Někomu jsem šlápl na kuří oko, tvrdí Ransdorf. Donesl dokumenty, strana mu věří

Domácí Mikuláš Klang Domácí, Mikuláš Klang
Aktualizováno 8. 12. 2015 13:06
Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf se poprvé veřejně vyjádřil ke svému zadržení ve švýcarské bance. Vyloučil, že by naletěl podvodníkovi, jak naznačil mimo jiné prezident Miloš Zeman. Tvrdí, že "někomu šlápl na kuří oko." Připustil, že udělal chybu, když si neuvědomil, jak mocný je ve Švýcarsku bankovní sektor. Ransdorf vedení strany předložil dokumenty, které podle předsedy strany Filipa dokazují, že se nedopustil trestného činu.
Miloslav Ransdorf a vedení KSČM po schůzce.
Miloslav Ransdorf a vedení KSČM po schůzce. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Po téměř pěti dnech od svého zatčení v curyšské bance přišel komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf celou kauzu vysvětlit i svým spolustraníkům. "Doložil dokumenty, které osvědčují to, že ve svých vyjádřeních, která poskytl médiím, vyvrací domněnky, že by se dopustil nějakého trestného činu," shrnul průběh jednání šéf KSČM Vojtěch Filip.

Ransdorfova slova podle něj potvrzuje i fakt, že švýcarská prokuratura europoslance z ničeho neobvinila. "Je nyní na něm, aby dostal ostatní dokumenty, které měl u sebe," dodal šéf komunistů.

Sám Ransdorf, který kvůli "mlze a pražské dopravě" dorazil do sídla strany na jednání o skoro tři čtvrtě hodiny později, sice prohlásil, že mu právníci radí, aby se ke kauze příliš nevyjadřoval, zároveň je ale připravený se bránit.

"Abych očistil své jméno, které bylo pošpiněno ve sdělovacích prostředcích," uvedl Ransdorf a podivil se i nad některými výroky svých kolegů z Evropského parlamentu. Smítko pochybnosti prý nesmí ulpít ani na KSČM, za kterou Ransdorf v Bruselu zasedá už třetí období.

S lehkým úsměvem přešel Ransdorf otázku, jestli nenaletěl podvodníkovi. "Než jsem do Švýcarska jel, tak jsem měl možnost seznámit se s dokumenty, které dokazovaly, že dědictví je reálná záležitost," odmítl možnost, kterou o víkendu naznačil prezident Miloš Zeman.

Ransdorf nabídl jiné vysvětlení, které ale více nerozvedl: někomu prý šlápl na kuří oko. "Chybu jsem možná udělal tím, že jsem nepočítal s tím, jak mocný bankovní sektor ve Švýcarsku je. V podstatě je to s policií rozhodující síla ve státě," zopakoval svou domněnku, že kauza mohla být předem připravená.

Švýcarská policie někdejšího místopředsedu KSČM zadržela ve čtvrtek, když se spolu s dalšími třemi Slováky snažil o převod 350 milionů eur. Doklady, kterými se přitom skupina prokazovala, ale neodpovídaly skutečnosti.

Europoslanec tvrdí, že pouze chtěl informace k dědictví po švýcarské občance, která zemřela v roce 2005. Dědicem měl být Čech, který se na Ransdorfa obrátil prostřednictvím své známé a manažera.

V pondělí napsal slovenský server Aktuality.sk, že švýcarské úřady Ransdorfa a další tři lidi už obvinily. O den později ráno toto tvrzení vyvrátila mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová, aby jej o několik hodin později potvrdila.

Nedorozumění kolem pojmu obviněný vzniklo na základě rozdílnosti švýcarského a českého právního systému. V České republice se podle současného trestního řádu obviněným stane osoba podezřelá ze spáchání trestného činu doručením usnesení o zahájení trestního stíhání, které vydává zásadně policejní orgán nebo výjimečně státní zástupce.

"Po provedeném trestním vyšetřování se řízení buď zastaví (z právních důvodů nebo kvůli tomu, že se podezření nepotvrdilo), nebo se vznese obžaloba u soudu," uvedla v následné komunikaci na vysvětlenou Bouvardová. "Jak ale probíhající řízení dopadne, nelze v současnosti ještě říct," zdůraznila.

Jeden ze čtyř obviněných v trestním řízení zůstává nadále ve vyšetřovací vazbě. Tu je podle Bouvardové možné ve Švýcarsku povolit na tři měsíce. "Obviněný si ale může kdykoli podat žádost o propuštění, o němž pak musí znovu rozhodovat soud," řekla.

Státní zastupitelství obecně ve Švýcarsku zahajuje trestní řízení poté, co od policie obdrží spis. Zahájením řízení se z podezřelých stávají ve švýcarském právním systému obvinění, aniž by bylo toto označení vázáno na formální akt sdělení obvinění.

 

Právě se děje

Další zprávy