Pustila zloděje, teď exministryni prověřuje policie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 7. 2011 12:25
Daniela Kovářová přerušila výkon trestu mužům, kteří ukradli 74 milionů. Ti poté utekli
Obžalovaní (zleva) Milan Korych, Rudolf Tesárek a Josef Blažek u Krajského soudu v Hradci Králové v březnu 2009
Obžalovaní (zleva) Milan Korych, Rudolf Tesárek a Josef Blažek u Krajského soudu v Hradci Králové v březnu 2009 | Foto: ČTK

Praha - Protikorupční policie začala prověřovat okolnosti, za nichž bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila výkon trestu Josefu Blažkovi a Rudolfu Tesárkovi. Informaci přinesla agentura ČTK.

Muži byli v minulosti odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku z ledna 2008.

Po propuštění z vězení uprchli do zahraničí, po zadržení v Thajsku ale nakonec byli vydáni zpět do ČR.

Informaci ČTK bez dalších podrobností potvrdil mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Josef Blažek a Rudolf Tesárek byli v České republice odsouzeni na deset let vězení. Odpykali si však pouze rok, protože bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala stížnost pro porušení zákona a oběma pachatelům výkon trestu přerušila.

Chronologie případu

  • 17. ledna 2008 - Údajné přepadení bezpečnostního vozu.
  • 2. února 2009 - Případem se začal zabývat Krajský soud v Hradci Králové.
  • 31. března 2009 - Soud uložil Horychovi pět let, Tesárkovi a Blažkovi 12 let vězení. V srpnu 2009 pak pražský vrchní soud Tesárkovi a Blažkovi tresty snížil - pro každého na deset let.
  • Červen 2010 - Tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala v kauze stížnost pro porušení zákona. Tesárkovi a Blažkovi přerušila výkon trestu. Oba však posléze zmizeli.
  • 3. srpna 2010 - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vzal zpět stížnost Kovářové pro porušení zákona podanou k Nejvyššímu soudu.
  • 29. září 2010 - Krajský soud v Hradci Králové vydal příkaz k zatčení uprchlých zlodějů Blažka a Tesárka, v listopadu 2010 pak vydal i eurozatykač a mezinárodní zatykač.
  • Prosinec 2010 - Ústavní soud odmítl stížnost Blažka, jeho desetiletý trest platí. Stejně tak rozhodl i letos v lednu v případě Tesárka.
  • 14. května 2011 - Blažek s Tesárkem byli zatčeni v Thajsku.

Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale loni v srpnu vzal stížnost zpět a soud vydal příkaz k jejich zatčení prostřednictvím eurozatykače i mezinárodního zatýkacího rozkazu. Policie však ani jednoho z mužů nenašla.

Blažek a Tesárek před hradeckým i odvolacím soudem obžalobu odmítli a tvrdili, že s případem nemají nic společného. Oba také zpochybnili výpověď údajného komplice Milana Horycha, který se k podílu na krádeži přiznal a od soudu odešel s pětiletým trestem vězení.

O možném záměru policie prověřit, zda za rozhodnutím Kovářové nestál úplatek, před časem informoval týdeník Respekt.

Vedle Kovářové zmínil i nynějšího kladenského soudce Vlastimila Matulu.

"Byl to totiž právě on, kdo vypracoval posudek dovolující tehdejší ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové, aby oba lupiče propustila na svobodu, a umožnila jim tak uprchnout z dosahu zdejší justice. A to i přesto, že předtím tři různé soudy na základě neprůstřelných důkazů uznaly ty muže vinnými a poslaly je na deset let za mříže," napsal v červnu Respekt.

Čtvrtá největší loupež české historie

Přepadení bezpečnostní agentury, které trojici vyneslo 74 milionů korun, je čtvrtou největší loupeží v historii ČR. Zatím jasně vede případ z prosince 2007, kdy František Procházka ukradl bezpečnostní agentuře G4S Cash Services 560 milionů korun. Policie po něm stále bezúspěšně pátrá.

153 milionů získali lupiči v roce 2002 při přepadení obrněného vozu, který převážel peníze z centrály Citibank. V listopadu 2007 policie případ odložila, později ale vyšlo najevo, že jsou z loupeže podezřelí Tomáš Půta a Maroš Šulej, členové takzvaného Berdychova gangu. Oba muže, kteří byli zadrženi před čtyřmi lety v Irsku, obvinili policisté v září 2010.

Třetí největší loupež opět souvisí s přepadením auta bezpečnostní služby, které převáželo peníze. Pět ozbrojených lupičů v policejních kombinézách přepadlo v srpnu 2006 u Slavkova u Brna na Vyškovsku vůz bezpečnostní služby. Pachatele ani 77 milionů se policii nepodařilo vypátrat, v únoru 2008 byl případ odložen.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy