Paroubek odhalil plán: Dokončit změny a volit proti ODS

Martina Macková
19. 10. 2008 9:01
Vládnutí v krajích s ODS označil za nepravděpodobné
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Davidem Rathem, vítězem hejtmanského klání Středočeského kraje.
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Davidem Rathem, vítězem hejtmanského klání Středočeského kraje. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek oslavy "grandiózního vítězství" dlouho odkládal. "Chtěl jsem být do poslední chvíle koncentrován," říkal v sobotu pozdě v noci novinářům.

První doušek alkoholu vypil až na pódiu s lídry. "Skončil čas ODS, nastal čas barevných vlád," řekl před přípitkem.

V den, kdy ČSSD přebarvila mapu krajů na oranžovo, nechtěl šéf opozice dávat velké rozhovory. Přinášíme tedy souhrn dotazů z tiskové konference, kde odpověděl i na některé otázky deníku Aktuálně.cz.

Co podle vás znamená dnešní vítězství?

Především touhu občanů po změně. Voliči odmítli politiku vlády Mirka Topolánka, a to kompletně. Je to zdrcující porážka. Nejen ODS, ale i Bursíkovy Strany zelených jako jakéhosi apendixu ODS. Myslím, že Strana zelených by se měla profilovat jiným způsobem. Ukazuje se, že je nutné držet programové sliby, což také vládní strany neudělaly. ČSSD nebude takovouto chybu opakovat.

Čekal jste až takovou výhru?

Začátkem týdne ukázal průzkum veřejného mínění, který si pravidelně necháváme dělat, rozdíl mezi námi a ODS až 11 procent. Myslím, že můžeme mít křesla hejtmanů ve všech třinácti krajích.

Oslava manželů Paroubkových. ČSSD vs ODS - 13:0
Oslava manželů Paroubkových. ČSSD vs ODS - 13:0 | Foto: Ludvík Hradilek

Radili jste se o krajských koalicích. Na čem jste se dohodli?

Řekli jsme si určitou linii doporučení. Samozřejmě je to věc jejich autonomního zvážení. Je to tak dobře: Vyrůstá velmi sebevědomá a silná vrstva politiků.

Nebude to pro vás konkurence?

Samozřejmě, ale já se konkurence nebojím.

Jaké je to doporučení pro krajské koalice?

Myslím, že to jsou věci poněkud interní. Budeme jednat napříč politickým spektrem, snad s výjimkou ODS. I s ohledem na vedení volební kampaně si jednání příliš nezaslouží.

Vylučujete tedy koalice s ODS?

Ne, já to nemohu vyloučit. Ale je to ta nejméně pravděpodobná varianta.

Máte informace, že by už se někde jednalo s KSČM o koalici?

Ne, to vylučuji. Možná byly nějaké telefonické kontakty, ale my chceme jednat také s lidovci. Já sám se sejdu s předsedou Jiřím Čunkem i předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. To je normální a běžné, budeme hledat programový průnik.

Budete jednat i s Mirkem Topolánkem?

Já myslím, že by bylo dobré, abychom se sešli. Po takovém Waterloo ODS by bylo dobré, abychom spolu hovořili.

A o čem budete mluvit?

Třeba i o pojetí politiky v této zemi. O tom, jestli je třeba kriminalizovat politické soupeře, jsou to už třetí volby, u kterých to zkusila. Tentokrát to odehnalo voliče jim.

Oslava manželů Paroubkových
Oslava manželů Paroubkových | Foto: Ludvík Hradilek

Budete jednat o menšinové vládě v některých krajích?

Nejméně ve čtyřech krajích jsou pro to ideální podmínky, protože do absolutní většiny nám chybí jeden nebo dva mandáty. Je to asi nejčistější řešení.

Měl by Mirek Topolánek zvážit rezignaci na svou funkci?

Já být na jeho místě, tak hodím ručník do ringu.

Kdyby Mirek Topolánek rezignoval, co by mělo nastat?

Nejlepší by byla vláda odborníků do mimořádných voleb, které by se konaly v termínu evropských voleb. Vláda odborníků by mohla zemi provést i předsednictvím EU.

Co když premiér neodstoupí?

Uvidíme, jak dopadne hlasování o nedůvěře. Ale samy strany v koalici by měly uvážit, že s tímto premiérem žádnou díru do světa neudělají. A s podporou veřejnosti, která je na úrovni 23 procent, to se nedá vládnout.

Jednali jste s některými poslanci o středečním hlasování, například s bývalými poslanci ČSSD?

Nejednali. Je to věc jejich svědomí, jak se rozhodnou. Myslím, že by měli pochopit, že ten rybník se jim zvolna vypouští a myslím, že by měli odolat pokušení a zachovat se čestně.

Jakou zvolíte taktiku do druhého kola senátních voleb? Můžete to být volba proti ČSSD...

Jenom politicky naprosto stupidní člověk by řekl, že se má jít volit proti ČSSD. Protože i kdyby vyhrála všech 26 obvodech, bude mít 32 mandátů. Kdyby ODS prohrála úplně všechno, bude mít 32 mandátů. Když ODS vyhraje 16 mandátů, tak by měla ne jen většinu, ale ústavní většinu.

Myslím, že tyto volby ukázaly, že si občané nepřejí nikoliv jenom většinu ODS v Senátu, ale oni si rozhodně nepřejí ústavní většinu. A z toho by měly vycházet ty občanské strany, které jsou toho času ve vládě anebo třeba mimo vládu. Tady naopak hrozí posílení vlivu ODS, se všemi důsledky.

Takže to bude taktika "Dokončeme změnu"?

Já myslím "Dokončit změnu a všichni volit proti ODS".

Krajské volby v souvislostech:
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Jiřím Šlégrem.
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Jiřím Šlégrem. | Foto: Ludvík Hradilek
Rozhovor: Topolánek po prohře: Chyby? Měl jsem vyhodit víc lidí
Výsledek: 
Grandiozní, řekl Paroubek. ČSSD má všechny kraje
Rozhovor: Bém takový výsledek nečekal ani v nejčernějších snech
Online přenos: Topolánek poblahopřál vítězi. "Prohráli jsme."
Analýza: Lidovci bilancují. Je čas na výměnu předsedy?
Rozhovor: Nepřišli naši voliči, říká Bursík po volebním propadáku
Senátní volby v souvislostech:
Mirek Topolánek krátce předtím, než se před televizními kamerami vyjádřil k nepříznivému výsledku voleb pro ODS.
Mirek Topolánek krátce předtím, než se před televizními kamerami vyjádřil k nepříznivému výsledku voleb pro ODS. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Výsledek: ČSSD dominuje, do finále jde v 25 obvodech
Jediný vítězný senátor: Lidé se bojí Julínka. Proto jsem zvítězil
Grafika: Kdo postoupil do druhého kola přehledně
Fakta: Volit přišlo 40 procent lidí. Nejvíce od roku 1998
 

Právě se děje

před 57 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy