reklama
 
 

Radar je v našem zájmu, říká Seitlová

20. 2. 2007
Brno - Před pár dny byla Jitka Seitlová zvolena zástupkyní ombudsmana. O tom, kde vidí největší potíže, kterým musí Češi čelit, hovořila on line.
Doporučujeme

Žena, která se soustředila na boj proti korupci a na ochranu životního prostředí, začala odpovídat na vaše otázky v on line rozhovoru v 11:00 ve své brněnské kanceláři v sídle ombudsmana.

"Jsem tu teprve druhý den," vítala reportéry Aktuálně.cz, kterých se začala vyptávat na různé články z našeho on line deníku - jehož je čtenářkou. Pak už se pustila do odpovídání, otázky mnohdy glosovala, nezastírá své osobní názory.

Mnoho dotazů směřovalo k americké radarové základně - respektive k tomu, zda si vláda může dovolit nepořádat plebiscit. "Žádný zákon nestanovuje, že by neumožnění referenda bylo porušením práv občanů," napsala Seitlová. A dodala: "Osobně se domnívám, že umístění radarové základny na našem území je v zájmu občanů naší země."

Dosavadní senátorka Seitlová nahradila ve funkci zástupkyně ochránce práv Annu Šabatovou. Do politiky tato rodačka z Přerova vstoupila v roce 1995 pod vlajkou ODA. O rok později byla zvolena senátorkou. Během svého působení v Parlamentu podala 14 ústavních stížností zaměřených na porušování lidských práv.

Na návrhy senátorky Seitlové byly například do trestního řádu zavedeny nástroje na ochranu proti domácímu násilí.

Od roku 2002 je v Senátu jako nestraník, za hnutí Nezávislých. Začala se zaměřovat na ochranu osobního vlastnictví, vystupovala proti vyvlastňování.

Další odpovědi Jitky Seitlové čtěte ZDE:

Odpovězeno: 20. 02. | 11:00Autor: Honza

Otázka: Dobry den, vubec se me nelibi jak vlada haji zajmy obcanu nasi republiky proti americke zakladne na ceskem uzemi. 83% obcanu je proti, co s tim muze obcan(e) delat??? Dekuji za odpoved na tuto zavaznou otazku. Honza

Jitka Seitlová: Dobrý den, děkuji za otázku.
Tento problém se ale více týká politického rozhodnutí, než rozhodnutí v kompetenci veřejného ochránce práv. Jako občan samozřejmě můžete podávat petice, projevovat všemi možnými formami svůj názor.
Osobně se domnívám, že umístění radarové základny na našem území je v zájmu občanů naší země.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:03Autor: divák

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, jestli občan může podat stížnost na současný postoj vlády (popř. vůbec legislativní moc) za to, že nechce dovolit občanům spolurozhodovat formou referenda ohledně americké radarové základny neb se jedná o možné porušení práv občanů? Děkuji za odpověď.

Jitka Seitlová: Stížnost může podat, a to především prostřednictvím svých zástupců v Parlamentu. Senát a Sněmovna budou v konečném rozhodnutí ti, kteří dají závěrečné stanovisko.
Žádný zákon nestanovuje, že by neumožnění referenda bylo porušením práv občanů. V České republice máme zastupitelskou demokracii, která deleguje formou voleb rozhodování o těchto věcech právě na členy Parlamentu.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:07Autor: Oto

Otázka: Dobrý den,
mám osobní zkušenost s ombudsmanem. Díky paní Šabatové se dnes stýkám se svým synem. Ale největší špinavosti dělají soudci. A proti jejich zvůli žádná obrana neexistuje. Nebo snad ano?
S pozdravem Oto Gücklhorn

Jitka Seitlová: Paní Šabatová vykonávala svoji funkci velmi odpovědně a já osobně bych jí chtěla poděkovat, za to, co pro občany této země dokázala v oblasti lidských práv.
Soudci mají svoji takzvanou soudcovskou samosprávu, která by měla najít vlastní iniciativu a mechanismy, jak některé jedince, kteří poškozují její kredit, v jejich nesprávné činnosti eliminovat. Kancelář veřejného ochránce práv, má v oblasti soudů kompetenci velmi omezenou, může zasahovat pouze v případě, že zjistí nečinnost, nebo nevhodné chování soudců.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:10Autor: alenafafejtova@centrum.cz

Otázka: zdravím a zajímalo by mě, zda je postihnutelné výživné na děti. Úřady mi tvrdí že není postihnutelné. Můžete mi poradit který zákon se vztahuje na stanovené výživné. Hledala jsem tento zákon, ale bez úspěchu.Děkuji a přeji krásný zbytek dne,Alena Fafejtová

Jitka Seitlová: Pokud není výživné placeno a tato situace trvá několik měsíců stává se to trestným činem. V případě, že Vaše příjmy nedosahují výše životního minima, měla byste dostávat část výživného do této výše. Nejlépe se obraťte na sociální pracovnici orgánu péče o dítě Vaší obce, nebo města. Pokud byste tam nenašla pomoc, obraťte se na nevládní organizace, např Profem.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:13Autor: Eva

Otázka: Dobrý den,

existuje nějaká účinná obrana proti průtahům českých soudů???
Děkuji za odpověď.

Jitka Seitlová: Ano, můžete se obrátit na Kancelář veřejného ochránce práv, a pokud se jedná o nečinnost, můžeme zasáhnout. www.ochrance.cz tam najedete i potřebný formulář. Osobně se domnívám, že je třeba změnit určitý formalismus obsažený v právním systému soudnictví, významně může napomoci i záměr lepšího využití komunikačních technologií.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:16Autor: Jan Brázda

Otázka: Jaký je Váš názor na Kauzu CzechTek 2005? Senat zásah policie odsoudil,ale nedokázal prosadit jeji vysetreni. Urad ombudsmana sice sepsal objektivni zprávu, ale podle p.Motejla nejsou dokazane nezakonnosti policie zavazna?
Nemyslite, ze mel ombudsman podat tr. oznameni a trvat na vysetreni?

Jitka Seitlová: Osobně se domnívám, že podle záznamů, které jsem shlédla došlo ke zcela zásadní chybě. Policisté se totiž domnívali, že jsou těmi, kteří vykonávají trest. Podle mého názoru, je řešení této kauzy především v rukou pana ministra Langera.
Podání trestního oznámení je možnou kompetencí Kanceláře veřejného ochránce práv. Odpovím otázkou, myslíte, že by tatáž policie takovéto trestní oznámení vyřešila jiným závěrem?

Odpovězeno: 20. 02. | 11:19Autor: yvett.c@centrum.cz

Otázka: Dobrý den,
mě by zajímalo,co mám dělat v případě,že otec dětí neplatí výživné už tři roky a dluží 140000.
Je trestně stíhaný,odsouzený,a pořád na svobodě.
Jelikož jsem už vyčerpala všechny možnosti,které mi nabízí náš právní řád, a situace je pořád stejná. Prosím o radu. Děkuji

Jitka Seitlová: Informace, které uvádíte mi neumožňují, abych na Váš dotaz konkrétně odpověděla. Pokud Vám Váš manžel dluží uváděnou částku, máte k tomu soudní rozhodnutí, je možné požádat soud o výkon exekuce.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:22Autor: Frantisek Hucek

Otázka: Dobry den, od roku 1999 se Ing. F. Nemec snazi domoci svych prav ve veci zmanipulovaneho konkurzu viz www.ley.cz/nemec jehoz se stal obeti, zatim bez uspechu. To se musi vsechny kauzy dostat az k ESLP ve Strasburku, aby se jimi nekdo zabyval?

Jitka Seitlová: Bohužel konkurzní řízení opět nespadá do kompetence KVOP. Konkurzy jsou opravdu, i z mé osobní zkušenosti s jinými stěžovateli, jedním ze slabých míst vymahatelnosti práva. Opět se domnívám, že právní předpisy týkající se tohoto systému bude nutné zjednodušit, odstranit formalismy a zajistit důslednou a efektivnější kontrolu činnosti správců konkurzní podstaty ze strany soudů.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:27Autor: Josef Thomas

Otázka: Kdy bude náš stát alespoň právní, když k demokracii máme tak daleko, jako pěší túra na Měsíc?

Jitka Seitlová: Demokracii máme, teď je ale na nás, jak dokážeme její výhody využít a jak si je dokážeme ubránit. To nejde jenom jednou zacinkat klíči a myslet si, že tu bude demokracie na vždycky. Každým dnem, každý z nás se na ní podílí.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:29Autor: Jindřich

Otázka: Dobrý den,jsem daňový poradce,už 15 let trvá nerovnováha mezi povinnostmi poplatníků a státu spočívající v nepostihnutelnosti nečinnosti v daňovém řízení. Poplatník nečiní=pokuta, zvýšení daně, stát nečiní=nic se neděje... Proč nejsou závazné časové termíny i pro stát???

Jitka Seitlová: To je pravda. Plně s Vámi souhlasím a mělo by se to zásadně změnit. Možná to může být téma, kterým se bude KOVP v budoucnu zabývat.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:32Autor: lenka vojtíšková

Otázka: Jak lze získat od dlužníka (s.r.o.) peníze,když se vyhýbá převzetí doručení od soudu a zrušil svoji firmu? žaloba je podána,leč moje vyhlídky nejsou velké.jak stát stojí na straně poškozených?

Jitka Seitlová: Doručení obsílky soudu je věcí soudních doručovatelů nebo policie. No, a věřme, že slibovaná reforma policie a soudů přinese zlepšení. KOVP může zasáhnout v případě zjevné nečinnosti.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:34Autor: josef

Otázka: Dobrý den,
je možné Vás požádat o pomoc v případě, že jsme byli jako Družstvo podvedeni PFČR?

Jitka Seitlová: Z této informace se nelze vyjádřit, zda budeme mít kompetenci to řešit. Ale každopádně podejte žádost o prošetření naší kanceláři.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:37Autor: Eda

Otázka: Soudci ale i justice obecně, požívají podle mne nadstandardní nezávislosti, a tak se mnohdy stávají nezávislými nad přirozeným právem a zájmy poškozených. je někde nějaká cesta z této nezdravé nezávislosti?

Jitka Seitlová: Otázky, které jsou mi v dnešním chatu zasílány dokazují, že bolavým místem vymahatelnosti práva jsou právě soudy a policie. Určitě bude potřeba, aby nastaly změny v celém právním systému. Otázka nezávislosti soudů vytváří vždy určité dilema. Na jedné straně nesmí tyto soudy podléhat politické moci, na straně druhé je to právě ona nezávislost, která umožňuje i chybná rozhodnutí a určité zenužití. Jak už jsem uvedla, osobně dávám přednost tomu, aby soudcovská samospráva věci řešila a vyzývám je k tomu.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:39Autor: alfa27

Otázka: Nechybí podle Vás jednoznačná pravidla pro odškodnění občana, stíhaného trestně a následně osvobozeného soudem?Dosavadní výše odškodného přiznávaná soudy i v případě vazby je směšná a jako argument soudy uvádějí ,že stíhání nebo vazba nebyly protizákonné.Což postiženému jistě uleví.

Jitka Seitlová: Zatím jsem se s tímto případem osobně nesetkala, a nemám tedy možnost srovnání. Ale bezpochyby by kritéria pro takovéto odškodnění měla být stanovena obecně.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:43Autor: beranka

Otázka: Ráda bych prosím věděla, jak se bránit proti křivým výpovědím zlomyslným sousedům, kteří nahlásili na měst.bytovou správa, že v bytě nebydlím, což není pravda. Díky tomu s městem proběhl soud, který rozhodl o vystěhování mě a mých dětí na ulici.

Jitka Seitlová: Musela byste prokázat, že výpovědi byly křivé, a k tomu je opět třeba soudního řízení. Bohužel opět musím odpovědět, že KOVP nemůže do soudních sporů a řízení nemůže vstupovat.
Pokud se týká Vašeho vystěhování, můžeme prověřit, zda v tomto případě nedošlo k porušení Vašich práv.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:45Autor: Jarda

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli byste si nechtěla posvítit na organizaci OSA a prověřit, kolik penez této zločinecké organizace skutečně skončí u samotných tvůrců a kolik peněz naopak skončí v jejich nenasytné tlamě. Dále by mě zajímalo, jakou službu tato společnost vykonává pro naši kulturu

Jitka Seitlová: Formou příjmů a rozdělení prostředků organizací OSA jsem se zabývala již jako senátorka. Chce to nový zákon, který by vyloučil určité zvýhodněné postavení této organizace.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:47Autor: Rady

Otázka: Dobrý den,
prosím o Váš názor na jednoduchou otázku. Soudního rozhodnutí v ČR v současné době se pro mnoho jedninců a společností stává spíše doporučením, než rozsudkem a stále častěji k jeho naplnění nedojde.Co či kdo za touto situací stojí?Děkuji

Jitka Seitlová: Musíte trvat na všech nástrojích, které Vám dává současný zákon při vymahatelnosti rozhodnutí: exekuce, žaloba na neplnění soudního rozhodnutí. Vymáhejte!!! Nedejte se.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:50Autor: Martin

Otázka: Není zvaní amerických vojsk na území ČR, kterého se politici dopouští srovnatelné se zvacím dopisem představitelů KSČ z roku 1968 a tedy s trestným činem vlastizrady?

Jitka Seitlová: Není. Jedná se o naprosto jinou situaci. Radar bude sloužit k ochraně proti raketám, kdežto v roce 1968 jsme se dostali pod plnou politickou závislost zahraničního totalitního režimu. Radar je omezen na malé území a v žádném případě nezasahuje a nemá vliv na jakoukoliv samosprávu a právní řád v České republice.

Odpovězeno: 20. 02. | 11:56Autor: Dobrota

Otázka: Jak je zaručena ochrana před korupcí jednotlivých soudců

Jitka Seitlová: Každý soudce je jmenován prezidentem republiky. Při tom by měly vždy být velmi zvažovány nejen odborné, ale morálně-etické kvality těchto lidí. Pro soudce platí stejné zákony, které se týkají trestnosti jakéhokoliv korupčního chování, jako pro ostatní veřejné činitele. Prokazatelnost takovéhoto jednání je vždy velmi obtížná, nicméně je možná.
Myslím, že by v případě jejího prokázání měla být velmi rychle realizovaná sankce a přijata opatření, která by podobnou situaci vylučovala. Za naprosto nepřípustné považuji nedávno zveřejněný případ soudkyně, která si brala půjčky a nesplácela je a trvalo několik let, než byla za tento čin potrestána a zproštěna soudcovského mandátu.

Odpovězeno: 20. 02. | 12:02Autor: Jana F

Otázka: Jaký je Váš názor na prohlášení paní ministryně Stehlíkové - 1 a půl milionu romským rodinám ze Vsetína?

Jitka Seitlová: KVOP dostala podnět od senátorů z výboru pro lidská práva k vystěhování romských rodin ze Vsetína. Budeme se případem v nejbližších dnech detailně zabývat. A teprve na základě těchto šetření, bude možné stanovit, jestli došlo k porušení zákona, a jaká by měla být forma odškodnění za možná požkození těchto práv.
Co se týče vyjádření paní ministryně nemám dostatek informací, z čeho byla zmiňovaná částka odvozena. Je třeba zvážit, zda se zjištěný problém bydlení v neodpovídajících podmínkách týká pouze těchto šesti rodin. Myslím, že takových je daleko víc. Nebylo by správné zvýhodňovat pouze tuto mediálně známou skupinu před ostatními.

Odpovězeno: 20. 02. | 12:10Autor: Albus

Otázka: Jaký je Váš názor na KSČM? Měla by být zakázaná či nikoliv? A pokud ano, není to přesně to, co by dělali komunisté - zakazování myšlenek? A pokud ne, jakto, že komunisty nezakazovat, ale nacisty/fašisty ano?

Jitka Seitlová: Ústava ČR a zákony stanovují základní kritéria, které musí splňovat každá politická strana či hnutí. Jednou z těchto podmínek je zásada, že nesmí být zaměřené proti skupině obyvatel, nebo deklarovat například rasismus. V Senátu vznikla iniciativa, která má prověřit, zda právě v atributech v deklaracích třídního boje KSČM není tato zásada porušena.
Pokud by stanovy této strany byly v rozporu s Ústavou a základními právy, měla by být tato strana zakázána.
Děkuji za dotazy a doufám, že Kancelář veřejného ochránce práv bude nadále nápomocna k ochraně demokracii v této zemi.

Související

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama