Praha - Půda v okolí Prahy a dalších velkých měst by měla výrazně podražit.
Ministři zemědělství a životního prostředí Ivan Fuksa a Pavel Drobil (oba ODS) už začali pracovat na tom, aby se poplatky ze vyjmutí pozemků z půdního fondu ve vybraných oblastech zvýšily.
Odhadují, že se díky tomuto kroku získá do státní kasy a obecních pokladen asi o miliardu víc než doteď, kdy se vyberou tři až čtyři miliardy.
Podle Fuksy s Drobilem má ovšem zdražení půdy především omezit další zabetonovávání krajiny novými supermarkety a obřími halami u velkých sídel a podél dálnic. A rovněž zamezit stavbám rozsáhlých fotovoltaických elektráren na polích a loukách.
Fuksa s Drobilem věří, že se jim podaří přesvědčit poslance ze své strany, aby pro zvýšení poplatků zvedli ruku. Právě ODS patřila v minulém volebním období k těm stranám, která obdobný návrh připravený na ministerstvu životního prostředí pod vedením Strany zelených ani nepustila k projednávání.
"Jsem přesvědčen o tom, že poslance ODS přesvědčíme," řekl na otázku Aktuálně.cz ministr životního prostředí Drobil.
Nastavíme správný poměr
Ministr zemědělství Ivan Fuksa uvedl, že konkrétní čísla, jak by se měly poplatky zvýšit, se právě sestavují.
Cílem je přimět investory, aby se více zaměřovali na už zastavěná území, opuštěné průmyslové areály nebo ve venkovských oblastech. Nové ceny musí být podle Fuksy vyvážené, aby splnily všechny představy.
"Správné poměry budeme dávat dohromady," řekl ministr Fuksa, podle něhož každý den z krajiny zmizí denně pět hektarů půdy. Podle dřívější analýzy ministerstva životního prostředí to je dokonce 15 hektarů.
Peníze do ochrany půdy
Ministr Fuksa uvedl, že peníze, které se díky vyšším poplatkům vyberou, by měly směřovat zpátky do ochrany půdy například před erozí nebo do protipovodňových opatření v přírodě.
Čím víc betonu v krajině, tím se totiž zvyšují následky přívalových dešťů a povodní.
Fuksa si od nově nastavených poplatků slibuje, že na venkově bude více pracovních příležitostí.