Musíme pokračovat v reformách, odmítá vláda rezignaci

Kateřina Eliášová
19. 10. 2008 14:31
O budoucnosti by měla koalice diskutovat po senátních volbách
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koaliční špičky odmítají výzvu vítěze krajských voleb Jiřího Paroubka, aby současný kabinet skončil.

Podle premiéra Mirka Topolánka by měl pokračovat ve svých reformách.

"Vláda je v polovině vládnutí. Po volbách si všichni v rámci koalice sedmeme a řekneme si, co jsou ty další priority. Bude do toho zasahovat i předsednictví, už teď do toho zasahuje i finanční krize," prohlásil v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Paroubek něco takového odmítá a tvrdí, že vláda nezvládá svoji práci. "Bez Mirka Topolánka by možná byla tato koalice možná, ale lepší by byl konec této vlády." 

Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík varoval před ukvapenými závěry, dokud nejsou volby u konce. Příští víkend totiž proběhne ještě druhé kolo voleb do senátu. "Teprve pak si musíme říct, co ještě chceme udělat. Měli bychom si znovu definovat koaliční dohodu," naznačil další vývoj.

Rovněž dodal, že je nemyslitelné vést případnou kampaň pro předčasné volby v době předsednictví EU.

Reformy dobré. Špatně vysvětlené

Topolánek v ČT zdůraznil, že považuje vládní reformy za dobré a potřebné, včetně tolik diskutovaných poplatků ve zdravotnictví.

Špičky ODS už ale teď připouštějí, že o nich nedokázali s voliči mluvit a vysvětlovat je. "Reformy byly potřebné. Ovšem je tu velký důvod k zamyšlení, jak vláda ty reformy komunikuje," řekl už v sobotu místopředseda ODS a ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Také 1. místopředseda ODS Pavel Bém si myslí, že vláda nedokázala reformy dobře vysvětlit. "Jsem přesvědčen, že voliči neřekli NE reformácm, řekli NE způsobu, jak vláda reformí kroky vysvětluje," uvedl.

Foto: Ludvík Hradilek

Topolánek: Budu kandidovat na předsedu

ODS zastihla tvrdá volební porážka necelé dva měsíce před volebním kongresem. Spekulace o tom, že Topolánka vyzve na souboj jeho největší rival Pavel Bém, nechaly premiéra klidným. "Budu obhajovat svoji pozici, nevidím důvod, proč by to tak nebylo," řekl.

Očekává, že se proti němu postaví více kandidátů. "Vidím mnoho lidí, kteří by se mohli utkat o post předsedy. Jsem rád, když je více kandiátů," dodal.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy