Studenti pražské Vysoké školy ekonomické nepamatují složitější zkouškové období. Během ledna se stali několikrát terčem anonyma, který opakovaně nahlásil policii, že je v areálu na náměstí Winstona Churchilla ukrytá bomba. Budova musela být vyklizena a na místo vyrazil tým pyrotechniků. Žádná výbušnina se ovšem nenašla. Studenti zato objevili nového hrdinu: "pyropsa".
Na místě byl samozřejmě i speciálně vycvičený pes na vyhledávání výbušnin. S ohledem na četné dotazy veřejnosti přidáváme jeho foto... pic.twitter.com/5zlAgcbcQG
— Policie ČR (@PolicieCZ) January 18, 2019
Pes speciálně vycvičený pro hledání nebezpečných látek se stal záhy hitem sociálních sítí. Přezdívku pyropes začala používat sama policie při komunikaci s veřejností. "Na místo míří pyropes," uvedla například ve zprávě na Twitteru. "S ohledem na četné dotazy veřejnosti přidáváme jeho foto," reagovala později na zvědavost uživatelů. Pyropes se stal neoficiálním maskotem jednotky, předmětem vtípků, objevil se i jeho "falešný" twitterový profil.
"Kluci mu říkají bombočuch. Nesmí se bát"
Vypravili jsme se proto podívat do výcvikového střediska v Býchorech, které leží kousek od Kolína. "Ten výraz se u nás vůbec nepoužívá. Kluci říkají ‚bombař‘ nebo ‚bombočuch‘," prozradil nám instruktor psovodů Vítězslav Vlk.
Právě pod jeho dohledem trénuje velká část policejních psů specializovaných na výbušniny, drogy, akcelerátory požáru nebo zbraně. Každý z nich musí spolu se svým psovodem jednou za rok dorazit na třítýdenní kurz se závěrečným přezkoušením. Výcviková střediska jsou v Česku tři, to v Býchorech je největší.
Většina psů pochází z policejní chovné stanice v Prackovicích u Litoměřic, kam si je psovodi jezdí vybírat. Získají tak přítele i do osobního života - většina z nich si totiž psa nastěhuje domů. "Nejčastěji mají dva psy - jednoho staršího a jednoho mladšího. Jezdil sem ale i psovod, který měl čtyři psy ve třech různých problematikách," vzpomíná Vlk, který ve středisku pracuje už dvacet dva let.
Ne každý pes se však na práci hledače výbušnin hodí. "Pes musí být povahově v pořádku, nesmí se bát, nesmí být lekavý. Taky to nesmí být pes, který se věčně podřizuje," popisuje Vlk, podle kterého musí být zvíře také správně socializované a fyzicky zdatné. "Musí umět i vylézt po žebříku."
Psi se cvičí na skutečných výbušninách
Čtyři z pěti "bombařů" jsou přitom feny. Zatímco psi se hodí víc na stopování a zadržování podezřelých, feny jsou pro svou ochotu spolupracovat s lidmi vhodnější k vyhledávání drog a výbušnin.
Z plemen převažují němečtí ovčáci, dále tu jsou belgičtí ovčáci nebo border kolie. "Dřív bylo i hodně labradorů, pomalu od nich ale ustoupili. Německý ovčák je nejuniverzálnější plemeno, nejlépe se cvičí," vysvětluje Vlk.
Občas se však objeví i méně obvyklé plemeno. "U psů na vyhledávání drog si pamatuji jednoho patterdalea, už ho ale vyřadili. Věčná škoda - čtrnáct dní po kurzu našel půl kila pervitinu pod podlahou," vzpomíná Vlk.
Psovod může psa začít cvičit v hledání výbušnin už ve věku několika měsíců. Nejjednodušší metodou je takzvané vtiskávání z ruky, které s fenou Mášou předvádí jeden z členů ochranného sboru. Psovod drží v ruce nádobu s výbušninou a ve chvíli, kdy si k ní Máša přičichne, dostává okamžitě pamlsek. "Pes si tím ukládá do hlavy, že za ten pach bude něco dobrého," říká Vlk.
Policisté k učení psů používají také několik speciálních pomůcek. Úkolem pro ně může být nalézt výbušninu ukrytou v řadě kovových komínků nebo ve speciální stěně vybavené očíslovanými dírami. Takový úkol právě dostává statný německý ovčák Twix. Když přilehnutím správně označí díru, ve které se skrývá výbušnina, za odměnu mu z ní vypadává míček, který rourou spustí policista na druhé straně stěny.
Výcvik je komplikován tím, že výbušnin je asi třicet druhů a pes musí zvlášť cvičit na každé z těchto látek. "Cvičíme na opravdových výbušninách. Žádné náhražky, opravdový kus materiálu," upozorňuje Vlk.
Pes musí bombu najít i v továrně na granule
Instruktoři vybavili cvičiště také úkoly, které věrně napodobují skutečnou akci. Strakatá fena německého ohaře Agy, která se svým psovodem slouží na Letišti Václava Havla v Praze, má před sebou výzvu: výbušninu musí najít v garáži plné nábytku a jiných předmětů. Místnost navíc silně páchne po benzinu.
Psovod nejprve pohledem prozkoumá prostor, zda si nevšimne předmětu připomínajícího výbušninu. Poté garáž zběžně proběhne i fena a nakonec místnost prohledávají společně. Agy po chvíli zbystří, vzdálí se od psovoda, očichá nenápadnou skříňku v rohu a lehnutím na zem dává znamení. Uvnitř je semtex. Agy tedy úkol splnila a dostává zasloužený pamlsek.
Psi však během kurzu nezůstávají jen v relativně klidném prostředí cvičiště, s postupujícím výcvikem je policisté vodí na hlučná místa plná ruchů, aby se v hledání mohli zdokonalovat. Výcvik probíhá i ve školách, divadlech nebo v bankách. Koncentrace psa na práci se zoceluje třeba i v továrně na granule.
"V příštím životě bych chtěl být pes výbušninář"
V minulém roce vyjížděli psovodi se svými zvířecími pomocníky k více než dvaceti dvěma tisícům případů. Většinou šlo o planý poplach - anonymní telefonát o bombě je obvykle výmyslem psychicky nemocného člověka. "Často to ale taky dělají zhrzení zaměstnanci nebo děti, kterým se nechce do školy," říká instruktor a dodává, že během prázdnin je výjezdů podstatně méně.
Skutečná výbušnina je nalezena jen v několika jednotkách či desítkách případů. To však není důvod práci podceňovat. Jako příklad mimořádného hrdinství psa i jeho psovoda uvádí Vlk případ z března roku 2014, kdy nechal pachatel po neúspěšném pokusu vyloupit banku na Václavském náměstí na místě bombu. "Stačil jeden neopatrný pohyb a mohl být malér," líčí Vlk zásah pyrotechniků. Pes, který si prošel výcvikem právě v Býchorech, ale výbušninu včas označil a zabránil tak možné tragédii.
Policejní psi v číslech
Ve službě je aktuálně 952 policejních psů, o které se stará 585 psovodů. Z toho 137 psů se specializuje na výbušniny. Policie s "bombočuchy" v roce 2018 vyjela k 22 471 případům. Jen v několika jednotkách či desítkách případů byla na místě výbušnina.
Důvěra psovodů ve psy přitom musí být absolutní. "Musí se na psa spolehnout. Proto jsem na psovody dost přísný, protože se pod to podepisuji," říká Vlk a dodává, že si nepamatuje případ, kdy by pes při práci chyboval.
Kvůli značnému počtu planých poplachů si pyrotechnici na nedostatek práce nemohou stěžovat. Prohledání celé budovy školy, soudu či nákupního centra může zabrat i několik hodin.
Za dobře odvedenou práci pak psi dostávají výplatu ve formě kvalitních granulí. Vlk přitom tvrdí, že pro psy je hledání drog či výbušnin spíš formou hry. "Nikdy je necvičíme násilím. K práci využíváme jejich hravosti. Jsou to šťastní psi. V příštím životě bych chtěl být pes výbušninář," směje se instruktor.
A co se stane se psem, kterého už dohnalo stáří a nemůže dále sloužit? Podle Vlka se může se těšit na spokojený důchod. "V drtivé většině si psovodi pejsky nechávají. A když to z nějakého důvodu nejde, tak si vždycky velmi dobře promyslí, kam ho dají. Pes má vždy zaručené nádherné stáří," ujišťuje Vlk.
(Fotoreportáž z výcviku si prohlédněte nahoře u tohoto článku.)