Motejl: Děti unesla z Argentiny matka

Tomáš Fránek
12. 7. 2006 17:35
Brno - Úřady a soudy v případě Sofie a Lucase Fiordali-Krajníkových, kteří skončili u otce v Argentině, nepostupovaly v zájmu dětí a nerozhodly dostatečně rychle.

Ve své zprávě to uvedl veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Děti podle něj měly být vráceny podle mezinárodní Haagské úmluvy nejrychleji k otci do Argentiny. A tam měly soudy rozhodnout o jejich dalším osudu.

Marcela Krajníková odjela i s dětmi z Argentiny do Česka poté, co požádala o rozvod. Manžel, se kterým v Argentině i s dětmi žila, ji údajně bil a psychicky týral.

Ombudsman potvrdil, že děti unesla do Česka jejich matka. "Mezinárodním únosem je podle úmluvy přemístění dítěte, se kterým nesouhlasí oba rodiče," uvedla Olga Němečková z kanceláře Veřejného ochránce práv.

Podle ombudsmana Otakara Motejla byl v pořádku postup soudu, který za obstrukce při exekuci matku dětí pokutoval. "Nezjistili jsme sebemenší náznak, že by exekuce nebyla provedena v pořádku," řekl Motejl. Matka podle něj nebyla schopna posoudit, že je situace neodvratná. "Konfrontační drama při exekuci předváděla paní Krajníková," uvedl Otakar Motejl.

Spis ležel u soudu celý rok

Od rozhodnutí soudu do vydání dětí otci do Argentiny uběhla podle veřejného ochránce práv nepřiměřeně dlouhá doba, došlo k průtahům v řízení. "Řízení trvalo nepřiměřeně dlouho," uvedla

Zavinila to jednak složitost problému, váhavost soudu, ale také obstrukce právního zástupce matky dětí nebo práce sociálního úřadu, který neupozornil oba rodiče na to, jaké mají možnosti a práva.

Spis podle veřejného ochránce práv ležel celý rok na Nejvyšším soudu, aniž by se o celém případu jakkoliv rozhodlo. Přitom dovolání k Nejvyššímu soudu bylo v tomto případě podle zákona nepřípustné.

Veřejný ochránce práv také uvedl, že dohled ministerstva spravedlnosti nad celým případem byl jen formální a zavádějící. Ministerstvo vůbec neprošetřilo nečinnost Nejvyššího soudu.

Otakar Motejl: Úřady v případu postupovaly pomalu a chybně
Otakar Motejl: Úřady v případu postupovaly pomalu a chybně | Foto: Ludvík Hradilek

Úředníci: Děti měly zůstat v Česku

Na základě tohoto případu veřejný ochránce práv Otakar Motejl doporučil ministerstvu spravedlnosti na změnu občanského právního řádu, která by zajistila rychlé a řádné plnění Haagské úmluvy a závazků Česka vyplývajících z této úmluvy.

Doporučil také změnu v organizaci práce na Nejvyšším soudu při rozhodování v těchto případech, a to tak, aby byly rozhodovány bez odkladů. Vedení soudu už v odpovědi uvedlo, že změnu systému zváží.

Marcela Krajníková uvedla, že se závěry ombudsmana nesouhlasí. "Měl by přeci chránit veřejná práva, nechápu, jaká práva tedy chránil nyní," uvedla. Zdůraznila, že se stále snaží dohodnout se s manželem na návratu dětí zpět do České republiky. "Žádný konkrétní termín pro schůzku nemáme, ale naděje umírá poslední," dodala.

Podle vedoucí oddělení sociálněprávní ochrany dětí ministerstva práce Kristýny Kotalové se úřad v případu angažuje od počátku a s matkou je stále v kontaktu. "Úředníci v tomto případě nepochybili," řekla ČTK Kotalová.

Ministerští úředníci na rozdíl od Motejla dosud tvrdili, že odebrání dětí matce bylo chybné.

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokonce podalo stížnost ministerstvu spravedlnosti na soudkyni Okresního soudu v Litoměřicích Elišku Vávrovou, která 2. května rozhodla, že sourozenci Sofie (6) a Lucas (9) Fiordali-Krajníkovi budou odebráni matce a odvezeni k otci do Argentiny.

Podle ministerstva soudkyně Vávrová porušila společnou instrukci ministerstev práce a sociálních věcí a spravedlnosti z roku 1988, podle které má způsob odebrání dětí jednomu rodiči a předání druhému projednat soudce s odborníky z oddělení péče o děti.

Podle ministerstva soudkyně při svém rozhodování nezohlednila opakovaný názor pracovníků sociálněprávní ochrany dětí, že návrat dětí k otci do Argentiny není v jejich zájmu, že se plně adaptovaly na prostředí v Česku, že si předání do péče otce nepřejí a že by oddělením od matky utrpěly velkou psychickou újmu.

 

Právě se děje

Další zprávy