Rath chce znovu do vedení "své" Hostivice, na kandidátce mu pomáhá exministr Chládek

Barbora Němcová Barbora Němcová
24. 8. 2018 15:56
Zatímco Chládek má v kolonce povolání uvedeno "ředitel společnosti", Rath se prezentuje jako lékař a spisovatel.
Marcel Chládek a David Rath.
Marcel Chládek a David Rath. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý ministr školství za ČSSD Marcel Chládek se rozhodl vrátit do politiky. Společně s nepravomocně odsouzeným bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem je lídrem kandidátky uskupení Zdravá Hostivice.

"Chceme do zastupitelstva Hostivice vnést větší akcent na témata, která úzce souvisí s kvalitou života a s naším zdravím," slibují v prohlášení členové Zdravé Hostivice, za které kandiduje i Rathova manželka Eva. 

Zatímco dvojka kandidátky Chládek má v kolonce povolání uvedeno "ředitel společnosti", lídr Rath se prezentuje jako lékař a spisovatel. Bývalý hejtman v Hostivici bydlí a byl zde i zastupitelem v letech 2006 až 2012, kdy musel kvůli svému zatčení skončit.

Chládek po nuceném odchodu z ministerského postu vystoupil z ČSSD a přešel do SPO, kde vedl středočeskou organizaci. Nyní už není ani u Zemanovců. "V tuto chvíli není naším členem," řekl Aktuálně.cz předseda SPO Lubomír Nečas. Kontaktovat Chládka se redakci nepodařilo.

Chládek se s bývalým hejtmanem Rathem zná dlouhodobě, po volbách v roce 2008 mu dělal ve středočeském kraji náměstka.

V lednu 2014 - to už by Rath obžalován z korupce - se stal Chládek ministrem školství ve vládě Bohuslava Sobotky. 

Premiér Chládka vyzval k rezignaci na konci srpna 2015, a to kvůli jeho údajnému nevhodnému chování k podřízeným. MF Dnes napsala, že za 16 měsíců Chládkova úřadování odešlo z úřadu devět žen, které byly s ministrem v každodenním kontaktu, desátá si vzala neplacené volno. Chládek, kterého ve funkci nahradila Kateřina Valachová, obvinění odmítl a označil je za "mediální lynč". Na konci roku 2016 z ČSSD vystoupil. 

V srpnu 2015 byl jmenován generálním manažerem státních reprezentací a fotbalových akademií Fotbalové asociace České republiky. O dva roky později odešel do oblasti mezinárodního byznysu. Podle obchodního rejstříku figuruje v ISA Financial Services, ISA Europe a ISA International pharmacy.

Rath kromě toho zkouší štěstí i v senátních volbách, v Litoměřicích kandiduje za Českou suverenitu. V případě zvolení by opět získal imunitu, senátoři by jej tak museli vydat, aby mohl soud s ním pokračovat. Exhejtman dostal nepravomocně 8,5 roku vězení, teď bude soud už podruhé rozhodovat o jeho odvolání.

 

Právě se děje

Další zprávy