Praha - Starostka Chomutova Ivana Řápková a dvojka ODS v Ústeckém kraji do parlamentních voleb si podle oznámení o majetku za loňský rok vydělala k primátorskému platu navíc přes 1, 2 milionu korun.
Přičemž 548 tisíc získala díky členství v dozorčích radách dvou silných podniků. Řápková zasedá v dozorčí radě státního podniku České aerolinie a je místopředsedkyní dozorčí rady Středočeských vodáren.
Dalších více než 680 tisíc si Řápková stihla při své práci primátorky vydělat ještě soukromou praxí daňové a účetní poradkyně.
"Není to pro mě problém zvládat," říká primátorka Řápková. "Ale uvidím, jak náročná bude předvolební kampaň. Možná budu muset uzpůsobit svoji pracovní vytíženost, abych měla čas na rodinu."
Jde o tisícikoruny
Podle vyjádření ministerstva financí, pod které České aerolinie spadají, jmenoval Řápkovou do dozorčí rady resort dopravy.
"Formálně jsme ji sice jmenovali my, ale návrh přišel od tehdejšího ministra dopravy Aleše Řebíčka," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Řápková ve funkci, kterou zastává od listopadu 2006, zůstává i poté, co její stranický a regionální kolega Řebíček na ministerstvu skončil.
Chomutovská primátorka je v radě ČSA zároveň členkou výboru pro personální záležitosti a odměňování.
Z jejího oznámení o majetku, které musela podat na základě zákona o střetu zájmů, však není zřejmé, kolik z částky 548 tisíc korun získala od ČSA a kolik od Středočeských vodáren.
Odměny za členství v dozorčích radách totiž uvedla souhrnně za obě společnosti dohromady.
"Jsem vázána mlčenlivostí," říká primátorka. "Ale obecně mohu říci, že v jedné společnosti jde o tisícikoruny."
Osmkrát do roka
Výši měsíčních odměn lze dovodit pouze u ČSA, a to pouze za loňský půlrok. Ze zápisu valné hromady totiž vyplývá, že členové dozorčí rady si od loňského července připisují odměny 50 tisíc korun měsíčně.
Dozorčí rada se podle mluvčí ČSA Hany Hejskové sešla během loňského roku osmkrát. Třikrát proběhly valné hromady.
Jakou odměnu pobírá Řápková za místopředsednickou funkci v dozorčí radě Středočeských vodáren a jak často se rada schází, zjistit nelze. Společnost tyto informace tají.
"Nezveřejňujeme informace o odměnách, ani o tom, jak často se schází," říká mluvčí jednoho z akcionářů Severočeské vodárenské společnosti Dagmar Haltmarová. "Nejsem oprávněna ty informace podat. Rada vykonává v souladu se zákonem kontrolní činnost, členové jsou odměňováni. Odměny schvaluje valná hromada."
Řápková byla do dozorčí rady jmenována jako zástupce jednoho z akcionářů - města Chomutov.
Chomutovské exekuce
Ivana Řápková stojí ve vedení města Chomutova už sedm let, od roku 2006, kdy se Chomutov stal statutárním městem, zastává post primátorky. Nyní je dvojkou na kandidátce ODS v Ústeckém kraji do parlamentních voleb.
Do povědomí se dostala především kvůli kontroverznímu postoji k Romům a zavedením exekucí sociálních dávek, které Krajský soud v Ústí nad Labem označil za nezákonné.