Rozvrátil jsem vám rodinný život, neustále vás štvu. Máte důvod mě nenávidět, řekl Rath soudci

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 23. 10. 2017 15:15
Krajský soud v Praze začal znovu projednávat korupční případ David Ratha a dalších deseti obžalovaných, který k novému projednání vrátil Vrchní soud v Praze. Bývalý středočeský hejtman se snaží opět jednání zmařit námitkou podjatosti, kterou odůvodňuje již tři hodiny. Celou dobu na soudce útočí a snaží se jej vytočit, například slovy, jimiž jej označuje za alkoholika. "Máte dost důvodů mě nenávidět. Je to absurdní divadlo, Václav Havel by to nevymyslel," uvedl Rath. Soudce zatím ale nehnul brvou, ale v 15.10 jednání přerušil do dalšího dne. "Mám to na ještě 4 až 6 hodin," reagoval poté Rath na otázku, jak dlouho bude číst námitku podjatosti.
Foto: ČTK

Praha - S novou vizáží s krátkými vousy usedl na lavici obžalovaných v největší jednací síni Krajského soudu v Praze v druhém kole své korupční kauzy hlavní aktér případu - bývalý středočeský hejtman David Rath, který spolu s dalšími deseti lidmi čelí obžalobě ze zmanipulování zakázek středočeských nemocnic. Případ k novému projednání vrátil Vrchní soud, když zrušil předloňský prvoinstanční verdikt kvůli údajně špatně povoleným odposlechům.

Rath ale vydržel sedět jen několik málo minut. Ještě než soudce Robert Pacovský stačil začít s rekapitulací případu, přistoupil Rath k řečnické ohrádce a domáhal se slova s tím, že chce podat námitku podjatosti soudce.

"Budete mít na to ještě čas, sedněte si," reagoval Pacovský. Rath ale neposlechl a začal se soudcem hlasitě polemizovat, kdy námitku podjatosti může podat. Posadil se až po opakované přestřelce, když jej soudce upozornil, že mu může udělit pokutu nebo ho vykázat z jednací síně.

Podvoluji se hrubému nátlaku

"Podvoluji se vašemu hrubému nátlaku, který jen dokresluje vaši podjatost," ustoupil dramaticky Rath a posadil se na lavici obžalovaných vedle dalších spoluobviněných - manželů Kateřiny a Petra Kottových a Lucie Novanské.

Na druhé lavici s odstupem od nich sedí Ivana Salačová, která je spolupracující obviněná a policii pomohla zbytek obviněných usvědčit výměnou za nižší trest. Ostatní obžalovaní, především představitelé uplácejících firem, požádali o jednání v nepřítomnosti.

Do případu se také v pondělí pokusil vstoupit exhejtmanův bratr Michal Rath. Ten se s Davidem Rathem pře o miliony, které policie našla v Rathově vile a exhejtman tvrdil, že jsou ve skutečnosti úspory jeho otce Ratmíra, jenž ale před více než rokem zemřel. Michal Rath se proto chtěl přihlásit jako poškozený a nárokovat zadrženou sumu.

Soudce Pacovský mu to ale neumožnil. "Soud nemá za to, že by mu příslušelo postavení poškozeného v tomto řízení," reagoval stručně soudce. Jako poškozeného nicméně nechal vedle státního zástupce Petra Jiráta sedět advokáta Jana Vondráčka, který dělá správce dědictví Ratmíra Ratha.

Rezerva kvůli obstrukcím?

Pacovský poté začal rekapitulovat celý případ, zejména okolnosti zrušení jeho předloňského verdiktu. Senát Vrchního soudu v Praze, vedený Pavlem Zelenkou, totiž loni v říjnu rozhodl, že v případu byly použity nezákonně odposlechy, protože jejich povolení bylo nedostatečně odůvodněno.

Nejvyšší soud v Brně ale letos v červnu Zelenkovo rozhodnutí zrušil s tím, že odůvodnění odposlechů bylo v pořádku a lze je při rozhodování využít.

Soud naplánoval 18 jednacích dnů. Tak vysoký počet je zřejmě kvůli tomu, že soud očekával průtahy ze strany Ratha. "Může se stát, že soud nevyužije všechny dny, na které bylo jednání bylo nařízeno," připustil soudce.

A průtahy se opravdu dají čekat. Poté, co soudce dokončil shrnutí, si vzal slovo sám Rath a oznámil, že proti němu podává námitku podjatosti. A to kvůli tomu, že se soudí s jeho strýcem Michalem Pacovským.

"Netěší mě, že tu námitku musím vznášet. Čekal jsem, že se vyloučíte. Mohlo to proběhnout bez veřejného cirkusu," prohlásil Rath.

Je to komplot vaší rodiny!

Pro připomenutí: Rath na jaře 2015 těsně před vynesením rozsudku oznámil, že vypověděl smlouvu dosavadním obhájcům Romanu Jelínkovi a Adamovi Černému a za nového obhájce si vybral advokáta Michala Pacovského - shodou okolností strýčka svého soudce.

Advokát Pacovský ale oznámil, že případnou plnou moc vypovídá, protože podpis pod ní z něj prý Rath vylákal podfukem.

Poté, co deník Aktuálně.cz vydal článek, v němž Michal Pacovský svoje jednání s Rathem popsal, exhejtman podal na Michala Pacovského žalobu na ochranu osobnosti. Soud ještě v tomto případě nerozhodl.

Podle Ratha jde o spiknutí ze strany Pacovského rodiny. "Byl jsem nucen podat trestní oznámení z důvodu možného komplotu vašeho strýce, bratrance i vás," uvedl.

Rath poté několikrát opakuje, že Michal Pacovský si řekl o neobvykle vysokou sumu 10 milionů korun za to, že jej bude zastupovat. A naznačuje, že to mohl být sofistikovaný úplatek za ovlivnění přicházející rozsudku. Nepředkládá k tomu ale žádný důkaz. Advokát Pacovský to již dříve označil za nesmysl.

Rath předčítá především články o svém sporu s advokátem Pacovským. A také protokoly ze soudního sporu, který v této věci vůči advokátovi Pacovskému vyvolal. Po zhruba 50 minutách soud vyhlásil půlhodinovou pauzu, ve čtvrt na dvanáct Rath začal mluvit znovu.

A předčítá například výpověď Michala Pacovského z jejich vzájemného sporu, kdy advokát uvedl, že se se svým synovcem již několik let nestýká. A to právě kvůli tomu, že jeho synovec Robert soudí Davida Ratha. A že jej to velmi mrzí, protože spolu měli výborné vztahy. "Já jako osoba jsem narušil harmonické vztahy vaší rodiny," zdůvodňuje dále podjatost soudce.

Byť Rath na soudce nepřetržitě útočí už více než tři hodiny, ten zatím nehnul brvou. A to ani když jej bývalý hejtman označil za alkoholika. Rath totiž další námitku podjatosti odůvodnil svou vlastní provokací, kdy si během své závěrečné řeči v červenci 2015 nechal donést do jednací síně soudu desky a před zkoprnělým soudcem je převzal od advokátní koncipientky. Pacovský si pak dokument vyžádal - a v deskách byla jeho vlastní fotografie z mládí, kde sedí s pokleslou hlavou se sklenicí piva před sebou.

"Internet je plný těchto fotografií. Rád bych, aby byl můj případ řešen soudcem, který požívá vážnosti a důvěry," uvedl Rath.

A pokračoval v provokacích, jimiž se snaží neustále soudce vytočit. Podle něj je Pacovského podjatost jasná. "Máte proti sobě člověka, který vás neustále štve, rozvrátil vám rodinný život a poukazuje na všechny vaše výstřelky," uvádí Rath. "Máte dost důvodů mě nenávidět. Je to absurdní divadlo, Václav Havel by to nevymyslel," dodal a začal citovat i z bible a mluvit o desateru. "Mohl byste se držet té námitky podjatosti," požádal jej klidně soudce.

Rath mluvil až téměř do čtvrt na čtyři, kdy soud oznámil, že jednání přeruší do dalšího dne. "Mám to na ještě 4 až 6 hodin," reagoval poté Rath na otázku, jak dlouho bude číst námitku. Je to prý nutné. "Je to má ústavní stížnost a odkazy na různé evropské judikáty. Oni by si to sami nepřečetli," vysvětlil Rath.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy