reklama
 
 

Šéf lihové mafie získal na rozjezd peníze od otce, ten měl rozpůjčovat stamiliony

2. 4. 2019 11:14
Bývalá manželka Vladimíra Březiny Marie v úterý u zlínského soudu uvedla, že její manžel rozpůjčoval lidem stovky milionů korun. Výpověď souvisela s projednáváním případu praní špinavých peněz z nelegálního podnikání Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem.

V případu jsou obžalovaní Březinovi blízcí. Jeho otci Vladimírovi, manželce Stanislavě a asistentkám Kateřině Míčkové a Kristýně Mazurové hrozí až osmileté vězení. Všichni vinu popírají.

Marie Březinová řekla, že svému exmanželovi spravovala jeho soukromé peníze, které získal díky svému podnikání a dále je půjčoval. Nejdříve prý svým známým a poté podnikatelům, se kterými se seznámil. "Ze začátku je půjčoval na třicetiprocentní úrok, později na desetiprocentní úrok. Nabyl obrovského majetku," uvedla Marie Březinová.

Postupně podle ní začal půjčovat peníze i synu Radkovi na rozjezd jeho firem. Celkově šlo o částku do 300 milionů. "Radek slíbil, že to začne vracet, ale nezačal. I když začal vydělávat," řekla. O nelegálních obchodech s lihem se prý dozvěděla až z televize. O půjčkách podnikatelům i synovi Radkovi už mluvil při hlavním líčení Vladimír Březina.

U soudu v úterý vypovídal dlouholetý známý Radka Březiny. Od něj a jeho manželky si prý půjčil zhruba čtyři miliony korun v hotovosti. "Byla tam smlouva, nebo směnka. Půjčku jsem vrátil. Určitě tam byl nějaký úrok, na jeho výši si nevzpomenu. Splátky s úroky jsem dával Radkovi nebo Staňce Březinové," uvedl svědek.

Státní zástupce Radek Bartoš uvedl, že se obžalovaní podíleli na praní špinavých peněz pocházejících z daňové trestné činnosti Radka Březiny a jeho kompliců mezi lety 2005 až 2013. Podle obžaloby se je snažili legalizovat především vklady na různé bankovní účty a nákupem cenných papírů nebo nemovitostí.

Největšími vkladatelkami prý byly Mazurová a Míčková. Podle Bartoše poslouchaly příkazy a prováděly vklady, které byly v takovém rozsahu a četnosti, že musely vědět, že nejde o legální peníze.

Díky zmíněným finančním operacím si podle žalobce přišel Vladimír Březina na částku přesahující 440 milionů Kč, Stanislava Březinová asi na 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů. Vyšetřovatelům se v kauze podařilo zajistit majetek obžalovaných a dalších lidí za 400 milionů Kč.

Za nelegální obchod byl Březina odsouzen v roce 2017

Radek Březina byl v červnu 2017 pravomocně odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k třináctiletému vězení. Způsobenou škodu vyčíslil soud na 5,6 miliardy korun.

Spolu s Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších ještě soudy pravomocný rozsudek nevynesly. Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn.

Hlavní líčení by mělo pokračovat až do května. V příštím týdnu budou před soudem pravděpodobně vypovídat i Radek a Tomáš Březinovi.

autor: ČTK | 2. 4. 2019 11:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama