Žalobu podává právě dnes, v den, kdy svět slaví Mezinárodní den žen.
Expertka přes finance a daně je necelý rok ekonomickou poradkyní - specialistkou ve firmě Pražská teplárenská a.s., jejímž akcionářem je také pražský magistrát. Právě v této firmě se žena ucházela o místo ekonomické ředitelky.
I když prošla několikastupňovým výběrovým řízením bez potíží, místo nezískala. Firma se odmítá vyjádřit. Vedení radnice, která má podíl ve firmě, ale potvrdilo ženiny kvality.
Jsem žena, proto nemám místo
Firma navíc pokračovala ve výběru s novými uchazeči a nezdůvodnila, proč paní Čauševič nevybrala.
Infobox
PŘÍBĚH MARIE Č.
Paní Marie Čauševič je první ženou, která se pustila do boje proti diskriminaci.
"Vůbec jsem nevěděla, že jsem první žena, která žaluje diskriminaci," přiznává Čauševič. "Nemyslím si ani, že spor vyhraji. Jdu proti kolosu, který si může najmout nejlepší právníky, kdežto já jen takové, na které mám peníze. Je to jako boj s větrnými mlýny," míní žena, která rozhodnutí žalovat zvažovala několik měsíců.
Zároveň si ale slibuje, že jakýkoliv rozsudek jí dá vysvětlení....
"Myslím si, že mě nevybrali proto, že jsem žena. Jiný důvod nevidím, v konkurzu jsem uspěla a mám potřebnou kvalifikaci," řekla Aktuálně.cz Čauševič.
Žena svoji žalobu ale nechápe jako krok proti firmě. "Ve společnosti jsem spokojená, není to spor proti ní. Ale vadí mi její rozhodnutí. Proč bych se neměla ozvat, když mám pocit, že mě poškodila?" říká Čauševič.
Náměstek primátora: Byla nejlepší
Pražská teplárenská se odmítla vyjádřit. "Vzhledem k tomu, že hrozí soudní spor, nebudeme se vyjadřovat, abychom nepoškodili jednu nebo druhou stranu," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí firmy Světla Prokešová.
Náměstek primátora Prahy Jan Choděra (ČSSD), který je zástupcem města ve firmě Pražská teplárenská Hoding - jednom z akcionářů Pražské teplárenské a.s. (vlastní 47,33%), ale potvrzuje ženiny kvality.
"Nebyl jsem u výběru, rozhodovalo představenstvo a já nejsem členem. Kdybych byl, paní Čauševič bych vybral. Personální agenura ji vyhodnotila jako jednoznačně nejlepší," řekl deníku Aktuálně.cz Choděra.
Podle něj o novém finančním řediteli při výběrovém řízení hlasovalo představenstvo firmy. V případě paní Čauševič skončilo hlasování výsledkem 2:2, což nestačí. V představenstvu firmy jsou tři muži a jedna žena - předsedkyně představenstva.
Je to mezi řádky
Podle zkušeností organizace Gender Studies se s diskriminačními přístupy setkávají Češky skutečně velmi často už ve chvíli, kdy se ucházejí o zaměstnání. Potvrdil to také výzkum, který organizace letos provedla mezi personalisty soukromých firem ze dvou největších českých měst.
O takové zkušenosti u minulých zaměstnavatelů mluvila při výzkumu například i jedna z brněnských účastnic projektu, která pracuje několik let v oblasti recruitmentu: "Dostávala jsem požadavky od managementu nebo přímo od firem a ta diskriminace byla zřejmá, věková hodně, ale i podle pohlaví. Bylo to mezi řádky, koho chceme, nebo koho nechceme," uvedla pod slibem anonymity.
Ženy musí podle výsledků výzkumu překonávat také předsudky, které je odsuzují do tradičních oblastí a oborů a dopředu vylučují například z technických profesí. Velmi často také musí prokázat větší znalosti - tedy "více přesvědčit" u pohovorů než muži.
Daleko častěji musí také odpovídat na otázky směřující do soukromí.
"Přitom názor starší a zkušenější osoby nebo svobodné matky zvládající péči o děti i zaměstnání může pomoci předejít určitým rizikům či oslovit novou cílovou skupinu zákazníků. I proto by zaměstnavatelé měli stát o to, aby jejich týmy byly diverzifikované," soudí Linda Sokačová z Gender Studies.
Obecně prospěšná společnost v rámci projektu EU EQUAL, "Půl na půl", nabízí bezplatnou právní poradnu a informační centra v Praze, Brně, Liberci a Trutnově. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem EU a českým státním rozpočtem.
Nespokojené ženy
Je známo, že české ženy jsou výrazně nespokojeny se svým postavením ve společnosti. Stěžují si na pracovní diskriminaci a nedostatek možností pro politické aktivity.
Také statistiky potvrzují, že průměrné mzdy mužů a žen v Česku se výrazně liší. Zatímco v roce 2004 muž v průměru vydělal asi 23 tisíc korun, žena měla skoro o 5800 korun méně. Statistici ale míní, že to není důkaz diskriminace. Podle nich rozdíly ve mzdách plynou z odlišných pozic a činností, které muži a ženy vykonávají.
Podle odborníka na rovnost z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Petra Pavlíka však existují studie, že mzdy v oboru začnou růst, když do něj vstoupí muži.
"Pokud začne být některé zaměstnání feminizované, klesají v něm průměrné platy," uvedl Pavlík.
"Česká legislativa je na úrovni standardů Evropské unie. Jedna věc je ovšem vytvoření legislativních podmínek a možností, a další jejich uplatnění v praxi. Je nepřípustné, aby se u přijímacího pohovoru ženy někdo tázal na to, kolik má dětí," uvedl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. "Změna přístupu je však dlouhodobý proces," dodal.
V Česku jako na Kypru
Ale ve srovnání zemí EU činí rozdíly v příjmech českých žen a mužů téměř dvacet procent a Česko tak patří k nejhorším státům.
Větší rozdíly v příjmech mužů a žen než v ČR panují na Kypru, v Estonsku, na Slovensku, v Německu, Velké Británii a Finsku. Průměr EU činí 15 procent.
Posílení role žen při rozhodování vybrala Organizace spojených národů (OSN) jako téma pro letošní Mezinárodní den žen. Podle generálního tajemníka OSN Kofiho Annana není možné bez plného zapojení žen a dosažení rovných příležitostí pro obě pohlaví zajistit rozvoj.
Mezinárodní den žen dosud česká společnost nevnímá jako den, který má připomenout úlohu ženy. V komunistickém Československu býval plný pompézních oslav. Po roce 1989 byl vytěsněn z kalendáře a nahrazen Dnem matek. Teprve v únoru 2004 sněmovna vrátila 8. březen do kalendářů jako významný den.#reklama