Muž, který chtěl k teroristům, má schizoidní osobnost. Znalci nevěří, že by vzal zbraň a bojoval

ČTK ČTK
9. 2. 2017 11:48
V Plzni pokračuje soud s Janem Silovským, který se chtěl přidat k Islámskému státu. Podle znalců z oboru psychiatrie a psychologie muž trpí schizoidní poruchou osobnosti, duševní chorobu ale nemá. Popsali ho jako nadprůměrně inteligentního, ale s disharmonickým vývojem osobnosti. Znalci navrhli u Silovského ochranné ambulantní psychiatrické léčení.
Jan Silovský.
Jan Silovský. | Foto: ČTK

Plzeň – Muž, který se chtěl přidat k Islámskému státu (IS), má podle znalců schizoidní poruchu osobnosti, duševní chorobou ale netrpí. Vypověděli to u Krajského soudu v Plzni znalci z oboru psychologie a psychiatrie. Dvaadvacetiletý Jan Silovský ze Spáleného Poříčí čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku kvůli tomu, že se chtěl loni přidat v Sýrii k teroristické organizaci IS.

Silovský má svůj vnitřní svět, v němž žije, uvedli znalci. Není dostatečně schopen komunikovat s okolím. Popsali ho jako osobnost s nadprůměrným intelektem, ale s disharmonickým vývojem, která naplňuje znaky schizoidní osobnosti. Ta se projevuje chladem. "Takoví lidé jsou okolím často považováni za podivíny, velmi často se prezentují bizarním chováním, často se zabývají fantaziemi, bývají odtrženi od světa," uvedli znalci.

Znalci navrhli u Silovského ochranné ambulantní psychiatrické léčení. Úspěšnost léčby a resocializace je těžko odhadnutelná, domnívají se ale, že terapie by ho mohla navést k tomu, aby navázal vztahy s okolím, aby jeho vnitřní sny byly do jisté míry realizovatelné. "Naprosto jednoznačně zásadním korektivním mechanismem je jeho rozhodnutí, schopnost přiznat vinu, pracovat na tom, aby došlo k nějaké změně," uvedl znalec.

Odborníci odpověděli na dotazy senátu, proč mohl být pro Silovského IS lákadlem. Podle znalců islám dává návod, jak žít, co dělat. "Byl šikanován, frustrovaný a najednou islám mu dal smysl života a nějaký cíl. Islámský stát dává možnost jakéhosi vyventilování frustrace vůči okolí, zvýšení sebevědomí," domnívají se znalci. Předpokládají, že na frustrované jedince, jako je Silovský, je také zaměřena propaganda Islámského státu.

Obžalovaný ve výpovědi uvedl, že chtěl jet do Sýrie ne proto, aby tam zabíjel, ale aby byl zabit. V minulosti trpěl depresemi a pokusil se i o sebevraždu. Znalci považují toto tvrzení za účelové. "Asi by byl ochoten tam i zemřít, i když si myslím, že by na místě možná propadl deziluzi," uvedl jeden ze znalců. Nevěří ale tomu, že by vzal zbraně a bojoval.

Vše, co se stalo za uplynulý rok, bylo podle znalce pro Silovského velkým ponaučením. "On si dostatečně neuvědomoval následky toho, co provádí, co by mohlo nastat, kdyby se vrátil do republiky," řekl odborník.

Silovský sedí v soudní síni se sklopenou hlavou. Pohled několikrát krátce zvedl, jen když se promítala jím stažená videa. Jsou na nich výbuchy, střelba a boje v Sýrii, záběry zajatců, poprav, mrtvých syrských vládních vojáků, výcviku vojáků IS a jeho bojovníků v kuklách. Jsou tam i záběry po teroristických útocích v Evropě a džihádisté s hlavou zabitých zajatců. Doprovázejí je nápisy a komentáře o tom, že vítězství boží je blízko, výhrůžky, poselství útočníků a podobně. Soudce po několika minutách přehrávání videí s drastickými záběry zastavil.

Znalec z oboru kybernetiky, který zkoumal Silovského mobilní telefon, flashdisk, počítač a tablet, ho označil za poučeného uživatele internetu. Používal programy pro anonymizaci IP adresy počítače při přístupu k internetu. Měl v počítači speciální prohlížeč Tor Browser, který slouží k připojení k takzvanému dark netu – běžnému uživateli nedostupné skryté oblasti internetu, kde nelze zpětně vysledovat servery, uživatele ani jím prohlížené soubory a stránky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy