Mluvčí nemocnice Alžběta Remrová serveru Novinky.cz řekla, že důvody ukončení provozu linky, který byl spolufinancován hlavním městem, jsou finanční.
Náměstkyně pražského primátora Alexandra Udženija (ODS) večer na síti X uvedla, že hlavním problémem je nedostatečné personální pokrytí a pokud nemocnice zajistí odborníky, Praha tuto službu znovu podpoří.
"Linka opravdu nekončí z toho důvodu, že by ji hlavní město Praha nechtělo finančně podpořit. S vedením nemocnice jsem jednala a jejich hlavním problémem je nedostatečné personální pokrytí této služby," napsala náměstkyně. Pokud podle ní Bohnice zajistí odborníky zajišťující chod linky, vedení města linku rádo znovu podpoří. "Přestože je nemocnice státní a služby nabízí lidem z celé republiky a nejen Pražanům," dodala Udženija.
Linka byla jedním z krizových kontaktů i pro zasažené tragickou střelbou minulý týden na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v centru Prahy. Číslo 284 016 666 bude od ledna nabízet jen informace o dalších podobných službách. Podle webu České asociace pracovišť linek důvěry je podobných linek v Česku 32.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2019 trpěl na celém světě každý osmý člověk, tedy 970 milionů lidí, duševní poruchou, nejčastěji úzkostmi a depresemi. Od 90. let se jejich počet příliš nezvyšoval, v roce 2020 ale podle odborníků výrazně vzrostl v důsledku pandemie covid-19. Podle prvních odhadů došlo za pouhý rok k nárůstu o 26 procent u úzkostných a o 28 procent u těžkých depresivních poruch.