"Zdanění církevních restitucí je za nás špatně, ale samozřejmě ta interpretace byla velmi neadekvátní," uvedl Kuruc. Kauzou se v úterý večer zabývala rada místního sdružení, na níž se Lang podle Kuruce vzdal funkce a omluvil se. V médiích přitom dříve uvedl, že si za svými názory stojí a že šlo o nadsázku.
"Martin Lang se po konzultaci vzdal funkce předsedy místního sdružení ODS Jesenice, funkci předsedy jsem převzal já," řekl dosavadní místopředseda Kuruc.
Rada sdružení Langův krok přivítala. Ve svém prohlášení označila za nepřijatelné, aby členové ODS v politické komunikaci "klesali na úroveň Miloše Zemana, ilustrovanou jeho výroky o likvidaci a vyhubení novinářů v přítomnosti Vladimira Putina, zastřelení předsedy vlády či vázání členských legitimací do kůže členů ODS." Zároveň vyslovila podporu úsilí zákonodárců ODS o zrušení zdanění církevních restitucí.
Podle Kuruce je nyní přijatelné, aby Lang v ODS zůstal, což potvrdila i místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. "Pokud se pan Lang omluvil a ještě k tomu rezignoval na post předsedy, tak ani není co komentovat. Každý někdy udělá chybu a je dobře, když si ji uvědomí a omluví se," uvedla v SMS pro iRozhlas.cz.
Kuruc řekl, že Lang zůstane i v radě města. "Zůstává radním, koalice je dál funkční," uvedl. Koaliční partneři ODS podle něj podobně jako straníci také požadovali omluvu. "Bylo jim vyhověno, takže je všechno v pořádku," dodal Kuruc.
Starosta Jesenice Pavel Smutný (za STAN) potvrdil, že se žádné změny v městské radě nechystají. "Byly to soukromé výroky, osobní názory pana Langa, nás jako města se to netýká," dodal.
Kauzou se měl zabývat také mimořádný sněm místního sdružení a případně rozhodnout o Langově vyloučení ze strany, to už podle nového předsedy nebude nutné. Sněm bude sice svolán, na programu bude mít ale jinou agendu.
Mluvčí středočeské policie Zdeněk Chalupa v pondělí řekl, že věc byla postoupena pražské policii. Pražští kriminalisté případ prošetřují pro podezření z vyhrožování násilím proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci.