Rath chce znovu do vedení "své" Hostivice, na kandidátce mu pomáhá exministr Chládek

Barbora Němcová Barbora Němcová
24. 8. 2018 15:56
Zatímco Chládek má v kolonce povolání uvedeno "ředitel společnosti", Rath se prezentuje jako lékař a spisovatel.
Marcel Chládek a David Rath.
Marcel Chládek a David Rath. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý ministr školství za ČSSD Marcel Chládek se rozhodl vrátit do politiky. Společně s nepravomocně odsouzeným bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem je lídrem kandidátky uskupení Zdravá Hostivice.

"Chceme do zastupitelstva Hostivice vnést větší akcent na témata, která úzce souvisí s kvalitou života a s naším zdravím," slibují v prohlášení členové Zdravé Hostivice, za které kandiduje i Rathova manželka Eva. 

Zatímco dvojka kandidátky Chládek má v kolonce povolání uvedeno "ředitel společnosti", lídr Rath se prezentuje jako lékař a spisovatel. Bývalý hejtman v Hostivici bydlí a byl zde i zastupitelem v letech 2006 až 2012, kdy musel kvůli svému zatčení skončit.

Chládek po nuceném odchodu z ministerského postu vystoupil z ČSSD a přešel do SPO, kde vedl středočeskou organizaci. Nyní už není ani u Zemanovců. "V tuto chvíli není naším členem," řekl Aktuálně.cz předseda SPO Lubomír Nečas. Kontaktovat Chládka se redakci nepodařilo.

Chládek se s bývalým hejtmanem Rathem zná dlouhodobě, po volbách v roce 2008 mu dělal ve středočeském kraji náměstka.

V lednu 2014 - to už by Rath obžalován z korupce - se stal Chládek ministrem školství ve vládě Bohuslava Sobotky. 

Premiér Chládka vyzval k rezignaci na konci srpna 2015, a to kvůli jeho údajnému nevhodnému chování k podřízeným. MF Dnes napsala, že za 16 měsíců Chládkova úřadování odešlo z úřadu devět žen, které byly s ministrem v každodenním kontaktu, desátá si vzala neplacené volno. Chládek, kterého ve funkci nahradila Kateřina Valachová, obvinění odmítl a označil je za "mediální lynč". Na konci roku 2016 z ČSSD vystoupil. 

V srpnu 2015 byl jmenován generálním manažerem státních reprezentací a fotbalových akademií Fotbalové asociace České republiky. O dva roky později odešel do oblasti mezinárodního byznysu. Podle obchodního rejstříku figuruje v ISA Financial Services, ISA Europe a ISA International pharmacy.

Rath kromě toho zkouší štěstí i v senátních volbách, v Litoměřicích kandiduje za Českou suverenitu. V případě zvolení by opět získal imunitu, senátoři by jej tak museli vydat, aby mohl soud s ním pokračovat. Exhejtman dostal nepravomocně 8,5 roku vězení, teď bude soud už podruhé rozhodovat o jeho odvolání.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy