Kdo může nahradit Prymulu na postu ministra zdravotnictví? Tato jména jsou ve hře

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 10. 2020 8:52
Premiér Andrej Babiš navrhl prezidentovi odvolání nynějšího ministra zdravotnictví Romana Prymuly a současně mu předložil životopis nového kandidáta. Jméno Prymulova nástupce ale odmítl zveřejnit. Média proto již od pátku spekulují, o koho se jedná. Tady je přehled možných kandidátů na nového ministra zdravotnictví, pokud Roman Prymula vyslyší výzvu premiéra k rezignaci.
Foto: ČTK

Jan Blatný

Informaci, že by Prymulovým nástupcem mohl být náměstek Fakultní nemocnice Brno Jan Blatný, přinesl jako první server Lidovky.cz. Tomu, že by se mohlo jednat právě o Blatného, nasvědčuje i páteční schůzka, která proběhla mezi ním a premiérem Andrejem Babišem na Úřadu vlády. Blatný, jehož jméno se při debatách o novém ministrovi nejvíce skloňuje, důvody schůzky nechtěl komentovat.

"Doufám, že se mu bude líbit. Je to člověk, který má bohaté zkušenosti ve zdravotnictví," prohlásil po setkání s prezidentem Milošem Zemanem o novém kandidátovi na ministra zdravotnictví premiér Babiš. Podle zdroje deníku MF Dnes měl Blatného do funkce navrhnout jeho nadřízený, ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

"Nevím, jestli se to dá nazývat jako nabídka, ale vím, že ta konzultace proběhla," uvedl Štěrba v sobotu pro Českou televizi na otázku, zda Blatný dostal nabídku na řízení ministerstva zdravotnictví. Dodal, že předpokládá, že by Blatný možnost stát se ministrem přijal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy