Padl verdikt nad prvním Čechem, který se chtěl přidat k IS. Dostal tři a čtvrt roku, musí se léčit

ČTK ČTK
24. 2. 2017 10:41
Krajský soud v Plzni v pátek poslal 22letého Jana Silovského ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku na tři a čtvrt roku do věznice s dohledem. Zároveň soud uložil Silovskému ochranné ambulantní psychiatrické léčení, což navrhoval státní zástupce i obhajoba. Podle obžaloby z prosince 2016 hrozilo Silovskému za přípravu teroristického útoku 12 až 20 let vězení, případně doživotí. Silovského loni začátkem února zadržela turecká policie na letišti v Istanbulu.
Jan Silovský
Jan Silovský | Foto: ČTK

Plzeň - Jan Silovský ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku půjde na tři a čtvrt roku do vězení. Jde o prvního Čecha souzeného za to, že se chtěl loni přidat v Sýrii k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Původně hrozilo Silovskému za přípravu teroristického útoku 12 až 20 let vězení, nebo dokonce doživotní trest.

Nakonec se soud přiklonil k nové kvalifikaci podle nově platného doplnění trestního zákoníku a Silovského odsoudil za podporu a propagaci terorismu ve stadiu přípravy. Žalobce navrhoval čtyřleté vězení, obhajoba zproštění obžaloby, případně podmíněný trest. Sám Silovský v závěrečné řeči vyjádřil lítost nad tím, že chtěl odjet do Sýrie, znovu by to už neudělal, řekl v pátek před soudem.

V jednání se podle soudce Martina Kantora podařilo prokázat, že Silovský skutek spáchal. "Zcela zásadním, stěžejním a jediným přímým důkazem bylo velmi podrobné detailní doznání obžalovaného, zejména z přípravného řízení," konstatoval soudce. Většinu výpovědi z policie popsal obžalovaný i u soudu, pouze zpochybnil, že se chtěl v Sýrii po absolvování bojového výcviku zapojit do bojových akcí bojovníků IS.

"To se snažil u hlavního líčení zpochybňovat, nečinil tak způsobem příliš přesvědčivým, při doplňujících dotazech připustil nakonec, že by výcvik zřejmě absolvoval a asi by se zapojil do bojů," uvedl předseda senátu. Silovský soudu řekl, že nejel do Sýrie zabíjet, ale nechat se tam zabít.

V pátek obhajoba navrhla vypracování nových posudků z psychologie a psychiatrie, senát to ale zamítl jako nadbytečné. Obhajoba chtěla, aby znalci důkladněji posoudili Silovského duševní stav a zjistili, zda netrpí autismem nebo jeho nějakou formou a jak by takové onemocnění ovlivnilo jeho chování a jednání. Podle soudu i žalobce se ale touto otázkou znalci už zabývali a autismus u obžalovaného nezjistili.

Silovského loni začátkem února zadržela turecká policie na letišti v Istanbulu s jednosměrnou letenkou na vnitrostátní let do města Gaziantep poblíž syrských hranic. Odtud měl přes internet objednané auto, se kterým chtěl odjet do syrského města Džarábulus a tam se připojit k bojovníkům IS. Tureckým policistům se k tomu přiznal a ti ho pak poslali do Čech.

Státní zástupce v závěrečné řeči připomněl, že Silovský se už v přípravném líčení spontánně doznal, na policii i u soudu uvedl, že jej zajímalo náboženství, koupil si ke studiu bibli a korán a stal se muslimem. Potvrdil také, že si koupil letenky a že věděl, že bojovat za Islámský stát je trestné. Vyjádřil sympatie k záměru IS vytvořit jednotný chalífát, způsoby, jakými tak chtějí islamisté dosáhnout, ale považoval za kruté.

Bojovníci Islámského státu podali svědectví o tom, jak je radikálové přeměnili pomocí slibů a výhrůžek z řadových občanů iráckého Mosulu v džihádisty. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy