Rath o rozsudku: Jsem rád, že byl zrušen trest smrti

Přenos skončil
Rozsudek v kauze Rath jsme sledovali v online zpravodajství.
David Rath v Hostivici po vynesení rozsudku.
David Rath v Hostivici po vynesení rozsudku. | Foto: ČTK

Praha - Soudce Robert Pacovský rozdal tresty poslední dvojici v kauze Rath. David Rath dostal 8,5 roku ve vězení. K tomu státu propadne přes 8 milionů zajištěných v Hostivici, 44000 eur a 5 milionů korun na bankovním účtu jeho advokáta Černého. Soudce rozhodl také o propadnutí věci - 7 milionů zajištěných v krabici od vína.

Lucii Novanské soudce uložil 5 let nepodmíněně ve věznici s dozorem a peněžitý trest půl milionu korun. Pokud by nezaplatila, prodlouží se jí vězení o dva roky. Soudce jí navíc na pět let zakázal působit ve statutárních orgánech společností.

Rath ani Novanská dnes k soudu nedorazili. Po svých advokátech pouze vzkázali, že soudce může rozsudek vynést v jejich nepřítomnosti.

Po zdůvodnění se rozsudku se oba odsouzení prostřednictvím advokátů odvolali. Případem se bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Rozsudek v kauze Rath jsme sledovali v online zpravodajství.

Přenos skončil
17:08

Dnešní online přenos končí. Děkujeme za pozornost a přejeme pěkný zbytek dne.

17:02

Přečtěte si vše o rozsudku nad Davidem Rathem v pátečním speciálu Hospodářských novin. 

Jaké byly hlavní důkazy v celé kauze a jak probíhalo vyšetřování? Kdo další půjde před soud? Co bude s firmami, které měly uplácet? A jaký je aktuální stav dalších politických kauz? Navíc profil Lenky Bradáčové, ženy, která dostala bývalého hejtmana do vazby.

Foto: Aktuálně.cz
16:59

"Z hlediska trestního zákona samozřejmě nemají Rath a Kajínek společného vůbec nic, navíc jeden se dosud nachází na svobodě a druhý ve Valdicích. Jistá vnější podoba tu ale je. V obou případech jde o „justiční celebrity“, které pomáhají stavět kolem svých případů „legendu“, která by „mimosoudně“ působila v jejich prospěch" Píše ve svém komentáři na Aktuálně.cz Jan Lipold.

Jan Lipold
Foto:
16:56

Podle vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka KDU-ČSL nemá žádné mechanismy, jak se podobným případům vyhnout. Vždy podle něj záleží na jednotlivci.

Roztroušená skleróza mi dává svobodu a utvrdila mě v životních prioritách, říká Bělobrádek.
Roztroušená skleróza mi dává svobodu a utvrdila mě v životních prioritách, říká Bělobrádek. | Foto: Ludvík Hradilek
16:55

Petr Honzejk z Hospodářských novin komentuje Rathův rozsudek.

16:52

Soudce Pacovský dnes vynášel rozsudek hodinu, další hodinu a půl jej odůvodňoval. Rathova závěrečná řeč zabrala minulý týden tři jednací dny soudu a trvala zhruba 12 hodin.

16:49

Komentář premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) k nepravomocnému rozsudku: "Nepřísluší mi, abych komentoval rozhodnutí soudu. Od počátku této kauzy mě především mrzí, že se výrazný politik, jakým byl David Rath, vůbec do takové životní situace dostal."

Foto: ČTK
16:45

Soud zařadil Ratha do mírnějšího typu věznice, než kam by podle uloženého trestu patřil. Zdůvodnil to dosavadní bezúhonností obžalovaného.

16:41

Soud podle Ratha rozhodl v rozporu s důkazy. Na otázku, zda je připraven nastoupit do vězení, Rath odpověděl, že to je předčasné. "Stále si myslím, že se někde někdo najde, kdo se bude muset s důkazy vypořádat," uvedl. Podle něj je celá kauza nesmyslná a proces byl nespravedlivý. "Divadlo z toho do značné míry dělal pan soudce, on povolil třeba přímý přenos," dodal.

David Rath v Hostivici po vynesení rozsudku
David Rath v Hostivici po vynesení rozsudku | Foto: ČTK
16:35

Vzhledem k tomu, že se Rath prostřednictvím advokátky odvolal proti dnešnímu rozsudku, dostane jeho kauzu na stůl Vrchní soud v Praze.

16:30 Petr jirát

"Jiný soudní senát už by možná dal doktoru Rathovi pokutu za to, co tu předváděl," vyjádřil se žalobce Jirát k exhejtmanovu dřívějšímu vystupování před soudem.

16:21 Petr jirát

"Byl jsem velmi rád, že pan předseda přijal řadu argumentů z mé obžaloby," řekl novinářům státní zástupce. Kdyby prý nebylo obstrukcí Ratha, mohl být rozsudek vyhlášen už minulý rok.

16:13

Hlavní líčení právě skončilo.

16:12

Advokátka Ratha i advokátka Novanské se přímo v jednací síni proti rozsudku odvolaly, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

16:11 Soudce Robert Pacovský

Nyní mluví o Novanské. Podle soudce byla pouze úkolována. Dokazuje to faktem, že jí bylo slíbených jen 600 tisíc a dostala pouhých 200 tisíc. "I tento poměrně výrazný nepoměr by měl být v ukládání trestu zohledněn,“ řekl soudce, proč má Novanská zaplatit jen půl milionu korun.

16:09

"Zajímavé zjištění, žijeme v zemi, kde se navrhuje propadnout majetek, který obviněnému vůbec nepatří. To znamená, pokud já správně chápu ten rozsudek, tam mně má propadnout něco, co není moje,“ komentoval Rath návrh soudu pro zabavení celkem 23 milionů korun.

16:04 Soudce Robert Pacovský

Soudce Pacovský mezitím pokračuje ve zdůvodňování rozsudku. Je přesvědčený, že Rath „úplatky převzal a je jedno, jak s nimi naložil, jestli si s nimi třebas zvýšil politický vliv," řekl soud. Tresty, které udělil, podle něj nejsou v žádném případě exemplární. Za polehčující okolnosti označil, že je Rath dosud netrestaný, na druhou stranu přihlédl k tomu, že již spáchal více skutků.

16:00

Brífink začíná. Rath je přesvědčený, že dnešní rozsudek soudu byl dopředu připravený. Je rád, že byl zrušen trest smrti. Proti verdiktu se odvolá, zopakoval dnes novinářům v Hostivici. Vyjádřil se rovněžk délce trvání svého případu, kterým se Krajský soud v Praze zabývá od srpna 2013. Zdržování podle něj nemá na svědomí pouze on, ale i soud. Sám měl jen virózu a úraz na kole. Vše podle Ratha zkomplikoval strýc soudce Roberta Pacovského, který případ řešil, právník Michal Pacovský.

15:58

David Rath na 16:00 svolal brífink s novináři. Vystoupí před svojí ordinací v Hostivici. S novináři zde již dnes mluvil během odpoledne, kdy soudce Pacovský vynášel verdikt.

David Rath v Hostivici po vynesení rozsudku.
David Rath v Hostivici po vynesení rozsudku. | Foto: ČTK
15:55 Soudce Robert Pacovský

Zakázky prý byly vždy vypsány tak, aby do nich mohli zasahovat jen "velcí hráči". Jeden ze soutěžitelů byl pak za úplatek zvýhodněn, zatímco ostatní mu vědomě dělali "křoví".

15:51 Soudce Robert Pacovský

Soudce už je u předposlední vytýkané zakázky – vybavení nemocnic v Kolíně a Kutné Hoře. Ještě poté bude vysvětlovat zakázky v Mladé Boleslavi. Opět zmiňuje prostorové odposlechy, které jednoznačně říkají, jak budou úplatky rozděleny.

15:40 Soudce Robert Pacovský

Nyní mluví o zakázkách na vybavení nemocnic zdravotnickou technikou a argumenty obhajoby, že se neprokázalo, že by přístroje byla předražené. "Prospěch nemusí být jen v předražení zakázky. Prospěch firmy shledává soud i v tom, že si lékaři na přístroje zvyknou a budou chtít v budoucnu pracovat s jejími přístroji," řekl.

15:32 Soudce Robert Pacovský

Částka sedmi milionů korun, které se při Rathově zadržení našly v krabici od vína, podle soudu přesně odpovídá dohodnutému dělení úplatku, které zachytily odposlechy. Policejní videozáznam zadržení prý jednoznačně vylučuje Rathem uváděnou verzi, že krabice mohla být zaměněna za jinou či že někdo mohl vyměnit její obsah.

15:30 Soudce Robert Pacovský

Nyní řeší soudce otázku rozpočtu na opravu Buštěhradu. První rozpočet, který zpracovala Konstruktiva Branko, byl podle Pacovského jednoznačně předražený. A byl vytvořen, aby umožnil prostor pro úplatky. Pak ale firma Aria udělala nový, který byl v pořádku. „Jednotliví aktéři vyvinuli nemalé úsilí, aby se ta částka opět zvýšila,“ řekl Pacovský. A zmínil odposlechy, kdy se mluvilo o již proslavených dvanácticentimetrových omítkách.  „V omítkách nikdo nic nepozná, tam bude vytvořen prostor pro úplatky,“ citoval soudce. Rath přitom ve svém závěrečném slově opakovaně tvrdil, že na historických stavbách mohou být omítky tlusté.

Foto: Ludvík Hradilek
15:27

Přečtěte si vše o rozsudku nad Davidem Rathem v pátečním speciálu Hospodářských novin. 

Jaké byly hlavní důkazy v celé kauze a jak probíhalo vyšetřování? Kdo další půjde před soud? Co bude s firmami, které měly uplácet? A jaký je aktuální stav dalších politických kauz? Navíc profil Lenky Bradáčové, ženy, která dostala bývalého hejtmana do vazby.

15:24

Rath ČTK zopakoval, že se proti dnešnímu rozsudku odvolá. Byl podle něj připraven. Je rád, že byl zrušen trest smrti. Advokátku zatím měnit nebude.

Foto: Ludvík Hradilek
15:22 Soudce Robert Pacovský

Soudce v kauze Buštěhrad zmínil odposlechy telefonických hovorů Kottových. "Je více než patrné, že zájem manželů Kottových rozhodně nebyl jen zájmem z pohledu regionálních politiků. Je z toho jednoznačně evidentní snaha do toho řízení zasahovat, a to ve snaze získat z něj prospěch," konstatoval.

15:18 Soudce Robert Pacovský

Soudce se přes rekonstrukci hostivického gymnázia dostal k opravě buštěhradského zámku. Za klíčový důkaz považuje výpověď Salačové, opět ale zdůrazňuje, že tento důkaz není osamocený.

15:14

Zatímco Rathova advokátka Marcela Ondřejová poslouchá odůvodnění bez hnutí, její kolegyni Barbora Balcarová, která zastupuje Lucii Novanskou, nedokáže sedět v klidu. Hraje si s vlasy, lahví s pitím, každou chvíli zívá a neustále se vrtí.

Foto: Ludvík Hradilek
15:12 Soudce Robert Pacovský

Předávání úplatků ze strany zvýhodněných soutěžitelů je podle soudu prokázáno naprosto beze sporu jak odposlechy, tak i sledováním.

15:10 Soudce Robert Pacovský

Podle soudce fungovala mezi Rathem a manžely Kottovými dělba práce: zakázky na stavby měla na starosti Kottová, zakázky na technologické vybavení Kott. "Rath stál do jisté míry rafinovaně v pozadí, žádnou konkrétní činnost, na kterou by bylo vidět zvenčí, ve většině případů nevyvíjel," podotkl Pacovský.

15:08 Soudce Robert Pacovský

Soudce se věnuje osobě spolupracující obviněné Ivany Salačové, jejíž výpověď Rath zpochybnil jako nekonzistentní. "Podle našeho názoru přesvědčivě vysvětlila, proč došlo k výkyvům v její výpovědi. Soud nemá za to, že by nevypovídala pravdu. Její výpovědi navíc nejsou osamoceným, izolovaným důkazem - naopak, velmi korespondují s ostatními důkazy ve věci," vysvětlil Pacovský.

Foto: Ludvík Hradilek
15:05 Soudce Robert Pacovský

Nyní přechází k námitkám o srozumitelnosti odposlechů. "Soud vycházel v rámci svého rozhodování pouze z odposlechů, u nichž má jisté, co je obsahem. Soud nepracoval s přepisy odposlechů, protože nositelem informace jsou odposlechy jako takové," míří na jednu z Rathových opakovaných výtek.

15:03 Soudce Robert Pacovský

Soudce se vrací k tomu, proč případ na začátku dozorovalo Ústecké státní zastupitelství. "Bylo prokázáno, že část se děla v ústeckém kraji," řekl. "Okresní státní zastupitelství nemohlo podat svůj návrh jinému než ústeckému okresnímu soudu," připomněl první povolení odposlechů.

15:01

Jednací síň viditelně prořídla, opustili ji kameramani, zvukaři a fotografové. Soud si totiž v této fázi nepřál pořizování obrazových záznamů či přenosů.

15:00

V minulosti si z bývalých českých ministrů vyslechli odsuzující rozsudek například Vít Bárta (Věci veřejné), Karel Březina (ČSSD), Vladimír Mlynář (US-DEU) a Ivo Svoboda ČSSD). Rathův trest patří mezi nejvyšší pro politiky. Přehled politiků, kteří skončili u soudu, si můžete prohlédnout ZDE.

14:56

Helena Langšádlová (TOP 09) ČTK k rozsudku řekla: "Je jasné, a nyní to potvrdil i nezávislý soud, že u veřejných zakázek v našem kraji byla korupce. I proto je alarmující, že nejbližší spolupracovníci Davida Ratha v krajské radě stále vedou Středočeský kraj."

Foto: Ludvík Hradilek
14:55 Petr jirát

Žalobce Jirát se spokojeně usmívá, o přestávce vtipkoval. A pochválil se, že žaloba musela být připravena velmi dobře, když se s ní soudce zcela ztotožnil a neměnil nic.

14:53 Soudce Robert Pacovský

"Senát zcela kategoricky vylučuje, že by podléhal vnějším faktorům," řekl soudce Pacovský na počátku odůvodnění rozsudku. "Soud od počátku vyvíjel maximální úsilí, aby hlavní líčení bylo vedeno vůči všem stranám korektně," dodal.

14:50 Petr jirát

Žalobce Jirát předpokládá, že písemná podoba rozsudku bude velmi dlouhá, protože soudce se v ní bude muset vypořádat s řadou věcí. Neočekává, že by soud rozsudek vyhotovil do jednoho či dvou měsíců.

14:46

Rath podal celkem šest námitek podjatosti proti soudci Pacovskému či jeho senátu. Poslední vznesl dnes. Stěžuje si v ní na to, že mu soud minulý týden během závěrečné řeči zabavil materiály, které mu přímo do jednací síně přinesla asistentka jednoho z jeho advokátů.

14:45

Rozsudek okomentoval i předseda ANO Andrej Babiš. "Kvůli takovým lidem, jako je bývalý poslanec Rath s krabicemi plnými peněz, jsem vlastně šel do politiky. Je to jeden ze symbolů tradičních stran," řekl.

Foto: Economia
14:43

Reakce Jaroslava Faltýnka (ANO) pro ČTK: "Rozsudek ještě nenabyl právní moci. Je jasné, že se doktor Rath odvolá. Trest ale beru jako adekvátní. Na politiky, kteří se účastní korupce, musí být nahlíženo co nejpřísněji. Získali totiž důvěru občanů, aby s prostředky nakládali v jejich prospěch, nikoli ve prospěch svůj vlastní. Je správné, že je spravedlnost nezávislá a týká se i nejvyšších politiků, lidé v ní určitě získají vyšší důvěru."

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek podporu za střet zájmů nepovažuje.
Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek podporu za střet zájmů nepovažuje. | Foto: Ludvík Hradilek
14:41

Mluvčí středočeského krajského soudu zrekapitulovala, že než byla Rathova kauza letos v únoru rozdělena do dvou samostatných řízení, vyslechl soudní senát 94 svědků a 13 znalců.

14:39 David Rath se svojí advokátkou Marcelou Ondřejovou.

"Soud porušil všechna práva trestního řízení i obhajoby," reagovala Rathova advokátka Marcela Ondřejová. Naráží například na to, že nedostala, jak tvrdí, dost času na prostudování spisu. "Trestní řízení se má opírat o přímé důkazy, nebo o sled důkazů nepřímých. Ale tady důkazy ani neexistovaly," dodala obhájkyně.

14:37

Advokátka Novanské řekla, že se o dalším postupu ve věci musí nejprve poradit se svou klientkou, která k soudu stejně jako Rath nedorazila.

14:30 David Rath se svojí advokátkou Marcelou Ondřejovou.

Obhájkyně Ratha Marcela Ondřejová prohlásila, že se určitě odvolají. "Občas jsem měla pocit, že poslouchám jiný rozsudek, a to rozsudek ve věci manželů Kottových," uvedla.

David Rath a jeho advokátka Marcela Ondřejová.
David Rath a jeho advokátka Marcela Ondřejová. | Foto: ČTK
14:27 Petr jirát

Státní zástupce Jirát novinářům řekl, že rozsudek považuje za vítězství obžaloby. S uloženými tresty odnětí svobody je spokojen.

14:19

Rozsudek soudce odůvodní po přestávce, která trvá do 14:45.

14:16

Lucii Novanské soudce uložil 5 let nepodmíněně ve věznici s dozorem a peněžitý trest půl milionu korun. Pokud by nezaplatila, prodlouží se jí vězení o dva roky. Soudce jí navíc na pět let zakázal působit ve statutárních orgánech společností.

14:14

David Rath se odsuzuje na 8,5 roku ve vězení. K tomu státu propadne přes 8 milionů zajištěných v Hostivici, 44 000 eur, 5 milionů na bankovním účtu jeho advokáta Černého. Soudce rozhodl také o propadnutí věci - 7 milionů zajištěných v krabici od vína.

14:12

Čtení výroku už trvá hodinu a zřejmě se blíží ke konci. Rath podle soudce spáchal zločin přijetí úplatku.

14:10

Soudce zatím čte plynule a svižně. Doslova se přitom drží obžaloby, kterou podal státní zástupce - samozřejmě s částečným vypuštěním věcí, které se týkají pouze dříve odsouzených. Shoduje se s Jirátem i v částkách úplatku.

14:04

David Rath si nepřišel vyslechnout rozsudek, protože se rozhodl dát přednost pacientům. Zůstal tak ve své ordinaci v Hostivici.

13:58

Podle žalobce Jiráta si Rath nechal slíbit úplatek ve výši 22 011 186 koruna a skutečně převzal 16 011 186 korun. Uvidíme, jestli soudce Pacovský dojde ve svém verdiktu ke stejné sumě.

Petr Jirát
Petr Jirát | Foto: ČTK
13:54

Ani po přečtení skutků v bodě sedm se však výši trestů nedozvíme; soudce ještě musí vypočítat paragrafy trestního zákona, které jim u jednotlivých bodů obžaloby klade za vinu.

13:51

A jsme u společného bodu obžaloby pět a šest, nákupu technologie v kolínské a kutnohorské nemocnici.

13:46

Z osmi bodů v původní obžalobě se Novanské týká 7 skutků, Ratha pak šest. Tomu se na rozdíl od Novanské vyhnulo obvinění za modernizaci křídla příbramské nemocnice.

13:43

Soudce začal číst třetí ze sedmi skutků, které dvojici Novanská a Rath klade za vinu. Vypočítávání jejich skutků je tak v necelé polovině. Předčítání rozsudku již trvá rovných 30 minut.

13:42

K oznámení viny Davida Ratha se již vyjádřil bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

13:38

Paradoxní je, že ačkoliv Kottovi si podle soudu díky trestné činnosti přišli celkem na 41 milionů, Novanská, kterou prý úkolovali, si podle verdiktu řekla o 600 000 korun. Dostala prý nejméně 200 000.

13:35

Soudce nyní popisuje proces údajného zmanipulování u jednotlivých zakázek, které zmiňovala obžaloba.

David Rath již České televizi řekl, že dnešním verdiktem jeho případ nekončí. "Odvolám se v každém případě. Celé je to exemplární divadlo, se spravedlností to nemá nic společného," uvedl.

Foto: Ludvík Hradilek
13:25

Novanská prý tvořila organizovanou skupinu s Kottovými a dalšími obžalovanými z první větve kauzy, které soud uznal vinnými už v dubnu.

13:23

Tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner Kott prý při manipulování zakázek využili svých úzkých vazeb a vlivu na hejtmana Ratha.

Petr Kott s Kateřinou Pancovou u soudu.
Petr Kott s Kateřinou Pancovou u soudu. | Foto: ČTK
13:20

Pětatřicetiletá podnikatelka Novanská podle soudu organizovala zmanipulované tendry coby členka představenstva a dozorčí rady administrátorské společnosti ML Compet. Řídila se instrukcemi Pancové a Kotta a sjednala výhodu vždy předem vybranému soutěžiteli.

13:18 Soudce Robert Pacovský

Podle Pacovského si Rath jakožto úřední osoba nechal slíbit úplatky v celkové výši 22 milionů korun, přičemž reálně z této částky stihl do svého zadržení převzít prostřednictvím manželů Kottových 16 milionů od zástupců soutěžitelů.

13:16 Soudce Robert Pacovský

Průběh zadání veřejných zakázek "byl ovlivněn vždy ve prospěch jednoho z předem vybraných soutěžitelů Pancovou, Kottem a Novanskou, přičemž o průběhu ovlivnění těchto veřejných zakázek za úplatky Rath věděl, byl s tím srozuměn a sám svým utvrzováním Pancové a Kotta přispíval k dokonání trestné činnosti."

13:15 Soudce Robert Pacovský

"David Rath jako hejtman Středočeského kraje a člen Rady Středočeského kraje schvaloval veškeré materiály týkající se investičních akcí oblastních nemocnic Středočeského kraje předkládaných radě (…) a též přímo sám předkládal veškeré materiály týkající se žádostí o dotace na jednotlivé investiční akce pro oblastní nemocnice Středočeského kraje do rady."

13:14

Rath i Novanská jsou vinni!

13:13 Soudce Robert Pacovský

"Jménem republiky…" Všichni v jednací síni povstali a soudce Pacovský začíná vyhlašovat rozsudek.

13:12

Rath požádal, aby se jednání konalo bez jeho přítomnosti. Soudce mu vyhověl, totéž platí pro spoluobžalovanou Novanskou.

13:10

Rathova advokátka Marcela Ondřejová se ještě těsně před vyhlášením verdiktu domáhala sdělení, jak dopadla její stížnost na podjatost soudce. "Rozhodl jsem v neveřejném jednání," uvedl soudce Pacovský a vzápětí začal vyhlašovat verdikt. Zjevně ji tak jako všechny předchozí zamítl.

13:09

Dveře jednací síně se otevřely, veřejnost vstupuje dovnitř.

13:08

David Rath měl dnes dvě možnosti, jak se zachovat. Buď se chce vynesení rozsudku zúčastnit, anebo nechce. Pokud nechce, musí soudu poslat své rozhodnutí písemně a soud verdikt vyřkne bez něj. Pokud svou vůli písemně nedoručí, musí přijít. Pokud nepřijde, pak se musí omluvit. Jediným relevantním důvodem je přitom nemoc. Vzhledem k tomu, že si ale Rath svolal na odpoledne tiskovou konferenci, je nepravděpodobné, že by nemocen byl. Soud pak v takovém případě může jeho jednání vyhodnotit jako maření úředního postupu a nechat ho předvést policií. "V krajním případě by na něj mohl uvalit i vazbu," říká advokát Tomáš Sokol.

13:05

Chodba před soudní síní je plná novinářů.

13:00

Zdroj z okolí lékaře Ratha ČTK naznačil, že exposlanec má dnes ordinační den. Zda dal obžalovaný před soudem přednost pacientům, není v tuto chvíli zřejmé.

12:44

Nepřítomnost Davida Ratha by na vynesení rozsudku neměla mít vliv. "Neprovádí se žádné důkazy, ke kterým by se mohl nebo měl vyjadřovat. Když jde jenom o vyhlášení rozsudku, tak není žádné jeho právo, které by mohlo být omezeno tím, že tam není přítomný," řekl Aktuálně.cz právník Rao Uppaluri, který se zabývá občanským, obchodním a trestním právem.

12:41

K soudu podle informací České televize nedorazí ani Lucia Novanská. Ta prý již soudu vzkázala, že může jednat bez její přítomnosti.

12:31 Soudce Robert Pacovský

I předseda soudního senátu Robert Pacovský zřejmě tušil, že dnešní vynesení rozsudku by nemuselo proběhnout zcela hladce. Ještě před informací o Rathově pravděpodobné nepřítomnosti ČTK řekl, že má v plánu vyhlásit rozhodnutí, že ale zároveň nemůže vyloučit procesní komplikace.

12:23 Petr jirát

Státní zástupce Jirát ČTK řekl, že pokud Rath nebude souhlasit s vyhlášením verdiktu ve své nepřítomnosti, nebude soud dnes moci rozsudek vynést. Žalobce prý tento Rathův postup čekal.

12:12

Soud dnes bude ještě před vyhlášením rozsudku řešit námitku podjatosti, kterou Rath vznesl proti předsedovi senátu Pacovskému. Rozhodnutí pak rozešle účastníkům řízení do datových schránek, veřejně ho nesdělí.

12:05

David Rath podle zjištění Aktuálně.cz k soudu dnes nedorazí. Rozsudek bude na dálku sledovat ze své ordinace ve středočeské Hostivici, kde bydlí. Poté vystoupí na brífinku, kde verdikt okomentuje.

David Rath
David Rath | Foto: ČTK
11:59

Vynesení verdiktu soud naplánoval na 13:00. Již nyní je však chodba před jednací síní zaplněna zástupci médií.

11:43

Rathova závěrečná řeč trvala tři dny, když před soudem mluvil téměř 12 hodin. Svou obhajobu založil na tom, že státnímu zástupci se tvrzení obsažená v obžalobě nepodařilo prokázat. Podle Ratha vychází žalobce Petr Jirát především z odposlechů, které jsou nesrozumitelné, špatně přepsané, vytržené z kontextu, a některé dokonce i sestříhané.

Foto: Ludvík Hradilek
11:34

Kauza Rath začala před 1165 dny. Aktuálně.cz připravilo k celému případu speciál. Prohlédnout si jej můžete ZDE.

11:30

Dobrý den. Vítáme vás u dnešního online přenosu z Krajského soudu v Praze, kde soudce Robert Pacovský vynese rozsudek v kauze Davida Ratha obžalovaného z korupce při veřejných zakázkách. Rathovi hrozí až 12 let vězení, žalobce Petr Jirát pro něj navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2015 17:09
 

Právě se děje

Další zprávy