Vzít pas Rittiga bylo nezákonné, řekl soud. Žalobce zaskočil

Karel Hrubeš Radek Nohl Karel Hrubeš, Radek Nohl
Aktualizováno 21. 3. 2014 15:50
Městský soud v Praze tvrdí, že nemá žádné indicie o tom, že by Rittig a další obvinění chtěli utéct do zahraničí.
Lobbista Ivo Rittig opouští soud.
Lobbista Ivo Rittig opouští soud. | Foto: ČTK

Praha - Rozhodnutí Městského soudu v Praze, kterým získal lobbista Ivo Rittig a další aktéři v kauze kolem pražského dopravního podniku zpět své cestovní doklady, má zajímavé zdůvodnění.

Podle zjištění deníku Aktuálně.cz se soudcům nelíbilo, že Obvodní soud pro Prahu 5 shledal u všech obviněných naprosto stejné důvody k odebrání cestovních dokladů.

Po verdiktu městského soudu ale byli Rittig, advokáti David Michal a Marek Stubley z kanceláře MSB Legal, Jan Janků z firmy Neograph a obchodní partner lobbisty Peter Kmeť opět zatčeni. Pražské vrchní státní zastupitelství se totiž obávalo, že někteří z nich uprchnou do zahraničí. A žádalo pro všechny vazbu.

V případě Iva Rittiga nakonec žalobci neuspěli. Obvodní soud jejich návrhu nevyhověl a lobbistu místo do vazby poslal na svobodu. Rittig poté jen novinářům řekl, že zatím neví, zda z ČR odcestuje.

Soud: Verdikt v rozporu se zákonem

Podle Městského soudu v Praze, který se zabýval stížností pětice obviněných, bylo usnesení Obvodního soudu pro Prahu 5 nedůvodné. "Nebyly splněny zákonné podmínky ve vztahu k obviněným o uložení zákazu vycestování," řekla Aktuálně.cz mluvčí soudu Markéta Puci.

Právnička Katarína Kožiaková Oboňová, která zastupuje obviněného Petera Kmetě, navíc uvedla, že soudci vyhověli řadě jejich argumentů.

"Městský soud v Praze se ztotožnil v podstatné části s argumenty, které jsme v rámci stížnosti s klientem namítali, a zásah do osobní svobody mého klienta v podobě zákazu vycestování označil za nedůvodný," řekla Aktuálně.cz Kožiaková Oboňová.

Soud nemá indicie, že Rittig uprchne

Vrchní státní zastupitelství bylo po verdiktu městského soudu zaskočeno. Zareagovalo ale okamžitě. Ještě ve čtvrtek večer udělalo první kroky k tomu, aby byli Rittig a další obvinění opět zadrženi.

"Bylo to pro nás překvapivé," komentoval zdroj Aktuálně.cz z vrchního státního zastupitelství rozsudek soudu.

Podle mluvčí Puci se však městskému soudu hrubě nelíbilo, že obvodní soud zkoumal podmínky pro odebrání cestovního pasu všech obviněných dohromady a nerozhodl pro každého zvlášť. "Podle názoru odvolacího senátu měl obvodní soud zvážit ke každému z obviněných tyto podmínky zvlášť," uvedla Puci.

Mluvčí městského soudu navíc podotkla, že soudci neshledali žádné indicie o tom, že by Rittig a spol. měli v úmyslu opustit Česko a skrývat se v zahraničí. Lobbista je přitom znám tím, že většinu roku žije v Monaku.

"Nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by vedly k obavě o to, že obvinění činí nějaké kroky k vycestování do zahraničí, aby mařili trestní řízení," dodala Puci.

Žalobci žádají vazbu

Případ brzy nabral rychlý spád. Policie zmíněnou pětici obviněných opět zadržela a státní zástupce pro ně žádal vazbu.

"Pokud městský soud přistoupil ke zrušení rozhodnutí, a je tak možné legální vycestování obviněných z ČR, pak má státní zástupce důvodnou obavu, že obvinění uprchnou a pobytem v cizině se budou vyhýbat trestnímu řízení, tedy jsou opětovně dány důvody vazby útěkové," uvedla vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Vanda Činková Aktuálně.cz už dříve řekla, že o vazbách se bude rozhodovat zřejmě během pátečního a sobotního dne.

 

Právě se děje

Další zprávy