Musíme pokračovat v reformách, odmítá vláda rezignaci

Kateřina Eliášová
19. 10. 2008 14:31
O budoucnosti by měla koalice diskutovat po senátních volbách
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koaliční špičky odmítají výzvu vítěze krajských voleb Jiřího Paroubka, aby současný kabinet skončil.

Podle premiéra Mirka Topolánka by měl pokračovat ve svých reformách.

"Vláda je v polovině vládnutí. Po volbách si všichni v rámci koalice sedmeme a řekneme si, co jsou ty další priority. Bude do toho zasahovat i předsednictví, už teď do toho zasahuje i finanční krize," prohlásil v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Paroubek něco takového odmítá a tvrdí, že vláda nezvládá svoji práci. "Bez Mirka Topolánka by možná byla tato koalice možná, ale lepší by byl konec této vlády." 

Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík varoval před ukvapenými závěry, dokud nejsou volby u konce. Příští víkend totiž proběhne ještě druhé kolo voleb do senátu. "Teprve pak si musíme říct, co ještě chceme udělat. Měli bychom si znovu definovat koaliční dohodu," naznačil další vývoj.

Rovněž dodal, že je nemyslitelné vést případnou kampaň pro předčasné volby v době předsednictví EU.

Reformy dobré. Špatně vysvětlené

Topolánek v ČT zdůraznil, že považuje vládní reformy za dobré a potřebné, včetně tolik diskutovaných poplatků ve zdravotnictví.

Špičky ODS už ale teď připouštějí, že o nich nedokázali s voliči mluvit a vysvětlovat je. "Reformy byly potřebné. Ovšem je tu velký důvod k zamyšlení, jak vláda ty reformy komunikuje," řekl už v sobotu místopředseda ODS a ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Také 1. místopředseda ODS Pavel Bém si myslí, že vláda nedokázala reformy dobře vysvětlit. "Jsem přesvědčen, že voliči neřekli NE reformácm, řekli NE způsobu, jak vláda reformí kroky vysvětluje," uvedl.

Foto: Ludvík Hradilek

Topolánek: Budu kandidovat na předsedu

ODS zastihla tvrdá volební porážka necelé dva měsíce před volebním kongresem. Spekulace o tom, že Topolánka vyzve na souboj jeho největší rival Pavel Bém, nechaly premiéra klidným. "Budu obhajovat svoji pozici, nevidím důvod, proč by to tak nebylo," řekl.

Očekává, že se proti němu postaví více kandidátů. "Vidím mnoho lidí, kteří by se mohli utkat o post předsedy. Jsem rád, když je více kandiátů," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy