Rath zastupitelem nebude. Mohou za to jeho spolukandidáti, nezměnili si včas adresu

Helena Truchlá Marek Pokorný Helena Truchlá, Marek Pokorný
30. 10. 2018 15:55
Ještě dříve než mohl David Rath začít ve funkci zastupitele středočeské Hostivice cokoliv dělat, o mandát zase přišel. Za korupci nepravomocně odsouzený bývalý hejtman totiž na seznamu Zdravé Hostivice kandidoval společně s lidmi, kteří si do obce nepřehlásili trvalý pobyt, jak vyžaduje volební zákon. Po přepočtu hlasů Rath nárok na křeslo na radnici ztratil.
David Rath.
David Rath. | Foto: Ludvík Hradilek

Hostivice - Bývalého hejtmana Davida Ratha, jediného zvoleného zastupitele za uskupení Zdravá Hostivice, bude stát opomenutí jeho spolukandidátů mandát. Osm z celkem 17 zástupců na listině, na které kandidoval i Rath, si totiž před volbami v asi osmitisícové obci na západním okraji Prahy nepřihlásilo trvalý pobyt. 

O ztrátě mandátu rozhodl v úterý Krajský soud v Praze. Rathovo křeslo podle něj připadne volební straně Středočeši2012, kteří tak budou mít šest místo pěti zastupitelů. 

"Nelze přihlížet k osmi kandidátům volební strany Zdravá Hostivice, kteří ke dni konání voleb neměli na území Hostivice hlášen trvalý pobyt, ani k hlasům, které byly pro tyto kandidáty odevzdány," konstatovala soudkyně Olga Stránská. 

Bydliště v Hostivici nemělo původně deset členů Rathovy kandidátky. Pouze dva si je ale nakonec změnili - jedním z nich byl bývalý ministr školství Marcel Chládek, který kandidoval na druhém místě kandidátky a bydlí v Novém Strašecí.

Zdravá Hostivice má po přepočtu místo 2513 hlasů a 5,21 procenta, které stačily k zisku právě jednoho - Rathova - mandátu, jen 1532 hlasů. Nový počet hlasů Rathově straně již pro vstup do sedmnáctičlenného zastupitelstva nestačil.

Soud musel hlasy přepočítávat poté, co se na něj obrátili členové hnutí HOme - Hostivice město, které zde se šesti mandáty v zastupitelstvu komunální volby vyhrálo. 

Intrika, reaguje Rath a chce se obrátit na Ústavní soud

"Rozhodnutí voličů bylo anulováno intrikou za užití justice," reagoval pro Aktuálně.cz Rath, který se po prostudování verdiktu prý nejspíše obrátí na Ústavní soud. "Mám informaci, že v obdobném případě v minulosti krajský soud v Ústí stížnost odmítl, tudíž je zde nejspíše dost rozdílná praxe v rozhodování jednotlivých soudů," uvedl bývalý středočeský hejtman, který byl nepravomocně odsouzen za korupci na 8,5 roku do vězení. 

Poukázal přitom na to, že neaspiroval na žádnou funkci ve vedení města. "Je na zamyšlení, proč jeden mandát stál za to nově vznikající koalici, aby vyvinula takové úsilí," uvedl Rath, který naznačil možnou souvislost s plánovanou stavbou průmyslových hal - neboli jak píše "gigantického skladiště" - kterou se snaží zastavit.

Sám Rath tvrdí, že nemohl ovlivnit, zda si jeho kolegové z kandidátky nakonec změní trvalé bydliště. Všichni prý ale mají k Hostivici hluboký vztah. "Všechny znám a vím, že v Hostivici buď dlouhodobě fakticky bydlí, ač mají úředně bydliště jinde, někteří zde pracují - podnikají, mají zde přátelské vazby a pobývají zde."

Falšovali v Dobevi? 

Soudy již projednaly desítky stížností, ale drtivou většinu zamítly. Ve třech případech však po novém přepočtu hlasů změnily výsledky voleb, vesměs v menších obcích.

Již minulý týden soud konstatoval například úmyslné falšování voleb v Dobevi na Písecku, kde sčítací komisaři podle něj úmyslně zvýšili počet "preferenčních" hlasů jedné ze stran. Starostka obce je ale přesvědčena, že nešlo o úmyslný podvod, ale jen o to, že jedna z úřednic prostě neuměla počítat a ostatní ji nekontrolovali.

V úterý také opět kvůli chybě při přepočtu "preferenčních" hlasů krajský soud změnil počet získaných mandátů v šestitisícové ostravské městské části Šenov. ČSSD zde přišla o jeden ze čtyř získaných mandátů, ODS si naopak polepšila z jednoho na dva. I zde byla chyba v počtu "preferenčních" hlasů, kdy jednomu z kandidátů místo skutečných 41 hlasů jich započítali 411 a zřejmé chyby si nikdo v komisi nevšiml.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Benešová navrhne vládě nového nejvyššího státního zástupce do konce června. Bude to někdo ze současných žalobců, řekla v televizi CNN Prima News.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Pouliční oslavy v bavorském Augsburgu se zvrhly v násilnosti, policie je rozháněla několik hodin

Policie v noci na neděli vyklidila centrum bavorského Augsburgu, když se pouliční zábava především mládeže zvrhla v násilnosti. Zraněno bylo 15 policistů a zranění jsou také mezi slavícími, informovala bavorská rozhlasová stanice BR24, podle které se na historické Maximilianstrasse v centru města a v jejím okolí pohybovalo na 1400 lidí. Zábavu doprovázela mohutná konzumace alkoholu a podle policie postupně rostla agresivita. Zvrat nastal po půlnoci, když výtržníci rozbili čelní sklo sanitky, která mířila na místo jedné rvačky a snažila se projet davem.

Podle velitele policejní akce Andrease Schaumaiera "masivním způsobem propuklo násilí a nezbývalo, než Maxstrasse vyklidit". Po opakované výzvě, aby se lidé rozešli, policisté nakonec použili pepřové spreje a obušky. Jejich zásah trval několik hodin. 

Augsburg je třísettisícové město na jihozápadě Bavorska s velkou komunitou vysokoškolských studentů. Úřady, které mají dlouhodobě špatné zkušenosti s nočními večírky pod širým nebem, se v posledních dnech snažily mimo jiné zpřísnit omezení prodeje nápojů ve skleněných obalech v centru města ve večerních a nočních hodinách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy