Nevíme, proč by měl být Nejvyšší soud podjatý, smetl Ústavní soud Rathovu stížnost

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 9. 2017 19:31
Bývalý středočeský hejtman David Rath neuspěl se stížností na soudce Nejvyššího soudu, kteří rozhodli, že v jeho korupční kauze lze použít odposlechy, protože byly legálně nařízeny. Rath tvrdil, že jsou podjatí, protože spadají pod ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který stížnost v neprospěch Davida Ratha podal. Podle Ústavního soudu ale neexistují objektivní důvody pochybovat o nestrannosti tří soudců, kteří jeho kauzu řešili. Součástí soudcovského poslání je podle Ústavního soudu povinnost odolávat vnějším mediálním a politickým tlakům a nic prý nenasvědčuje tomu, že by senát nedokázal této povinnosti dostát.
David Rath po jednání Nejvyššího soudu vysvětloval, proč jsou soudci podjatí a proč by verdikt, v němž uznali platnost jeho odposlechů, by neměl platit. U Ústavního soudu ale neuspěl
David Rath po jednání Nejvyššího soudu vysvětloval, proč jsou soudci podjatí a proč by verdikt, v němž uznali platnost jeho odposlechů, by neměl platit. U Ústavního soudu ale neuspěl | Foto: Marek Pokorný

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost, v níž bývalý středočeský hejtman David Rath poukazoval na domnělou podjatost senátu Nejvyššího soudu (NS) a zpolitizovanost jeho rozhodování.

Podle Ústavního soudu neexistují objektivní důvody pochybovat o nestrannosti tří soudce, kteří řešili stížnost pro porušení zákona podanou ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) a rozhodli o použitelnosti odposlechů v korupční kauze kolem Ratha. Rozhodnutí vynesl soud 5. září a nyní jej vyvěsil na úřední desce.

Ústavní soud ale uznal, že kauza kolem Ratha je extrémně medializovaná. "Stěžovatelem uváděné výroky prezidenta republiky (Miloše Zemana) se nezřídka pohybovaly na samé hraně přiměřenosti působení na soudní moc," napsali soudci. Zeman například uvedl, že zvažuje kárnou žalobu na soudce Vrchního soudu v Praze, který použitelnost odposlechů zpochybnil.

Soudci musí odolávat tlakům

Zároveň ale Ústavní soud zdůraznil, že součástí soudcovského poslání je povinnost odolávat vnějším mediálním a politickým tlakům. Nic prý nenasvědčuje tomu, že by senát NS nedokázal této povinnosti dostát.

Odmítnutou ústavní stížnost podal Rath v polovině léta, rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Tento týden obdržel ÚS další Rathovu stížnost, která tentokrát míří přímo proti verdiktu NS v kauze a jeho věcným důvodům.

ÚS také stále řeší dřívější Rathovu stížnost, kterou se domáhá, aby se prezident Zeman zdržel jakýchkoliv přímých či nepřímých zásahů do jeho kauzy. Zeman na počátku roku nejprve řekl, že v případě zadržení podezřelého se sedmi miliony korun od vína mu přijdou diskuse o vině či nevině nepatřičné, a podruhé veřejně nevyloučil podání kárné žaloby na soudce vrchního soudu Martina Zelenku.

Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činnosti manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší. Odvolací senát rozsudek zrušil loni v říjnu.

Pelikán pak podal stížnost pro porušení zákona a NS dospěl k závěru, že výklad vrchního soudu není správný. NS ovšem nemohl přímo zrušit verdikt vrchního soudu. Kauzou se tak nyní bude znovu zabývat Krajský soud v Praze. Je při tom vázán právním názorem NS. První jednání je naplánováno na 23. října.

Odposlechy byly legální, rozhodl soud. David Rath prohrál | Video: Jan Ondráček, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 23 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy