Tajné schůzky, lobbisté, podivné smlouvy na byty. Šéf ÚOHS Petr Rafaj rezignoval

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková
7. 10. 2020 15:16
Nejmocnější úředník v Česku Petr Rafaj složil funkci. Z čela úřadu odstoupí 1. prosince. Přinášíme detailní přehled kauz muže, dříve poslance ČSSD, který antimonopolní úřad vedl jedenáct let. Policie prověřuje jeho napojení na vlivného expolitika Jiřího Švachulu, obžalovaného z manipulace zakázek, i milionový majetek jeho rodiny. Experti požadují, aby nástupce prošel výběrovým řízením.

Narodil se v červnu 1961 ve Valašském Meziříčí.

Absolvent Hornicko-geologické fakulty na Vysoké škole báňské v Ostravě.

V roce 1998 se stal místostarostou Frýdku-Místku za ČSSD

Od roku 2002 byl i poslanec, seděl v rozpočtovém výboru.

V roce 2009 ho na návrh úřednické vlády Jana Fischera jmenoval prezident Václav Klaus šéfem antimonopolního úřadu.

Výběr Rafaje byl výsledkem zákulisních jednání mezi ODS a ČSSD. Sociální demokracie si post nárokovala, protože Rafajův předchůdce Martin Pecina post opustil předčasně, aby se stal v úřednické vládě ministrem vnitra.

V roce 2015 vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) vybrala Rafaje pro výkon druhého šestiletého mandátu. A to i přes tvrdou kritiku ministra spravedlnosti za ANO Roberta Pelikána, který činnost ÚOHS za Rafaje označil za katastrofální.

Aktuálně.cz a HN se na činnost Rafaje zaměřily po zásahu policie loni v březnu. NCOZ od té doby Rafaje podezřívá z manipulace miliardového tendru na mýto společně s dvojkou ANO Jaroslavem Faltýnkem. Od té doby redakce rozkryla sedm dalších kauz.

Předsedu ÚOHS může prezident na návrh vlády dle zákona i odvolat, pokud závažným způsobem narušuje důstojnost či nezávislost úřadu. S prosbou o odvolání Rafaje na Hrad vyrazil na začátku září premiér Andrej Babiš (ANO). Zeman se potom sešel přímo s Rafajem. Výsledek jednání ani jeden z nich nesdělil.

Středeční rezignace Rafaje je výsledkem zákulisní dohody mezi Babišem, Zemanem a Rafajem. Co vše je jejím obsahem, není jasné. "Po celých 11 let mého působení v čele úřadu jsem se snažil tuto důvěru nezklamat a svou funkci jsem vykonával nestranně a nezávisle, jak to od předsedy významného ústředního správního úřadu požadují právní předpisy i veřejnost," uvedl pouze Rafaj.

Druhý šestiletý mandát Rafajovi měl Rafajovi skončit za rok v létě. Dle zákona už třetí vykonávat nemohl.

Jeho nástupce, kterého na návrh vlády opět jmenuje Zeman, se tak ujme funkce o rok dříve. Bude sloužit řádných šest let. Zákon nepočítá s výběrovým řízením. Protikorupční experti to ale chtějí změnit a požadují, aby nástupce nebyl výsledkem dalších zákulisních dohod. Vládě čerstvě adresovali otevřený dopis.

Premiér Andrej Babiš také členům protikorupční rady vlády slíbil reformu antimonopolního úřadu. Místo jednoho předsedy by cilitvá rozhodnutí měla dělat vícečlenná rada úřadu. Ve hře je také rozdělení instituce na dvě části - jedna se má starat o dohled nad veřejnými zakázkami a ta druhá hlídat konkurenci na soukromém trhu.

Šéf antimonopolního úřadu a někdejší politik ČSSD Petr Rafaj byl ve funkci 11 let. Jako nejmocnější úředník v zemi svým podpisem rozhodoval o tocích miliard korun. Předseda ÚOHS ze zákona dohlíží na to, aby státní instituce neohýbaly veřejné zakázky a aby soukromé firmy zákulisními dohodami nezvyšovaly ceny zboží či služeb. Vloni v březnu u Rafaje policie při razii našla dva miliony korun zastrkaných v obálkách za nábytkem. Detektivové NCOZ Rafaje dodnes podezřívají z toho, že manipuloval miliardový tendr na mýto společně s dvojkou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem.

Není to ale jediné podezření. Aktuálně.cz a Hospodářské noviny v posledním roce přinesly sérii zjištění, po nichž vláda zahájila snahy o reformu úřadu a prezidentu Miloši Zemanovi navrhla Rafajovo odvolání.

Redakce odhalily, že detektivové prověřují i tajné schůzky Rafaje se zlínským hejtmanem Jiřím Čunkem v době, kdy antimonopolní úřad rozhodoval o miliardových tendrech právě Čunkova kraje.

Rafaj a jeho rodina navíc užívají byty někdejší vlivné šedé eminence ČSSD Alexandra Čuby, kterému Rafaj ještě jako poslanec vylobboval milionové dotace na potápěčské centrum. To dodnes nefunguje. Další byt, který levně koupila Rafajova dcera, původně patřil jinému lobbistovi ČSSD Petru Kolaříkovi, který za místostarostování Rafaje prosadil ve Frýdku-Místku stavbu obchodního centra i přes protesty občanů.

Rafajův úřad, který má dohlížet na regulérnost veřejných tendrů, za neprůhledných okolností svěřoval zakázky na ostrahu a úklid své budovy stíhanému lobbistovi Tomáši Horáčkovi. Další veřejné miliony za zlepšování image úřadu šly i agentuře Christian V.I.P, která dělala kampaně Rafajově mateřské ČSSD a vlastnil ji lobbista obžalovaný z praní špinavých peněz. A NCOZ krom samotného Rafaje z korupce podezřívá i téměř celé zbylé nejvyšší vedení úřadu, protože zachytila, jak je úkoluje někdejší vlivný místostarosta radnice Brno-střed za ANO Jiří Švachula - dnes obžalovaný ze stamilionových manipulací zakázek. Toho Rafaj dosadil do rozkladové komise svého úřadu, aby mu radil.

Šéf ÚOHS nakonec odstoupil sám. Odchází k 1. prosinci. Co vše je součástí zákulisní dohody, doteď není jasné. Experti ale upozorňují, že podobným korupčním tlakům bude čelit jeho nástupce a nezbytná je kompletní reforma úřadu. Dle vládní analýzy třímá takovou moc v rukou jediný úředník už jen v Bulharsku. "Výběr nového předsedy ÚOHS musí proběhnout co nejvíce transparentně. Nový předseda však sám o sobě není zárukou nezávislého fungování úřadu. Také příští předseda pravděpodobně bude muset čelit velkým korupčním tlakům, a proto úřad do budoucna systémovou reformu potřebuje,“ uvedl například právník Rekonstrukce státu Věnek Bonuš.

Seznam článků se nepodařilo načíst, můžete si jej zobrazit zde.

 

Právě se děje

Další zprávy