Rath řeční už druhý den, advokáti si čtou nebo klimbají. Ostatní obžalovaní odešli

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 24. 10. 2017 14:35
Už osm hodin přednáší bývalý středočeský hejtman David Rath námitku podjatosti soudce Roberta Pacovského, který řeší jeho korupční kauzu. V jednací síni zbylo jen posledních pět novinářů. O to, aby nemuseli být přítomni, požádalo i všech deset zbylých obžalovaných. Na svých místech ovšem musí dál zůstat obhájci, kteří se při Rathově monologu evidentně nudí. Někteří chvílemi zvedají oči v sloup, pracují na počítači či si čtou na tabletech a mobilech nebo i klimbají. Byť má soudce pravomoc Rathovu obstrukční řeč useknout, zatím to neudělal. Zjevně mu nechce dát prostor pro to, aby proti jeho postupu dal bývalý hejtman další protest.
David Rath.
David Rath. | Foto: ČTK

Praha - Monologem Davida Ratha pokračuje před Krajským soudem v Praze druhé kolo jeho korupční kauzy. Soudce Robert Pacovský případ, v němž Ratha předloni v červenci poslal na 8,5 roku do vězení, začal po vrácení Vrchním soudem v Praze projednávat znovu toto pondělí.

Rath si v pondělí hned poté, co Pacovský shrnul dosavadní průběh řízení, vzal slovo a oznámil, že podává námitku podjatosti proti osobě soudce. Tu přednáší již osmou hodinu; poté, co soudce pondělní jednání ukončil, pokrčuje v monologu i v úterý.

Zatímco v pondělí byla téměř plná jednací síň a byly v ní dvě desítky novinářů, v úterý jich vytrvalo jen pět. O to, aby nemuseli být přítomni, požádalo i všech deset zbylých obžalovaných.

Obhájci odejít nemůžou

Na svých místech ovšem musí dál zůstat obhájci, kteří se při Rathově monologu evidentně nudí. Někteří chvílemi zvedají oči v sloup, pracují na počítači či si čtou na tabletech a mobilech nebo i klimbají.

Rath od počátku své řeči ostře útočil na soudce a mluvil o něm například jako o opilci. Úterní den zahájil předčítáním své ústavní stížnosti, v níž si stěžuje na podjatost soudců Nejvyššího soudu, ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a také prezidenta Miloše Zemana a citoval mimo jiné ze Švejka. Poté začal obšírně mluvit o více než tři roky starém incidentu, kdy byl soudce Pacovský pokárán za to, že nechal novinářům nafotit obří hromadu šanonů s Rathovým spisem a na fotografiích byla vidět jména obžalovaných.

Podle některých přítomných advokátů měl soudce Pacovský proti Rahovým obstrukcím už dávno zasáhnout. "Vždyť jen předčítá. Jsou to typické parlamentní obstrukce. Zákon mu umožňuje jej přerušit," říká jeden z nich.

Nedat mu další záminku

Pacovský zjevně nechce dát Rathovi další záminku, aby si stěžoval na jeho postup. Proto během jeho monologu, byť na něj Rath nevybíravými slovy útočí, nehne ani brvou. A to ani když se jej Rath evidentně snažil vyprovokovat k nějaké reakci.

"Máte proti sobě člověka, který vás neustále štve, rozvrátil vám rodinný život a poukazuje na všechny vaše výstřelky. Máte dost důvodů mě nenávidět. Je to absurdní divadlo, Václav Havel by to nevymyslel," uvedl Rath například v pondělí.

Na to, že Pacovský může Ratha utnout, poukazuje i jeho kolega z Městského soudu v Praze Kamil Kydalka, který řešil například kauzu H-System či podal ústavní stížnost na amnestii Václava Klause.

Soudce je povinen dbát na vážnost!

"Předseda senátu je povinen dbát, mimo jiné, aby byla zachována důstojnost a vážnost soudního jednání, aby hlavní líčení nebylo zdržováno výklady, které nemají vztah k projednávané věci, a aby bylo zaměřeno co nejúčinněji k objasnění věci. Desetihodinová námitka podjatosti s tím nemá vůbec nic společného," říká Kydalka, podle něhož jde o frašku pod dohledem soudu.

"Dávno mu měl vzít slovo. Na to trestní řád pamatuje také. Pokud se někdo cítí opatřením předsedy senátu zkrácen, může požádat, aby rozhodl senát," odkazuje Kydalka na paragraf 203 trestního řádu.

Krátce po dvanácté hodině soudce Pacovský vyhlásil čtyřicetiminutovou přestávku. Dá se očekávat, že ani v úterý Rath přednášení svojí námitky podjatosti soudce neskončí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 MW. Dodavatelem technologie bude GE Renewable Energy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy