Rampula už neobhajuje Rittiga v případu úniků zpráv BIS

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
21. 3. 2014 17:00
Někdejší mocný muž tuzemské justice byl v kauze Nagyová předvolán jako svědek a vzdal se poskytování právních služeb.
Ivo Rittig a Vlastimil Rampula odcházejí od soudu po zamítnutí návrhu na vzetí do vazby.
Ivo Rittig a Vlastimil Rampula odcházejí od soudu po zamítnutí návrhu na vzetí do vazby. | Foto: ČTK

Praha – Bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula skončil s obhajobou lobbisty Ivo Rittiga v kauze Nagyová. Deníku Aktuálně.cz to potvrdilo státní zastupitelství v Olomouci.

"Mohu potvrdit, že pan Rampula už obhájcem pana Rittiga není. Byla nám doručena na vědomí informace o této skutečnosti,“ sdělil olomoucký návladní Pavel Komár.  

Informaci následně redakci potvrdil i sám Rampula. "Pana Rittiga neobhajuji," uvedl bez dalšího komentáře.

V pátek sice Rampula doprovázel svého klienta k soudu, tentokrát se ale jednalo o kauzu pražského dopravního podniku, ve které je Ivo Rittig také obviněn. Soudní senát rozhodoval o návrhu žalobců o vzetí jeho klienta do vazby. Nakonec se rozhodl žádost zamítnout.

Svědek Rampula

Rampulovo angažmá coby Rittigova obhájce sice mohlo být eticky pochybné, nicméně stále právně v pořádku. Situace se však změnila, když byl Rampula před měsícem pozvaný ke svědecké výpovědi v případu Jany Nagyové, kde je Rittig jedním z obviněných, což by podle trestního řádu mělo znamenat jeho vyloučení z případu.

"Trestní řád stanovuje, že v trestním řízení nemůže být obhájcem advokát, který v něm vypovídá jako svědek, podává znalecký posudek nebo je činný jako tlumočník,“ uvedla k tomu mluvčí advokátní komory Iva Chaloupková.

Rampula sice odmítl vypovídat, ale podle oslovených právníků k vyloučení mělo dojít i přesto.

Neprocesní Rampula

Důvod, proč se Rampula obhajoby vzdal, je pravděpodobně právě jeho předvolání coby svědka.

"Pokud by žalobci pana Rampulu jako obhájce nevyloučili, riskují, že úkony provedené za jeho přítomnosti napadneme jako neprocesní a všechny se budou muset opakovat,“ sdělil deníku Aktuálně.cz jeden z obhájců v kauze Nagyová.

Také olomoučtí žalobci, kteří kauzu vedou, již před časem připustili, že dvojí postavení Rampuly by mohl být problém. "Svým způsobem ano, ale kolize nevzniká,“ řekl státní zástupce Petr Šereda.

Poukázal tak na fakt, že Rampula měl být vyslechnut k části kauzy, která se Rittiga příliš nedotýká – tedy švýcarské žádosti o právní pomoc ve věci kont Romana Janouška, ve které je obviněn Rampulův bývalý náměstek Libor Grygárek.  

"Je to sice vedeno ve společném řízení (tedy s případem, ve kterém je obviněn Ivo Rittig – pozn. red.), ale výpověď měla být podána ve vztahu k jinému skutku,“ uvedl Šereda. Vyloučit Rampulu však nechtěl. „Není pro to důvod,“ uzavřel.

U výslechu

Bez zajímavosti není ani samotný výslech. Rampula sice odmítl vypovídat, ale podle jednoho z advokátů, který se výpovědi účastnil, se zajímavým zdůvodněním. "Odmítl vypovídat proto, že by si přivodil trestní stíhání," sdělil Aktuálně.cz zdroj blízký vyšetřování kauzy Nagyová.

"Vím, že odepřel výpověď, ale nevím, jestli k tomu něco dodával,“ řekl další právník.

Deník Aktuálně.cz se na zdůvodnění odmítnutí výpovědi zeptal také přímo Rampuly, ten však neodpověděl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy