Praha - Teprve zatčení konkursního správce Jana Zedníčka s půl milionem v ruce přimělo úřady, aby se začaly zabývat pochybnými okolnostmi samotného konkursu severočeské továrny na zpracování ryb.
Na skutečnost, že konkurs byl před třemi lety uměle vyvolaný a továrnu pak za zlomek její ceny získali noví majitelé s vlivnými kontakty na politiky ODS, upozorňovala doposud jen média. Nyní už se podle zjištění Aktuálně.cz případu věnuje i policie.
Zlom nastal v prosinci, kdy policie obvinila konkursního správce Zedníčka kvůli podezření, že po norských majitelích továrny požadoval půlmilionový úplatek. Přímo při předání peněž ho pak v Ústí nad Labem kriminalisté zatkli.
Čtěte více: Zpověď svědka korupce a o zatčení
Právě během vyšetřování této korupční linie příběhu policisté začali shromažďovat i informace, jak vlastně probíhal konkurs a kdo za ním stál. Zatčení správce tak dává šanci, že bude případ rozpletený.
Čtěte také: O pozadí konkursu a kdo na něm vydělal
"Dozorujeme tu izolovanou část vyšetřování, která se týká předání peněz, ale je pravda, že během toho policisté získali i další informace. Ty se týkají i konkursu a dalších okolnosti. Informace nyní policie shromažďuje, pak rozhodneme, co dál," sdělil státní zástupce Petr Hořín.
Správce: Byla to odměna
Zatčený správce konkursní podstaty je od prosince ve vazbě. Obvinění z korupce striktně odmítá.
"Klient nezpochybňuje, že peníze převzal, ale odmítá, že šlo o úplatek. Podle něj to byla dohodnutá úplata za právní služby," uvedl Zedníčkův advokát Jiří Kozák.
Policie si je nicméně obviněním správce jistá. Asistovala samotému předání peněz, nadto má zaprotokolované svědectví norských majitelů továrny, kteří Zedníčkovu žádost o půl miliónu, policii předem oznámili.
Deník Aktuálně.cz už informoval, že kvůli konkursu společnosti se norští majitelé továrny rozhodli vyvolat arbitrážní řízení. Žaloba na Českou republiku o 330 miliónů už je sepsaná.
Norové přišli o továrnu během pochybného konkursu jejich společnosti Rybenor, která fabriku vlastnila. Tržní hodnota společnosti dosahovala 170 miliónů, noví majitelé ji získali za pouhých devět miliónů korun.
Čtěte také: Česko je před další arbitráží. O více než čtvrt miliardy
Stejně tak jako konkurs i samotný prodej společnosti s továrnou provázejí pochybení státních úředníků. Jen díky nim bylo možné srazit cenu prodávané fabriky na devět miliónů.
Lidé, kteří firmu a továrnu loni získali, mají dobré kontakty s vládní ODS. Někteří z těch, co na konkursu vydělali, stranu dokonce přímo reprezentují: jako například krajský manažer ODS Pavel Vilím.