V Dobevi na Písecku komise podváděla, řekl soud. Ten vzápětí sám chyboval v přepočtu

Marek Pokorný Marek Pokorný
26. 10. 2018 11:00
Třem kandidátům z jedné strany volební komise přidala dohromady 200 hlasů. Bylo to úmyslné, konstatoval soud.
Sčítání volebních lístků
Sčítání volebních lístků | Foto: Reuters

České Budějovice, Praha - Ovlivnit volby se podle soudu pokusili členové okrskové volební komise v Dobevi na Písecku s necelou tisícovkou obyvatel. Ve volebním okrsku číslo 1 tam totiž několika kandidátům na jedné kandidátní listině přidali hlasy. Kandidátce pod názvem Sdružení ODS a nezávislých kandidátů pro Dobev to vyneslo tři místa v zastupitelstvu. Jedno z nich jí ale nyní vzal soud. Sám přitom chyboval. 

Přidání hlasů bylo opravdu markantní. V okrsku, ve kterém bylo odevzdáno 209 hlasovacích lístků, zapsali trojce na kandidátce Zuzaně Keclíkové plných 200 křížků. Toho si všimli členové konkurenční kandidátky a velice rychle sehnali 25 voličů, kteří jim potvrdili, že Keclíkové hlas nedali.

Případ proto skončil u soudu, který si vyžádal veškerou dokumentaci a výsledky přepočítal. A došel k tomu, že došlo k podvodu. "Rozdělení mandátů projevené vůli voličů neodpovídá. U volební strany číslo 3 byl úmyslně zkreslen výsledek hlasování, a to tak, že tato strana byla zvýhodněna," konstatoval Krajský soud v Českých Budějovicích.

Přepočítání zjistilo, že Keclíková ve skutečnosti obdržela jen 99 hlasů. Podobně pak byli zvýhodněni i další dva lidé ze stejné kandidátky Richard Pavelka a Josef Turek - každý z nich dostal přesně o 50 hlasů méně, než mu komise nakonec zapsala.

"Právě navýšení počtu hlasů o 100 a dvakrát o 50 svědčí o úmyslné zjevné snaze volební stranu číslo 3 zvýhodnit," uvedl soud, přičemž zdůraznil, že pouhou optickou kontrolou pomocného sčítacího archu je zcela zřejmé, že uvedení tři kandidáti nemohli získat dvojnásobek případně téměř trojnásobek počtu hlasů než jiní.

I po přepočítání hlasů však nakonec Keclíková zastupitelkou zůstala. Vypadne z něj ale Turek, který měl ve skutečnosti jen 77 preferenčních hlasů proti původně vykázaným 137.

Prostě neuměla počítat

Sama starostka Jaroslava Strnadová ale slova soudu o úmyslném podvodu mírní. "Zfalšováno to určitě nebylo. Ta paní, která to počítala, byla u voleb poprvé a neuměla počítat," míní. Chyba jde podle ní za předsedou komise a zapisovatelkou, protože vše mělo projít kontrolním přepočtem, který by na špatný výsledek přišel. "Pak mi přiznali, že ji vůbec nekontrolovali," dodává starostka.

Pravda je, že v onom případě následně chyboval v počtech i soud. Ten původně přiznal hlas sdružení KSČM a nezávislí, jehož členové na chybu upozornili - místo jednoho dostalo dva mandáty.

Ty však nemělo sdružení dlouho. Soud vzápětí zjistil, že špatně spočítal podíly hlasů a nový mandát mu sebral a přidělil vítězi voleb, SNK pro Dobev, v němž obhajovala mandát i starostka Strnadová. To nakonec získalo místo čtyř pět z celkových jedenácti mandátů.

Před volbami se odstěhovala

Dobev není jediná, kde soud zasáhl a změnil rozdělení mandátů.

Krajský soud v Praze změnil výsledky voleb také v třísethlavé vesničce Trnová u Mníšku pod Brdy. Vyhověl stížnosti, že jedna kandidátka sdružení Trnová společně neměla v den voleb trvalé bydliště v této obci - měsíc předtím se odstěhovala. Po přepočítání hlasů pak mandát připadl konkurenční kandidátce Volba pro Trnovou, která tak získala 4 ze sedmi zastupitelů.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy