místopředseda senátu David Hurný.

Jiní chtějí minimálně počkat na to, jak své kroky rektor vysvětlí na pátečním jednání senátu. "V současné chvíli ještě stále nemám dostatek informací pro rozhodnutí. Rozhodující pro mě bude reflexe celé situace ze strany pana rektora," řekl Jan Pačes z Přírodovědecké fakulty.

Podobně mluví i antropolog Karel Šima z Filozofické fakulty. "Dopis správně poukazuje na pochybení, která pan rektor v poslední době učinil a byla i předmětem kritické debaty v senátu. V tuhle chvíli však nejsem schopen posoudit, zdali je to na odvolání rektora, protože čekám na jeho vyjádření na pátečním jednání senátu," uvedl Šima.

Diskusi o údajných rektorových chybných krocích na jednání senátu by uvítal i samotný Zima, který však některé body uvedené v petici zpochybňuje. "Vážím si a respektuji názory všech zástupců akademické obce. Informace, které šíří zmíněná výzva, považuji za zavádějící a nepravdivé. Věřím proto, že i o bodech, na které petice upozorňuje, povedeme diskusi na pátečním jednání akademického senátu, neboť právě tam podle mého názoru tato diskuse patří," sdělil Aktuálně.cz rektor Zima. 

Nejen Home Credit, petice vyčítá rektorovi i další kroky

Otevřený dopis rektorovi nevyčítá pouze smlouvu se společností Home Credit, podle které se měla společnost stát hlavním partnerem univerzity. Podle autorů petice Zima nepřiměřeně zasahoval do nezávislosti etické komise na Filozofické fakultě v souvislosti s plagiátorstvím profesora Martina Kováře, když nechal zadat vypracování posudků u lidí s osobními vazbami na Kováře, které jeho opisování vyvracely.

Autoři rektorovi vyčítají také bagatelizaci problému neetických a predátorských publikací, což dokládají na jmenování Alice Němcové Tejkalové děkankou Fakulty sociálních věd. Právě Němcová Tejkalová v minulosti do těchto pochybných časopisů psala.

Jako problematické vidí dopis také netransparentní vazby univerzity na orgány Čínské lidové republiky. Autorům se nelíbí netransparentní financování česko-čínského centra univerzity a údajné jednostranné prezentace zájmů čínského státu na půdě univerzity.

Server Seznam Zprávy upozornil, že Zimův poradce Luděk Podola se sešel se zástupcem vedoucího Mezinárodního oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny Kuo Je-čouem. Česká Bezpečnostní informační služba přitom před tímto oddělením opakovaně varuje jako před "specifickou čínskou zpravodajskou organizací, do jejíž gesce patří také zpravodajská činnost".

"Myslím, že nikdo z akademické obce nechce být spojován s čínskou kontrarozvědkou. A nikdo nechce být spojován ani s tím, že rektor zahajuje kulatý stůl k česko-čínským vztahům v den, kdy Čína slaví 70 let od komunistického převzetí moci. To je naprosto symbolické, co všechno Zima pod svým vedením dopustí," řekla autorka otevřeného dopisu Trtíková.

Oprava (18. 10. 2019): V původní verzi článku jsme uvedli, že děkanka Fakulty sociálních věd Alice Němcová Tejkalová za publikování v tzv. predátorských časopisech získávala vědecké body a tím i peníze. Tato informace není pravdivá, za chybu se omlouváme.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Prezident Zeman podepsal zákon posilující pravomoci ČNB při řešení krizí

Česká národní banka získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Počítá s tím vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost odškodnění

Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost odškodnění. Pokud nárok na něj prokážou, dostanou 300 000 korun. Zákon v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Oznámil to jeho mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Právo bránit se zbraní bude ústavně zakotveno, Zeman změnu podepsal

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září, informoval mluvčí hlavy státu.

Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat výslovné ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Odpůrci doplnění listiny zejména z řad lidovců nebo Pirátů pokládali úpravu za nadbytečnou s ohledem na již platné ústavní právo na život a zákonná pravidla. Obávali se také, že změna povede k ozbrojování obyvatelstva. Zastánci změny naopak argumentovali tím, že nucené odzbrojování nezajistí větší bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy