Nový impulz v kauze Rath II. Vstoupil do ní státní zástupce, chce přísnější tresty

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 5. 10. 2020 10:42
Druhá větev korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) získala nový náboj. Žalobce se odvolal proti rozsudku s jedinou výjimkou vůči všem fyzickým osobám, které v kauze figurovaly. Odvolání míří i proti Davidu Rathovi. Žalobce brojí proti vyměřeným trestům, požadoval přísnější. Podstatou kauzy je manipulace s veřejnými zakázkami ve středočeských nemocnicích.
David Rath
David Rath | Foto: Aktuálně.cz

Davida Ratha s Kateřinou Kottovou (tehdy Pancovou) a Petrem Kottem spojuje dlouhodobé přátelství. Manželská dvojice styky s Rathem využívala, když v letech 2011 a 2012 domlouvala průběh veřejných zakázek na rekonstrukci kladenské nemocnice, špitálu v Kolíně či výstavbu nového pavilonu nemocnice v Mladé Boleslavi. Rath coby hejtman spravoval krajské peníze. Kottovi s jeho vědomím promýšleli machinace s tendry a sháněli úplatky.

Letos v lednu Krajský soud v Praze celou skupinu čítající osm firem a devět fyzických osob uznal vinnými z několika korupčních trestných činů, Rath a Kottovi dostali osm let vězení. Rozsudek se psal skoro osm měsíců, 16. září jej rozesílali všem aktérům případu. O týden později se dozorový státní zástupce odvolal.

"Odvolání státního zástupce je podáno v neprospěch všech obžalovaných, u nichž soud volil mírnější tresty, než byly v závěrečném návrhu státního zástupce. Konkrétně je odvolání podáno v neprospěch všech obžalovaných fyzických osob vyjma obžalovaného Jiřího Anděla," potvrdil Aktuálně.cz Jiří Wažik, mluvčí Krajského soudu v Praze, jenž odvolání přijal. Kauzu v druhé instanci vyřídí Vrchní soud v Praze.

Žalobce chtěl pro Ratha 9,5 roku vězení

"Odvolání bylo podáno včetně odůvodnění, a to v neprospěch celkem 12 obžalovaných do výroků o trestech (míří tedy i proti čtyřem firmám, pozn. aut.), v případě obžalovaných MUDr. Kottové, MUDr. Kotta a MUDr. Ratha bylo napadáno také neuložení trestů propadnutí celého majetku," řekl Aktuálně.cz žalobce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Odvolání chce zvrátit také kvalifikaci soudu u jednoho z Rathových skutků, protože vrchní žalobci s ním nesouhlasí. Odvolání směřující k propadnutí majetku Ratha a Kottových už avizoval dozorový žalobce Jiří Pražák krátce po lednovém rozsudku. "U těchto obžalovaných jsou další čtyři skutky navíc, takže kdy jindy, když ne v takovém případě, je na místě tento trest uložit," sdělil tehdy Aktuálně.cz.

Kauza Rath II

  • Ve druhé větvi kauzy Rath padl odsuzující rozsudek za přijetí úplatku, podílnictví, sjednání výhody při veřejné zakázce a poškození finančních zájmů Evropské unie.
  • Manipulovalo se podle obžaloby zakázkami na rekonstrukci bloku C2 v Nemocnici Kladno, opravou Pavilonu O nemocnice v Kolíně, vybudováním parkoviště a pavilonu Palackého v mladoboleslavské nemocnici a tendrem na dodání 48 sanitek pro středočeskou záchranku.
  • Senát soudkyně Ivy Říhové rozdal devíti fyzickým osobám tresty od tří let podmíněně se čtyřletou zkušební lhůtou do osmi let nepodmíněně. Tresty dostalo všech obžalovaných osm firem, rozdávaly se pokuty až do výše 10 milionů korun a zaznělo i několik zákazů účastnit se veřejných zakázek. Rozsudek je nepravomocný.

Státní zástupce narážel na už pravomocně uzavřenou hlavní větev případu, jejímž symbolem se stala krabice od vína se sedmimilionovým úplatkem. V této linii byl středobodem zmanipulovaný tendr na rekonstrukci zámku Buštěhrad. V aktuální druhé větvi se jedná vedle zmíněných nemocničních zakázek také o machinace tendru na dodání 48 sanitek pro středočeskou záchrannou službu.

Kromě Ratha a Kottových byli hlavními obžalovanými ředitel středočeské záchranky Martin Hodek, někdejší člen představenstva stavební firmy Metrostav Pavel Pilát či další manažer společnosti Jiří Anděl nebo šéf společnosti Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský. Z firem dopadl zatím nepravomocný rozsudek na Metrostav, Hospimed, ML Compet či JIPE. Vesměs dostaly firmy vysoké pokuty a zákaz účastnit se veřejných soutěží.

Domluvené úplatky ve výši 66 milionů korun

Rozsudkem se linou tresty za přijetí úplatku, zjednání výhody při veřejné zakázce, poškození finančních zájmů Evropské unie a podílnictví. Skupina si za manipulace zakázek domluvila úplatky ve výši 66 milionů korun, tři miliony si pak mezi sebe skutečně rozdělila.

Vedle státního zástupce už se také odvolali všichni odsouzení. Co říká na zásah státního zástupce Rathův advokát Adam Černý, není jasné. Na dotazy Aktuálně.cz nereagoval a telefon nezvedal. Už dříve se ale proti trestu pro svého klienta ohradil. "Klient se cítí nevinný, skutky nespáchal a s trestem nesouhlasí," prohlásil krátce po vyhlášení rozsudku.

Předsedkyně senátu Iva Říhová vynesla rozsudek v druhé větvi Rathovy korupční kauzy.
Předsedkyně senátu Iva Říhová vynesla rozsudek v druhé větvi Rathovy korupční kauzy. | Foto: ČTK

Rozsudek v mimořádně rozsáhlé kauze četla soudkyně Iva Říhová 129 minut. Davida Ratha vypíchla jako klíčovou figuru případu, bez níž by se machinace neodehrály. "Stěžejní byly prostorové odposlechy, důkazy zajištěné při domovních prohlídkách a listinné důkazy," pojmenovala pak důkazy, jež dokládaly domluvy skupiny na machinacích a z nich plynoucí úplatky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy