Šéf lihové mafie získal na rozjezd peníze od otce, ten měl rozpůjčovat stamiliony

ČTK ČTK
2. 4. 2019 11:14
Bývalá manželka Vladimíra Březiny Marie v úterý u zlínského soudu uvedla, že její manžel rozpůjčoval lidem stovky milionů korun. Výpověď souvisela s projednáváním případu praní špinavých peněz z nelegálního podnikání Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem.
Radek Březina u soudu.
Radek Březina u soudu. | Foto: ČTK

V případu jsou obžalovaní Březinovi blízcí. Jeho otci Vladimírovi, manželce Stanislavě a asistentkám Kateřině Míčkové a Kristýně Mazurové hrozí až osmileté vězení. Všichni vinu popírají.

Marie Březinová řekla, že svému exmanželovi spravovala jeho soukromé peníze, které získal díky svému podnikání a dále je půjčoval. Nejdříve prý svým známým a poté podnikatelům, se kterými se seznámil. "Ze začátku je půjčoval na třicetiprocentní úrok, později na desetiprocentní úrok. Nabyl obrovského majetku," uvedla Marie Březinová.

Postupně podle ní začal půjčovat peníze i synu Radkovi na rozjezd jeho firem. Celkově šlo o částku do 300 milionů. "Radek slíbil, že to začne vracet, ale nezačal. I když začal vydělávat," řekla. O nelegálních obchodech s lihem se prý dozvěděla až z televize. O půjčkách podnikatelům i synovi Radkovi už mluvil při hlavním líčení Vladimír Březina.

U soudu v úterý vypovídal dlouholetý známý Radka Březiny. Od něj a jeho manželky si prý půjčil zhruba čtyři miliony korun v hotovosti. "Byla tam smlouva, nebo směnka. Půjčku jsem vrátil. Určitě tam byl nějaký úrok, na jeho výši si nevzpomenu. Splátky s úroky jsem dával Radkovi nebo Staňce Březinové," uvedl svědek.

Státní zástupce Radek Bartoš uvedl, že se obžalovaní podíleli na praní špinavých peněz pocházejících z daňové trestné činnosti Radka Březiny a jeho kompliců mezi lety 2005 až 2013. Podle obžaloby se je snažili legalizovat především vklady na různé bankovní účty a nákupem cenných papírů nebo nemovitostí.

Největšími vkladatelkami prý byly Mazurová a Míčková. Podle Bartoše poslouchaly příkazy a prováděly vklady, které byly v takovém rozsahu a četnosti, že musely vědět, že nejde o legální peníze.

Díky zmíněným finančním operacím si podle žalobce přišel Vladimír Březina na částku přesahující 440 milionů Kč, Stanislava Březinová asi na 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů. Vyšetřovatelům se v kauze podařilo zajistit majetek obžalovaných a dalších lidí za 400 milionů Kč.

Za nelegální obchod byl Březina odsouzen v roce 2017

Radek Březina byl v červnu 2017 pravomocně odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k třináctiletému vězení. Způsobenou škodu vyčíslil soud na 5,6 miliardy korun.

Spolu s Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších ještě soudy pravomocný rozsudek nevynesly. Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn.

Hlavní líčení by mělo pokračovat až do května. V příštím týdnu budou před soudem pravděpodobně vypovídat i Radek a Tomáš Březinovi.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy