Šéf lihové mafie Březina, který dostal trest 13 let vězení, neuspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu

ČTK ČTK
26. 7. 2018 15:10
V kauze lihové mafie bylo obžalováno osm mužů, sedm z nich tvořilo podle obžaloby organizovanou skupinu.
Radek Březina.
Radek Březina. | Foto: ČTK

Olomouc - Šéf takzvané lihové mafie Radek Březina, kterému soud uložil za obchody s nelegálním lihem 13 let vězení, neuspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu (NS).

Informoval o tom jeho obhájce Filip Opatřil. NS rozhodl již dříve, v těchto dnech usnesení rozesílal olomoucký krajský soud. Společně s Radkem Březinou dovolání podal také jeho někdejší spolupracovník Lubomír Kaláč, jednatel společnosti Morávia-Chem Radek Menšík a Václav David, který sklady nelegálním lihem navážel. Ostatní obhájci usnesení dosud neobdrželi. U NS tak dosud uspěl pouze Tomáš Březina, kterému soud snížil trest z šesti na 3,5 let.

"Dovolání mého klienta bylo odmítnuto, tím pádem je věc finálně skončena. To, zda bude klient zvažovat například ústavní stížnost, s ním budu muset teprve probrat. Uvidím se s ním příští týden," uvedl Opatřil. Doplnil, že usnesení má asi 60 stran a dosud jej nečetl. "Dovolání jsme podávali celkově, namítali jsme, že tam byla ne úplně správně určena i výše škody, což by se projevilo na částce i na trestu," doplnil obhájce.

V kauze lihové mafie bylo obžalováno osm mužů, sedm z nich tvořilo podle obžaloby organizovanou skupinu. Nejpřísnější trest dostal Radek Březina. Jeho bratr Tomáš jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci pak trest zvýšil na šest let a zbavil Březinu veškerého majetku. Zpřísnění se nelíbilo ani obhajobě, ani státnímu zastupitelství, nebyla podle nich zohledněna jeho spolupráce. Ministr spravedlnosti nakonec podal stížnost pro porušení zákona a NS na základě stížnosti i dovolání obhajoby mu snížil trest ze šesti let na 3,5 roku vězení.

Rozhodnutí NS již obdržel také obhájce Tomáše Březiny Pavel Fryšák. "Kromě snížení trestu se nic jiného nezměnilo," řekl obhájce. Vzhledem k pobytu ve vazbě má bratr šéfa lihové mafie již nárok na žádost o podmíněné propuštění z trestu, dosud však tento krok neučinil. "Dosud požádáno nebylo. Za polovinou trestu už je, v září bude mít zhruba za sebou již dvě třetiny trestu. Úvahy o požádání o propuštění jsou, ale zatím je to pouze v rovině úvah," doplnil obhájce.

NS se lihovou mafií zabývá postupně ve třech řízeních. V dubnu rozhodl, že olomoucký krajský soud musí znovu řešit část skutků dříve označených za promlčené. Nesouhlasí se zastavením stíhání v části původní obžaloby, která zahrnuje podvody s lihem v Ostravě v letech 1998 až 2001, podle NS je tento závěr předčasný. Rozhodnutí se týká Radka Březiny, jeho bratra Tomáše, Radka Menšíka, Ivana Kováříka a Lubomíra Kaláče. Olomoucký soudce Eduard Ondrášek řekl, že věc nařídil na 6. srpna, projedná ji v neveřejném zasedání. Nařídit bude muset i projednání případu Kováříka a Tomáše Pantlíka, jejichž rozsudky loni v červnu olomoucký vrchní soud zrušil a vrátil krajskému soudu. Soudce totiž čekal na rozhodnutí ohledně dovolání.

Škoda na spotřební dani v kauze lihové mafie podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádržích v areálu firmy Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Poté jej odváželi odběratelům nebo do tajných skladů, spotřební daň neodváděli. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.

Největší kriminální kauzu novodobé historie mapuje film Metanol:

Rodiny obětí satisfakci cítí, dva obžalovaní dostali doživotní tresty, ale viní stát, že existoval polosvět, kde se obchodovalo s nelegálním lihem. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy