Rath je vinný i v druhé větvi kauzy, podle soudu by si měl odsedět ještě o rok více

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2020 13:52
Středočeský krajský soud uznal Davida Ratha vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Rath i manželé Kateřina a Petr Kottovi dostali trest osm let vězení. Bývalému hejtmanovi se tak prodloužil stávající sedmiletý trest o rok, Kottovým o dva roky. Trestné činnosti se podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem.
Bývalý hejtman David Rath
Bývalý hejtman David Rath | Foto: ČTK

David Rath si k soudu vynesení zatím nepravomocného verdiktu vyslechnout nepřišel, jeho advokát se na místě odvolal.

Ústřední trojicí případu je stejně jako v první části někdejší hejtman, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Manželům udělila předsedkyně senátu také osmileté tresty, pro ně to však znamená, že mají strávit ve vězení každý déle o dva roky. Ani Kott a Kottová dnes v soudní síni nebyli, na odvolání si ponechali lhůtu.

Podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové soud vinu bývalého politika i dalších obžalovaných jednoznačně prokázal. "Stěžejním důkazem byly prostorové odposlechy," prohlásila soudkyně. Odmítla námitky obhájců, kteří shodně tvrdili, že záznamům nebylo rozumět a zejména že byly nezákonné. O zákonnosti odposlechů se podle ní jasně vyslovil Nejvyšší soud. "Postupem zdejšího soudu tak mohlo být jen stěží zasaženo do ústavních práv obžalovaných," uvedla Říhová.

Rath má zaplatit 18 milionů

Soudkyně podle svého vyjádření zohlednila při ukládání trestů organizovanost celého korupčního jednání. Rathovi pak přitížily jeho postavení a úloha v rámci skupiny. "Bez jeho osoby by trestná činnost nebyla možná," uvedla Říhová. Soudkyně hlavní trojici zvedla i peněžité tresty. Manželé mají zaplatit po 20 milionech korun, uhradili již každý 15 milionů. Rathovi uložila soudkyně zaplatit 18 milionů korun. Všem udělila i zákazy činnosti.

"Jedenáctiletý trest pro doktora Ratha mi připadá i vzhledem k vyčíslené škodě nepřiměřený," prohlásil po vyhlášení rozsudku jeho advokát Adam Černý. Podle něj je nutné do trestu vězení zahrnout i tři roky, které si musí odpykat v případě nezaplacení osmnáctimilionového peněžitého trestu. "Těch 18 milionů se vlastně rovná propadnutí celého jeho majetku," dodal právník. Uvedl, že značná část Rathových peněz je v současnosti vázána v dědických řízeních. Verdikt označil za exemplární a likvidační. Soud podle něj pouze zkopíroval obžalobu, a to i s jejími chybami.

Rath a Kottovi si podle pátečního verdiktu na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie.

Stopka pro Metrostav na tři roky

Mezi dalšími obžalovanými je generální ředitel největší české stavební společnosti Pavel Pilát, kterému soud vyměřil tříletý podmíněný trest, peněžitý trest a čtyřletý zákaz činnosti. Jeho podřízený, obchodní náměstek Jiří Anděl, má jít podle dnešního verdiktu na pět let do vězení. V jejich případě se obžaloba týkala úplatků a machinací se zakázkami na rekonstrukce v kolínské a kladenské nemocnici.

Za přijetí úplatku byl obžalován ještě někdejší ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek, který podle státního zástupce Jiřího Pražáka dostal 740 tisíc korun od vítěze tendru na dodání 48 sanitních vozů. Soud mu uložil podmíněný trest. Stejně potrestal bývalého manažera zdravotnické firmy Martina Jireše. Vězení uložil podnikatelce Lucii Novanské a Pavlu Drážďanskému.

Trestu se od soudkyně dočkaly i všechny obžalované firmy. Metrostavu zakázal soud účast ve veřejných zakázkách na tři roky. Největší stavební firma v Česku má zároveň zaplatit peněžitý trest deset milionů korun. S verdiktem nesouhlasí a odvolá se stejně jako jeho generální ředitel.

Rath nastoupil loni v říjnu k výkonu trestu do teplické věznice, tento týden byl převezen do vězení v pražské Ruzyni. Podle svých advokátů se tam chce ucházet o pozici vězeňského lékaře.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy