Paroubek chce od Zemana pomoc se svržením vlády

Domácí Domácí
19. 10. 2008 14:42
Vyzval ho, ať se vrátí do ČSSD
Vítěz Paroubek zdraví poraženého Topolánka
Vítěz Paroubek zdraví poraženého Topolánka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek chce, aby se Miloš Zeman vrátil do ČSSD.

Vyzval ho k tomu před povolebním diskusním pořadem Otázky Václava Moravce.

Podle něj by měl někdejší premiér ovlivnit přeběhlíky Miloše Melčáka a Michala Pohanku, aby nepodpořili vládu. O nedůvěře kabinetu Mirka Topolánka bude sněmovna hlasovat ve středu.

"Byl bych rád, kdyby se vrátil," řekl v televizi. Dodal, že zatím s ním nehovořil. "Určitě ten vzkaz pochopí," dodal.

"Já jsem žádnou takovou výzvu nedostal," prohlásil Zeman. "Je pravda, že jsem si ji přečetl na teletextu, ale myslím si, že výzvy nemají být adresovány do éteru ale tomu, jemuž jsou určeny. Protože jsem výzvu tohoto typu nedostal, nevidím důvod, proč na ni reagovat," řekl v telefonickém rozhovoru pro Českou televizi.

Výzva přišla pouhý den po drtivém vítězství sociálních demokratů v krajských volbách. Strana zvítězila ve všech třinácti krajích, navíc v senátních volbách získala hned v prvním kole jednoho senátora, pětadvacet kandidátů pak postoupilo do kola druhého.

Apel na přeběhlíky

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach o výzvě nic nevěděl. Deníku Aktuálně.cz ale řekl, že rozhodnutí leží primárně na Miloši Zemanovi. Na adresu odpadlíků dodal, že by to mohl být jejich politický reparát.

O čtveřici někdejších sociálnědemokratických poslanců (kromě Melčáka a Pohanky jde i o Petra Wolfa a Evžena Snítilého) hovořil už v sobotu i Paroubek. Přiznal, že s nimi o případné podpoře ČSSD při středečním hlasování nejednal, ale vyzval je, aby se zachovali čestně. "Myslím, že by měli pochopit, že ten rybník se jim zvolna vypouští a myslím, že by měli odolat pokušení a zachovat se čestně," řekl.

Roztržka kvůli Altnerovi

Miloš Zeman opustil řady sociálních demokratů loni v březnu. Důvodem byl přitom právě současný předseda ČSSD. Zeman se tehdy dozvěděl, že trestní oznámení, které na něj kvůli kauze Altner podal Jaroslav Novák, měl údajně iniciovat sám Paroubek.

Lidr nejsilnější opoziční strany jakékoliv nařčení odmítl a zaútočil, že se Zeman snaží negativně ovlivnit volební sjezd strany. "Myslím, že neunesl tíhu své odpovědnosti za podpis pro ČSSD zcela nevýhodné smlouvy s advokátem Altnerem," prohlásil.

Zeman se přitom před pár dny nepřímo zapojil do předvolební kampaně ČSSD, když veřejně podpořil některé své přátele, kteří kandidovali na hejtmany.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy