Kvilda (Prachaticko) - Ráno mráz, přes den tropy. Šumava zažila nejzvláštnější den za posledních 35 let.
2. srpna brzy ráno ukázal teploměr na meteorologické stanici Perla na Kvildě minus 0,1 °C. Během dne tu teplota vystoupala na tropickou hodnotu 30,2 °C.
"Je to absolutní unikát v rámci celé republiky. Nikde jinde toto není možné," popisuje guru šumavských amatérských meteorologů Antonín Vojvodík, přezdívaný Lovec mrazů.
Sám měří hodnoty na Šumavě od roku 1978. K této zvláštnosti podle něj ještě nikdy nedošlo.
"Festival meteorologických lahůdek tohoto léta pokračuje. Šumava je nádherná a nevyzpytatelná. I díky těmto neopakovatelným přírodním podmínkám, jako jsou například letní mrazíky. Jinovatka na rašeliništích během července je velký zážitek pro každého, kdo se tam vydá," uvedl Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava
Během letošního července spadla teplota na území Národního parku Šumava dvanáctkrát pod bod mrazu. To se stalo naposledy v roce 1991, tehdy bylo takových dnů dokonce 13.
Červencový mráz, ale není na Šumavě žádnou výjimkou, pod bod mrazu klesají teploty na Šumavě každý rok minimálně jednou - ať je to na Kvildě či Horské Kvildě.
Nejnižší letošní červencová teplota pochází z 16. července, kdy teplota na Perle klesla na mínus 3,6 stupně Celsia
"Absolutní červencový rekord, ale pochází z roku 1996, tehdy teplota spadla na hodnotu mínus 7,6 stupně Celsia," říká Vojvodík.