Kühn byl předsedou od letošního června. Na středečním jednání uvedl, že z pozice předsedy cítí slabý mandát. "V okamžiku, kdy se postoje předsedy různí od většiny rady, nemůže prezentovat její názor," uvedl Kühn. Dodal, že rada zcela jistě rychle najde nového předsedu a on zůstává řadovým aktivním radním.
Rezignoval také místopředseda Jaroslav Dědič. Mandát v radě mu končí v březnu příštího roku a podotkl, že už nebude znovu kandidovat. "Rada potřebuje stabilizaci, energii a shodu," uvedl s tím, že se cítí prací v radě, ve které se v posledním roce podílel na většině programových bodů, vyčerpaný. Jako důležité ale zmínil zvolit příští týden novou dozorčí komisi.
Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka je přístup rady spíše destruktivní než konstruktivní. Situaci v radě označil za znepokojivou. "Po příchodu nových členů (rady) se mění způsob projednávání jednotlivých agend, namísto hledání věcných řešení, která by byla nejlepší pro Českou televizi, dochází k hledání překážek a záminek k jejímu ostřelování," uvedl šéf ČT. Věří ale tomu, že je stále šance vrátit se k dodržování zákonných postupů.
Stanovisko Petra Dvořáka k situaci
— Česká televize (@CzechTV) November 18, 2020
v Radě ČT. pic.twitter.com/ax64TuQNCF
Podle dalšího místopředsedy rady Pavla Matochy byla většina radních s prací komise dlouhodobě nespokojena, což dávali opakovaně najevo. Radní Hana Lipovská uvedla, že komise pracovala laxně, odmítavě a pasivně a k jejímu odvolání se schylovalo téměř rok. Odvolání dozorčí komise předcházela debata o tom, zda má ČT odkoupit pozemek pod ostravským studiem ČT, na který má předkupní právo a kterého se vlastníci rozhodli zbavit spolu s dalšími nemovitostmi. Matocha označil postup dozorčí komise, která k věci nedodala podklady, za diletantský.
Premiér Andrej Babiš změny v radě nekomentoval. "S panem prezidentem jsme to neřešili. Já ty lidi neznám, ani nevím, kdo je v té radě," uvedl v Lánech po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.
Situací v radě se bude ve čtvrtek zabývat sněmovní volební výbor i Senát. "Po protiprávním odvolání dozorčí komise rezignovali předseda i místopředseda Rady ČT. Situace kolem České televize se stává velmi kritickou a my se jí v Senátu budeme zítra (ve čtvrtek) na plénu se vší vážností zabývat," komentoval odchod Kühna a Dědiče na twitteru senátor Jiří Drahoš (za STAN).
Rada ve středu směnu pozemků a zřízení služebnosti pod ostravským studiem s majitelem Simonem Pelikánem schválila. Směně bude předcházet koupě pozemku na základě předkupního práva. Pokud by televize pozemek nekoupila a následně nesměnila, hrozilo jí v budoucnu, že by nový vlastník užívání nebo koupi parcely potřebné pro provoz studia zdražil. Při směně vznikne podle chystané smlouvy ČT nárok na doplatek 1,32 milionu korun kvůli rozdílné velikosti směňovaných parcel. Nedodané podklady od dozorčí komise vedly minulý týden k odvolání tohoto poradního orgánu rady.
Kühn na konci středečního jednání uvedl, že doufá v to, že se jednání rady do budoucna změní, že přibude věcnost a radní budou více připravení. "Nemohu se zbavit dojmu, že rada předvádí více blamáží než kompetenci," podotkl.
Podle mediálního experta Jana Potůčka rezignace předsedy a místopředsedy Rady ČT svědčí o tom, že racionální jádro kontrolního orgánu ČT ztratilo rozhodující většinu, což by se do budoucna mohlo odrazit v mnohem nepříjemnějších rozhodnutích, než je odvolání dozorčí komise. "Není tajemstvím, že někteří poměrně nedávno zvolení radní by rádi odvolali generálního ředitele ČT Petra Dvořáka a mají chuť zasahovat do programu ČT, což ovšem radě ze zákona nepřísluší," dodal.
K tomu, aby nepřekračovala své pravomoci vymezené zákonem a aby vysvětlovala veřejnosti své zásadní kroky, Radu ČT vyzvaly Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) a Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI). Vedle odvolání dozorčí komise tak reagovaly také na požadavek rady na vytvoření seznamu novinářů ČT, které negativně vnímá veřejnost. Podle výkonného ředitele NFNZ Josefa Šlerky je zcela mimo pravomoci rady, aby se zabývala jednotlivými novináři a žádosti o jakékoliv seznamy třídící novináře jsou nepřijatelné.
Rada ČT je patnáctičlenný orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu ČT. Členy rady volí sněmovna.
Poslechněte si část jednání Rady ČT z minulého týdne, na které místopředseda Matocha požadoval seznam kritizovaných redaktorů zpravodajství: