RNA je mnohem zajímavější než DNA, jen se to neučí, říká vědkyně v chatu se čtenáři

hrz hrz
Aktualizováno 30. 7. 2020 8:50
On-line deník Aktuálně.cz a Nadační fond Neuron přicházejí s letním seriálem Ptejte se vědců. Čtenáři mají možnost týden posílat prostřednictvím formuláře pod článkem dotazy mezinárodně proslulým českým vědcům. Ti na ně budou průběžně odpovídat, vzápětí publikujeme výsledný rozhovor čtenářů s vědcem. Začali jsme světově uznávanou chemičkou Hanou Macíčkovou Cahovou. Přečtěte si její odpovědi.
Online rozhovor věda
Rozhovor skončil
Hana Macíčková Cahová bude na dotazy odpovídat průběžně od 24. července do 28. července.
Přečíst si rozhovor

Hana Macíčková Cahová, původem ze Zlína, působí jako vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, kde se zaměřuje na zkoumání ribonukleové kyseliny (RNA), zejména chemické struktury virové a bakteriální RNA.

Vystudovala organickou chemii na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, v letech 2010-2013 působila jako postdoktorandka na Univerzitě v Heidelbergu, kde získala proslulé stipendium Alexandra von Humboldta a publikovala v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů Nature. Jedná se o dosud nejlepší publikaci tamější skupiny.

Odskočila si na rodičovskou dovolenou se svou první dcerou. Po návratu k vědě a do vlasti v roce 2015 uspěla se svým projektem "Virální RNA modifikace" u Evropské výzkumné rady (ERC). Díky tomu jí Ústav organické chemie a biochemie udělil pozici vedoucí juniorské skupiny a ministerstvo školství schválilo grant ERC CZ. Ještě téhož roku obdržela Prémii Otto Wichterleho udělovanou Akademií věd ČR a o rok později Cenu Alfreda Badera za bioorganickou chemii.

S druhou dcerou pobývala na mateřské pouhé tři měsíce. V roce 2018 pak získala Cenu Neuron pro mladé vědce. Nyní je nominována za Středočeský kraj na Ženu regionu.

Cahová se věnuje základnímu výzkumu a objevování nových chemických struktur RNA. Ty hrají důležitou roli v dosud neznámých biochemických a imunologických procesech jak na úrovni buňky, tak těla. "Tyto objevy mohou vést k novým možnostem léčby virových, bakteriálních nebo onkologických onemocnění," říká.

"Dlouho se myslelo, že RNA má pouze funkci přenašeče informací, a asi se to takto ještě vyučuje ve školách. Opak je pravdou, RNA molekuly toho dokážou mnoho, od katalýzy (urychlení chemické reakce - pozn. red.) až k regulaci buněčných procesů. Jsem přesvědčena, že nás na poli RNA čeká ještě mnoho objevů," dodává.

Hana Macíčková Cahová s cenou Neuron.
Hana Macíčková Cahová s cenou Neuron. | Foto: Nadační fond Neuron

Online rozhovor věda

Rozhovor skončil
27. 7. 2020
Ptá se: Magda

Dobrý den, četla jsem, že koronavirus je ribonukleová kyselina. Co to znamená?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, temer kazdy virus je tzv. informace (vetsinou spatna) zabalena do proteinu. Ta informace muze byt ve dvou formach nukleovych kyselin. Bud se jedna o DNA (deoxiribonukleovou kyselinu) anebo o RNA (ribonukleovou kyselinu). DNA je podstatne stabilnejsi a a je zakladem i nasi geneticke vybavy (na ni je vepsan cely program, jak budeme vypadat a jak budeme zdravi a pod.). Pak mame i my v bunkach RNA, ta je podstatne mene stabilni a zjednodusene prenasi genetickou informaci z DNA dale do bunky a podle RNA (nese jednu informaci-recept) se pak udela ten protein. Ty jednodussi viry nepotrebuji DNA, maji svoji RNA a vsechno ostatni si pujci od hostitele.

27. 7. 2020
Ptá se: Václav

Dobrý den, přijde mi, že jsme se ve škole učili hlavně o DNA a všude slyším spíše jen o DNA. Není RNA taková trochu Popelka? Daří se vám ji popularizovat?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, RNA urcite neni Popelka. Jen se znalosti o ni jeste nedostaly do povedomi verejnosti. Z pohledu chemika je DNA prakticky kompletne prozkoumana a pochopena. Oproti tomu je RNA mnohem zajimavejsi a pestrejsi, co se tyce chemicke struktury nebo funkce. Co se tyce popularizace RNA, asi by se melo uz na zakladnich skolach anebo alespon na strednich zacit ucit, co vsechno RNA dokaze... ze se rozhodne nesklada z pouhych 4 zakladnich bloku a ze umi sama regulovat mnoha zpusoby procesy v bunce. Prozatim se uci, ze je pouhym prenasecem informace a byt je to jedna z mnoha funkci RNA, rozhodne neni jedina.

27. 7. 2020
Ptá se: Alice

Dobrý den, co říkáte pandemii koronaviru a zvláštním vlastnostem viru? Setkala jste se někdy s něčím podobným?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, ja nejsem vzdelanim ani virolog ani geneticky inzenyr. Ale z toho co vim o virech, se jedna o normalni virus, ktery se ted uci "parazitovat" na novem hostiteli. Mam tu cest pracovat pouze z jednim z nekolika proteinu, ktere tento typ koronaviru koduje. A ten se chova naprosto standartne a srovnatelne se stejnymi proteiny z jinych koronaviru.

27. 7. 2020

Jaký je rozdíl mezi polyfenoly které jsou pozitivní a fenoly které se uvolňují při výrobě koksu?
Dlouho jsem pracovala v laboratoři koksovny.

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, vyroba koksu neni muj obor. Pozitivni fenol je vyraz, ktery v odborne chemii neexistuje.

27. 7. 2020
Ptá se: Obera

1) Co pro Vás má ve vědě větší hodnotu, konkurence nebo spolupráce?
2) Který je Váš oblíbený chemický prvek?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

1) Urcite spoluprace. Vytvari prijemne pracovni prostredi a, dle meho nazoru, vede k lepsim vysledkum vsech.
2) Molekula bych rekla RNA...ale prvek (?)...asi dusik (N)... bez nej by se nemohly nukleove kyseliny parovat.

27. 7. 2020
Ptá se: David

Ví se už vš o RNA?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Jsem presvedcena, ze ne. Jako jeden priklad mohu uvezt, ze RNA je esencialni pri reakci na ruzne druhy stresy a pomaha prezit mnoha proteinum (ty proteiny se na RNA nabali) a tak i cele bunce pri stresu. Proc se tak deje a jake typy RNA to jsou a v cem jsou specificke, se zatim netusi.

27. 7. 2020
Ptá se: štefan kafara

dobrý den
chci se zeptat ....kdysi a kdesi jsem četl že chemicky čistá H2O rozpouští sklo. Je to pravda ?? Děkuji

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den. To urcite neni pravda.

27. 7. 2020
Ptá se: Karol

Od kdy vůbec se zkoumá RNA?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

To ze je RNA jina nez DNA se vi nekdy od pocatku 20. stoleti. Vice pozornosti oproti DNA ziskala RNA nekdy v 70. letech, kdy byla poprve formulovana teorie RNA sveta (RNA world theory). Tzn. prvni molekulou, ktera nesla genetickou informaci byla RNA. Ta zaroven dokazala katalyzovat chemicke reakce (dnes predevsim role proteinu slozenych z aminokyselin). V roce 1989 byla dokonce udelena Nobelova cena Thomasi Cechovi a Sidney Altmanovi za dokazani katalyticke role RNA. Na konci 90.let byla popsana regulace produkce proteinu pomoci RNA interference. Take byla ocenena Nobelovou cenou (Mello, Fire, 2006). Jeden z nejposlednejsich pocinu molekularni biologie CRISPR/Cas a jeho vyuziti k editaci (prepsani) DNA take vyzaduje specificke RNA.

27. 7. 2020
Ptá se: Vladimír

Můžou být znalosti o RNA i zneužity?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Znalosti o RNA, stejne jakekoliv jine znalosti mohou byt zneuzity. Nicmene to neni dano povahou te molekuly nebo znalosti.

27. 7. 2020
Ptá se: Vladimír

V čem je jiné zkoumat DNA a RNA?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

V praxi to znamena, ze se RNA rozpada i "krivym pohledem". ;) Ne, vazne: vsude na kuzi mame RNasy, pokud se tedy dotknu holou rukou meho vzorku, rozpadne se. Takze pracujeme v tzv. RNase free prostredi. Vse cistime 2% peroxidem vodiku (rozbiji RNasy) a pak ethanolem a permanentne si davame ciste sterilni rukavice. Nechranime (jak je v chemii bezne) sami sebe pred vzorkem (chemikalii, virem), ale vzorek-RNA pred nami.

27. 7. 2020
Ptá se: Fuji 8280

Jaký je Váš názor, že velmoci vyvíjí biologické zbraně typu SARS II a celý svět musí následně řešit jejich následky? Nevěřím na přírodní vznik těchto věcí a zároveň vím jak člověk dokáže být krutý.

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, ja zase neverim, ze byl SARS Cov-2 vyroben umele. Viry vznikaji v prirode bezne (HIV-1, Ebola atd.) a my jim jen umoznujeme svym chovanim se pripadne rozsirit mezi nami. Pokud mame smulu a viru se u cloveka zalibi (tzn. dokaze vyuzit sveho hostitele), tak pak musime resit nasledky.

27. 7. 2020
Ptá se: Václav

Dobrý den, předem bych Vám chtěl napsat, že krásnější chemičku jsem nikdy neviděl.
To ale slyšíte zcela určitě velice často. Jsem velice rád, že máme tolik vzdělaných a zapálených vědců v České republice, a že patříte mezi ně i Vy. Dotaz mě napadá pouze jeden. Protože nevím o Vaší práci vůbec nic nerad bych položil hloupý dotaz. Zeptám se proto jestli Vás v životě omezují Vaše vědomosti, když například víte co a kde na vás může číhat za nebezpečný vir, protože obyčejný člověk to většinou neřeší protože neví jak to pod mikroskopem vypadá. Děkuji za odpověď na moji zoufalou otázku. 🤗A přeji Vám další skvělé objevy.

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, moc dekuji za kompliment. K vasi otazce. Ja si naopak myslim, ze znalosti mi umoznuji se mnohem lepe orientovat v prostredi a informacich. Dokazi si prebrat, napriklad ktere vladni opatreni dava smysl (rousky v MHD a obchodech) a ktere ne (rousky v prirode, pri individualnim sportu anebo v mem osobnim aute se cleny rodiny). Jsem presvedcena, ze spousta bakterii a i viru je pro nase zdravi a spravne fungujici imunitu dulezita. Tzn. opravdu si dukladne myji ruce po toalete, pred jidlem a pod. Ale kdyz diteti spadne bombon v prirode na zem, tak to neresim.

27. 7. 2020
Ptá se: Radovan

Dobrý den,
jak hodnotíte českou státní podporu základního a aplikovaného výzkumu ve srovnání se státy, které jsou ve výzkumu úspěšnější?

Co by vám jako vědcům pomohlo nejvíc?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, podpora by mela cilit na excelenci. V tuto chvili se rozpousti v prumeru. Tzn. ti, kteri v tom umeji chodit i prestoze nejsou nijak excelentni, maji financi dost. A mladi zacinajici vedci maji smulu a nemohou ziskat nezavislou pozici. Par instituci se o to v CR snazi. Ale je treba, aby se moznost zalozit si vlastni vedeckou skupinu na zaklade otevreneho vyberoveho rizeni, kde bude hrat roli excelence uchazece, nikoliv znalost nekoho z katedry/ustavu, rozsirila na vsechny vysoke skoly a vedecke instituce v CR.

27. 7. 2020
Ptá se: Student 042

Dobrý den paní doktorko

Proč se nedaří oddělit vědu od byznysu?
Proč si v ČR nemůžeme dovolit adekvátně zaplatit post-doktorandy?
Proč je standardem vedoucí bez schopností vést tým a je potřeba to řešit?
Děkuji za Vaše názory a nápady

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den,
ad 1) mne spise prijde, ze se nam nedari byznys vtahnout do vedy. A je to chyba spise na strane vedcu. Neumime zakladni vyzkum prodat, tak aby byl zajimavy pro byznysmeny a ti v nem videli potencial.
ad 2) To zalezi na kazdem sefovi vedecke skupiny. Obecne jsou platy v CR nizsi v porovnani se zapadni Evropou. To ovsem plati i pro ty vedouci vedeckych skupin. Myslim, ze je to obecne funkci rustu platu v cele CR. A pokud nejaky skolitel plati opravdu spatne, at k nemu ten postdok nechodi. Neni to dobrou vizitkou toho skolitele/ustavu.
ad 3) Protoze az donedavna snad ani nikoho nenapadlo, ze sef vyzkumne skupiny je v prvni rade manazer a ze to, jak bude pracovat s lidmi, ovlivni vykon celeho tymu. Par lidi se loni pokusilo zaridit manazerske kurzy (resp. kurzy sefu skupin) od evropskeho EMBO (ktere to dela uz spoustu let). Akademie ved nam to zatrhla s tim, ze to bude moc drahe a ze to vlastne nepotrebujeme a ze oni nam zaridi vlastni kurzy (jen pro ilustraci, samozrejme zadne kurzy vyhlaseny nebyly). :( V tuto chvili je to v CR spise boj s vetrnymi mlyny. :(

27. 7. 2020
Ptá se: Martin

Vážená paní doktorko, velmi děkuji za zodpovězení dotazu a přeji Vám mnoho úspěchů. Rád bych se Vás zeptal, jak vnímáte současnou ostrakizaci prof. Hudlického v souvislosti s jeho článkem v Angewandte Chemie. Co si myslíte o odmítání jeho odborné práce dalšími časopisy jen proto, že jeho esej nebyla kladně přijata? Lze v současnosti svobodně publikovat, aniž by člověku hrozil následný postih? Může vědec vyjádřit vlastní názor formou eseje bez následků negativně ovlivňujících jeho / její karieru?

Ještě jednou děkuji za ochotu podělit se o Váš čas. Přeji mnoho publikací a projektů.

Martin

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, ja se svym nazorem na esej Prof. Hudlickeho vymykam chemicke komunite zde v CR. Mam na to jiny pohled. Prof. Hudlickeho je mi velmi lito. Ta esej je priznanim stareho muze, ze mu ujel vlak a ze uz nechape svet. Je ve sve podstate velmi trapna. Tvrdi se, ze spoustu veci nemyslel tak, jak je napsal. Ale kazdy z nas ma odpovednost za to, co napise a pokud to napise tak, ze to vetsinu lidi urazi, tak proste musi nest dusledky. Ta esej urazi mnoho lidi a to treba i cinske vedce. A i kdyby mezi nimi bylo jen 5% takovych, kteri delaji vedu poctive a transparentne, tak je nekdo velmi urazil. Pokud by svet byl takovy, po jakem vola Prof. Hudlicky, asi bych ani ja nemohla vedu delat. To ze ACIE (vydavatel) clanek vydalo byla chyba. Pokud bych ja nebo kdokoliv, kdo neni privilegovanym profesorem z vyhlasene Univerzity, sepsala takovou esej, nikdo mi ji nikde neotiskne. A to je ten nejvetsi problem. Zda to, ze clanek stahli, je spravne, je k diskusi. Pravdepodobne by bylo lepsi clanek nechat otisteny s omluvou a vysvetlenim. Co se tyce ceske reakce, myslim, ze je dusledkem stavu ceske spolecnosti. V zemi, kde prezident muze beztrestne urazet minority a jednotlivce, jsme zvykli na lecos a tak nam takova esej muze pripadat jako mirny "cajicek".

27. 7. 2020
Ptá se: MUDr. Tomáš Karhan

Vážená paní doktorko (nejen) u Covid 19 mne fascinuje schopnost věru inteligentního parazitního reagování prakticky neživé struktury. Schopnost , která je vlastní živé hmotě, je vyjádřena i zde. " O čem to vlastně je, prosím?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Budu strucna. RNA. Geneticka informace a v ni je obrovska sila podmanit si hostitelsky organismus a vyuzit ho ke svym ucelum.

27. 7. 2020
Ptá se: pavla Zeithamlová

Dobrý den,
gratuluji Vám za úspěchy a děkuji za přispění české vědě. Nicméně bych se ráda zeptala, jak maminka od dvou dětí má ještě myšlenky na nové objevy, je to obdivuhodné. Zajímalo by mne, jaké téma jste publikovala v časopise Natur? Díky čemu konkrétně jste byla zvolena ženou Středočeského kraje a zatřetí, jak Vaše děti zvládali, že jste na ně neměla tolik času, když byli maličké. Ted to máte jistě všichni jednodušší.. Děkuji za odpověd a přeji ještě mnoho dalších úspěchů. Pavla Z.

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, moc dekuji.
V casopise Nature byla opublikovan objev nove struktury RNA - Nikotinamid adenosin dinukleotid (NAD). Vyvinula jsem metodu, diky ktere takovou RNA muzeme studovat ve vsech organismech a pochopit k cemu tam je. Drive se totiz predpokladalo, ze NAD je zjednodusene soucasti proteinu a nikoliv nukleovych kyselin - RNA. Co se tyce zeny regionu, tak si myslim, ze se jedna jen o nominaci a v tom ma prsty muj manzel.
A k druhe casti vaseho dotazu. Veda je muj zivot a bez ni bych nikdy nemohla byt stastna. Takze by nemohla byt stastna ani moje rodina. Myslim, ze deti tim nijak netrpely a netrpi. Na rozdil od jinych rodicu, se jim plne venuji po praci a o vikendech. Nemame televizi, takze deti neumlcuji u televize, ale hraji si a povidam si s nimi. Kdyz jsem byla s prvni dcerou na materske, cas, ktery jsem s ni travila, nebyl nijak kvalitni... prani, zehleni, vareni, nakupy, uklid... a mezitim vzdy chvilka na dite. Nicmene, hlavnim klicem je partner, ktery to s vami vsechno plnohodnotne sdili.

27. 7. 2020
Ptá se: Karel Daněk

V souvislosti s novou vakcínou proti Covid-19 se hodně hovoří o možnosti použití mRNA vakcíny, kterou vyvíjí např. společnost Moderna.
Kdy byla mRNA vakcína použita na lidech, Na jak velké populaci. Jaké jsou její vedlejší účinky a jakým způsobem nebo mechanismem se podařilo vyřešit zvýšenou náchylnost k nemoci očkovaných osob při kontaktu s virem proti kterému byly tyto osoby očkovány. Děkuji

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, nezlobte se, na tento dotaz nemohu odpovedet bez znalosti te studie. Na to bohuzel nemam cas.

27. 7. 2020
Ptá se: Vojtěch Masařík

Je tabulka chemických prvků již konečná, anebo lze předpokládat její trvalý růst?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Ano, periodicka tabulka je konecna. Vsechny v posledni dobe objevene prvky uz musely byt pripraveny umele a nemaji zadne potencialni vyuziti.

27. 7. 2020
Ptá se: vilma pavlíčková

Máte jasno v tom, jaký původ má koranovirus ???

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Ano. Je to prirozene vznikly virus.

27. 7. 2020
Ptá se: Lojza

Dobry den, paní doktorko, zkoumá se, jaký mají na naše těla vliv metabolity? Ať už se jedná o metabolity součástí opalovacích krému vystavených slunečnímu záření nebo metabolity pesticidů používaných Všude...
Děkuji, Lojza

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, jiste takove laboratore existuji. Jedna se ale o analyticke laboratore.

27. 7. 2020
Ptá se: Jaroslava Slabochová

Dobrý den, velmi mne zajímá, jaká byla vaše cesta k biochemii. Jak jste poznala, že je to to pravé, co vám nedá spát a že to chcete dělat. Zda vás k tomu někdo přivedl, třeba učitel chemie nebo jste musela překonávat překážky a jít si za svým, vzdělávacímu systému navzdory.

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, ucitele chemie na ZS byly priserni. :( Ucitelka na SS uz byla lepsi, ale zase tak moc tvrda, ze vetsinu tridy odradila. Nicmene, chemie me zajimala diky tatinkovi, ktery je take chemik. Na gymnaziu me nejvice bavila organicka chemie. O te mi pani ucitelka rekla, ale ze neni pro holky a ze pro holky je biochemie. Tak jsem sla na biochemii. No ale pak jsme meli naprosto uzasneho prednasejiciho organicke chemie a ja se zase zamilovala do organicke chemie, s tim ze v ni je klic k pochopeni biochemie. A k biochemii jsem se postupne zacala vracet na doktoratu, postdoktoratu a ted v ramci svoji vlastni skupiny. Na biochemii a molekularni biologii je uzasne, ze je porad co objevovat. Porad totiz nechapeme jak to vsechno v tech bunkach muze tak skvele fungovat. A bez dobre znalosti organicke chemie to ani nejde pochopit.

27. 7. 2020
Ptá se: Milda

Víte že chemické reakce a hmota je ovlivnitelná intenzivní koncentrací vědomí, prostě myšlenkou?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Vite, ze jako student jsem to zkousela, ale nefungovalo to. ;) Nakonec jsem tu banku musela vzdy vzit do ruky a pridat spravne reagenty, aby z latky A vznikla latka B.

27. 7. 2020
Ptá se: Martina

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co říkáte podmínkám žen ve vědě. Přijde mi, že někteří starší páni vědci se dívají na vymoženosti jako hlídání dětí ve vědeckém ústavu, či střídání obou rodičů na rodičovské. Považují stále vědu za záležitost mužů? Bojí se, že už nestačí být průměrný vědec, nicméně chlap, který šéfovi neodejde na mateřskou? Šlapou jim mladé ženy na paty? :-) Jaké máte zkušenosti? Děkuji.

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, to vite, ze se clovek s takovymi predsudky porad setkava...ale je treba si z nich nic nedelat (teda pokud je to mozne). Nedavno jsem slysela z ust mych kolegu vybornou hlasku o ceskem prostredi: "prumerny bily muz se nejvice boji, ze by mohl byt nahrazen prumernou bilou zenou." ;)

27. 7. 2020
Ptá se: Hanka

Zdravím vás. Vědu pamatuju ještě v době, kdy ženy byly výhradně laborantky, čili takový poskok mužů-vědců. Myly jim chemické nádobí a běhaly pro obědy. Jak se podařilo situaci zlepšit natolik, že Vy jako žena jste vedoucí vědeckého týmu a publikujete klíčové články? Děkuji Vám a blahopřeji.

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, dekuji. Asi bych rekla, ze se situace posunula, ze to bylo mozne. Mela jsem stesti na skveleho skolitele na doktorat a pak na skveleho manzela. Skolitel me nebral jako neco min. A manzel je partner a vse si delime napul.

27. 7. 2020
Ptá se: Ivan Nový

Mohla DNA vzniknout evolucí? I přesto, že víme, že náhodná procházka neprojde stejným místem dvakrát?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, ja zastavam nazor (je to tzv. RNA world teorie), ze prvni molekulou, ktera nesla genetickou informaci byla RNA. Je totiz schopna krome teto vlastnosti i katalyzovat chemicke reakce (jako to dnes delaji proteiny). Kdyz priroda prisla na to, ze by bylo lepsi tyto dve funkce oddelit a hlavne genetickou informaci vice stabilizovat, "sebrala" jednu hydroxylovou skupinu RNA a vznikla tak DNA. :)

27. 7. 2020
Ptá se: Jiří Burian

Dobry den, chtel bych se zeptat, jestli Vas vyzkum smeruje i k lecbe MND (Motor Neuron Disease)?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, muj vyzkum je opravdu zakladni. V tuto chvili se snazime pochopit procesy na bunecne urovni. Nemuzu samozrejme vyloucit, ze nas nase pozantky nezavanou i k temto chorobam. Pokud vim, tak napriklad ALS je autoimunitni onemocneni. Zde se jiste neda vyloucit nejaka role RNA. Ale v nasem pripade je aplikace jeste velmi vzdalena.

27. 7. 2020
Ptá se: Jana Ouřadová

Dobrý den, chci se zeptat, jako učitelka chemie a přírodopisu na základní škole, jaké další funkce vědci objevily u RNA, ribonukleové kyselině. Dosud učím její hlavní funkce, překlad, translaci, DNA do proteinů, součást virů.... Vím, ze teď probíhá výzkum v souvislosti působení RNA při tvorbě rakoviny. Děkuji

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, ja myslim, ze zakladni informace na Wikipedii uz vas mohou navezt na dalsi funkce, jako je katalyza (hammerhead ribozyme), regulace (siRNA, miRNA, piRNA), rizeni zrani a modifikovani jinych RNA (snRNA, snoRNA), vazani malych molekul (aptamery) atd. Kdyby se vam alespon cast, podarilo zahrnout do osnov, budou studenti mnohem lepe pripraveni na studium molekularni biologie a biochemie a urcite mnoho z nich nadchnete.

27. 7. 2020
Ptá se: Dan Richter

Proč se stále nedaří přijít na to, jak léčit rakovinu? Vypadá to, že lékaři stále neví, jakým způsobem se buňky začnou nekontrolovaně množit. Pokud neznáme příčinu, těžko se pak na ni můžeme zaměřit a najít způsob, jak ji zastavit.

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, rakovina je souhrnny nazev pro nemoci, ktere maji ruzne priciny. Byt se budete bavit o jednom typu rakoviny, napriklad prsu, existuje mnoho forem tohoto onemocneni a kazde ma trosku jinou pricinu. Proto je treba ke kazdemu nemocnemu pristupovat individualne a chapat, jak ktere dane onemocneni vzniklo. A to chapani vzniku rakovinneho bujeni na molekularni urovni jeste stale neni dostatecne.

27. 7. 2020
Ptá se: Pavla Koštanská

Na co by se mělo při výuce chemie na základní a střední škole klást největší důraz?

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, na souvislosti! Studenti by se nemeli ucit veci nazpamet, ale meli by je chapat. Celkove vetsi presun k projektove vyuce, kdy si studenti museji zpracovat samostatne nejake tema. Je to typicky pristup k vyuce v USA. Vedlo by k vetsi myslenkove samostatnosti zaku.

27. 7. 2020
Ptá se: Ondrej

Dobrý den, věnujete se také RNA silencingu? Říká se, že léky na této bázi mají velkou budoucnost. Děkuji.

Odpovídá: Hana Macíčková Cahová

Dobry den, RNA silencingu se nevenuji. Vyzkum v teto oblasti uz se presunul do farmaceutickych firem. Ale souhlasim, ze lecba obecne na urovni RNA molekul ma velky potencial a resi i mnoho etickych problemu, ktere by mohly vzniknout pri uprave genomu (napr. pomoci CRISPR/Cas). Pokud vim, jsou schvaleny 2 leky na bazi siRNA: patisiran (lecba dedicne amyloidni polyneuropathie) a givosiran (lecba hepaticke porfyrie). Dalsi budou pravdepodobne nasledovat.

 

Právě se děje

Další zprávy