Ratha podrží komunisté. Na Zlínsku je ČSSD nechce

Lenka Smyčková
7. 11. 2008 13:07
Šestá krajská koalice je na spadnutí. Bez KSČM

Zlín - Obyvatelé šestého ze třinácti krajů se večer dozvědí, jaká koalice jim bude vládnout. S kým zasednou v radě, totiž oznámí sociální demokraté ve Zlínském kraji.

Vybírají z variant dosavadní koalice ČSSD, KDU-ČSL a ODS a dvojkoalice ČSSD a Starostů. Jiné možnosti ve hře nejsou.

Z vyjádření všech zúčastněných stran ale nelze zjistit, která koalice má větší šanci na úspěch. Zlínská ČSSD je údajně nejednotná a hlasování bude těsné.

Jisté je tak zatím jen to, že Zlínský kraj se nepřidá k těm, ve kterých se dostanou k vládě komunisté.

"O koalici bude jasno nejdříve po sedmé večer, až skončí společné jednání krajského výkonného výboru a krajských zastupitelů," upřesnil předseda výkonného výboru Zlínského kraje Jan Uherka.

Paroubek ODS nechce, ve Zlíně jim nevadí

Lídr sociálních demokratů Stanislav Mišák tají, která varianta je pro ně příznivější. "Bylo by to nefér," tvrdí. Uznává ale, že on sám má svou osobní preferenci.

Podle neoficiálních zdrojů strana není v otázce koalice jednotná.

Přestože předseda ČSSD Jiří Paroubek nechce v krajích vidět koalice s ODS, podstatná část zlínské ČSSD si přesto údajně trojkoalici s občanskými demokraty a lidovci vysloveně přeje.

Dosavadní hejtman Libor Lukáš (ODS) by rád dál vládl s ČSSD a KDU-ČSL
Dosavadní hejtman Libor Lukáš (ODS) by rád dál vládl s ČSSD a KDU-ČSL | Foto: ODS

Dosud totiž na kraji vládla a podle všech zúčastněných stran fungovala bez problémů. "Je to odzkoušená varianta, která dobře fungovala. Spolupráce byla vždy korektní, problémy jsme si dokázali vyříkat," chválí si dosud fungující koalici lídr lidovců Jindřich Ondruš.

"Pro mě je určitě projekt pokračování současné trojkoalice nejvhodnější. Ukázal se jako úspěšný," sdělil také současný hejtman za ODS Libor Lukáš.

Své šance na zasednutí v koalici hodnotit nechce. Nepovažuje ale za překážku to, že vedení ČSSD si spojení s ODS nepřeje.

"Máme dost vlastního rozumu a intelektu, abychom pro kraj udělali to nejlepší podle svých představ. Občané jsou na naše spojení zvyklí," tvrdí Lukáš.

Starostové si s ČSSD rozumí. Stačí to?

Lidovci si zachování současného stavu přejí natolik, že jej upřednostnili před variantou, která se původně zdála jako nejpravděpodobnější - spojení ČSSD, KDU-ČSL a Starostů. Tato možnost proto úplně vypadla z pořadu jednání.

Mrzí to lídra starostů Petra Gazdíka. "Považovali jsme to za dobrou variantu. Bohužel, bylo nám řečeno, že existují jen dvě rovnocenné možnosti. Naši šanci tak jednoduše odhaduji padesát na padesát," říká.

Za plus pro starosty považuje především to, že se s ČSSD absolutně shodli ve všech programových otázkách a že spojení s ODS by mohlo po volební oranžové smršti ČSSD poškodit u voličů.

"Naopak nemůžeme nabídnout kontakty na vysokou politiku," je si vědom Gazdík.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Afghánské prezidentské volby z loňského roku vyhrál Ašraf Ghaní

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je Ašraf Ghaní, uvedla volební komise. Oznámení výsledků bylo po sporech několikrát odloženo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy