Rath chce znovu do vedení "své" Hostivice, na kandidátce mu pomáhá exministr Chládek

Barbora Němcová Barbora Němcová
24. 8. 2018 15:56
Zatímco Chládek má v kolonce povolání uvedeno "ředitel společnosti", Rath se prezentuje jako lékař a spisovatel.
Marcel Chládek a David Rath.
Marcel Chládek a David Rath. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý ministr školství za ČSSD Marcel Chládek se rozhodl vrátit do politiky. Společně s nepravomocně odsouzeným bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem je lídrem kandidátky uskupení Zdravá Hostivice.

"Chceme do zastupitelstva Hostivice vnést větší akcent na témata, která úzce souvisí s kvalitou života a s naším zdravím," slibují v prohlášení členové Zdravé Hostivice, za které kandiduje i Rathova manželka Eva. 

Zatímco dvojka kandidátky Chládek má v kolonce povolání uvedeno "ředitel společnosti", lídr Rath se prezentuje jako lékař a spisovatel. Bývalý hejtman v Hostivici bydlí a byl zde i zastupitelem v letech 2006 až 2012, kdy musel kvůli svému zatčení skončit.

Chládek po nuceném odchodu z ministerského postu vystoupil z ČSSD a přešel do SPO, kde vedl středočeskou organizaci. Nyní už není ani u Zemanovců. "V tuto chvíli není naším členem," řekl Aktuálně.cz předseda SPO Lubomír Nečas. Kontaktovat Chládka se redakci nepodařilo.

Chládek se s bývalým hejtmanem Rathem zná dlouhodobě, po volbách v roce 2008 mu dělal ve středočeském kraji náměstka.

V lednu 2014 - to už by Rath obžalován z korupce - se stal Chládek ministrem školství ve vládě Bohuslava Sobotky. 

Premiér Chládka vyzval k rezignaci na konci srpna 2015, a to kvůli jeho údajnému nevhodnému chování k podřízeným. MF Dnes napsala, že za 16 měsíců Chládkova úřadování odešlo z úřadu devět žen, které byly s ministrem v každodenním kontaktu, desátá si vzala neplacené volno. Chládek, kterého ve funkci nahradila Kateřina Valachová, obvinění odmítl a označil je za "mediální lynč". Na konci roku 2016 z ČSSD vystoupil. 

V srpnu 2015 byl jmenován generálním manažerem státních reprezentací a fotbalových akademií Fotbalové asociace České republiky. O dva roky později odešel do oblasti mezinárodního byznysu. Podle obchodního rejstříku figuruje v ISA Financial Services, ISA Europe a ISA International pharmacy.

Rath kromě toho zkouší štěstí i v senátních volbách, v Litoměřicích kandiduje za Českou suverenitu. V případě zvolení by opět získal imunitu, senátoři by jej tak museli vydat, aby mohl soud s ním pokračovat. Exhejtman dostal nepravomocně 8,5 roku vězení, teď bude soud už podruhé rozhodovat o jeho odvolání.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy