reklama
 
 

Rath už jedná o vládě v kraji, sešel se s Bendlem

19. 10. 2008 18:50
Nebudeme za užitečné idioty, řekl po jednání lídr ODS

Praha - Kandidát na hejtmana za ČSSD David Rath a současný hejtman za ODS Petr Bendl jednali téměř hodinu o tom, jak by mohla vypadat jejich budoucí spolupráce ve Středočeském kraji.

Na ničem se ale nedohodli. Rath přišel s nabídkou, aby ODS v kraji tolerovala menšinovou vládu sociálních demokratů s tím, že si ODS může říct, co chce.

Oranžová rada se ale Bendlovi nelíbí. "Řekli jsme jim, že roli užitečného idiota hrát nebudeme a že jim naopak my nabízíme možnost společné vládnutí s tím, že oni by měli v radě většinu a my hejtmana," řekl ihned po jednání Bendl deníku. Jednání označil za věcné a bez emocí.

Rath: Asi zapomněl, že volby prohrál

Vítěz středočeských voleb Bendlova slova potvrdil. "Tomu jsme se zdvořile zasmáli a řekli, že to není naše představa," řekl deníku Aktuálně.cz Rath. "Zřejmě pan Bendl nepochopil, že volby prohrál, ale asi se mu funkce velmi líbí."

Sociální demokracie navrhla ODS podle jeho slov model,který by mohl fungovat i více volebních období. "Tedy vítěz by vytvořil menšinovou vládu a ostatní strany by si určily podmínky, za jakých ji budou podporovat. Vítěz by ale vedl kraj a mohl uplatnit svoje představy," naznačil Rath.

ČSSD v kraji zatím "sonduje"

ČSSD může ve Středočeském kraji vytvořit koalici buď s komunisty, nebo právě s ODS. Právě proto zahájila první sondážní jednání. "Chceme zjistit, za jakých podmínek by nás tyto strany mohly podporovat. Jednáme o menšinové vládě," řekl Rath Aktuálně.cz.

Vedení středočeské ČSSD se nejprve sešlo s KSČM. O výsledku jednání s komunisty nechtěl konkrétně hovořit. "Jsou to první jednání, ze kterých ani nemůže z logiky věci vzejít nějaký konkrétní výsledek. Strany si na nich vymezují své pozice," vysvětlil.

"Jsou to nejsilnější strany," zdůvodnil postup Rath, který plánuje i setkání s dalším úspěšným seskupením - Sdružením nezávislých starostů. To jednání ale podle něj bude komplikovanější. "Není to strana, ale čtyři nezávislé osobnosti. Budeme se muset setkat se všemi, abychom věděli, zda je spolupráce možná."

Podobně jako Rath se chce zachovat i ústecký lídr Jaroslav Foldyna, který se rovněž hodlá pokusit o menšinovou vládu a jednat o ní se všemi stranami.

Také předseda Jiří Paroubek v sobotu v rozhovoru připustil, že se sejde s Mirkem Topolánkem. Chce si vyjasnit například napadání mezi stranami v předvolební kampani.

autoři: Martina Macková, Kateřina Eliášová | 19. 10. 2008 18:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama