Praha - Důvěra v prezidenta Miloše Zemana letos v lednu stoupla o deset procentních bodů, podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mu nyní věří 44 procent lidí.
Loni v prosinci byla důvěra v prezidenta nejnižší od jeho nástupu do funkce. V novém roce si ale polepšily téměř všechny ústavní instituce.
Listopad: pokles o 21 procent
Důvěra v Zemana výrazně klesla loni na podzim. Čelil kritice zejména za své vulgární výroky pronesené ve vysílání Českého rozhlasu v pořadu Hovory z Lán a některá vyjádření při návštěvě Číny.
V listopadu mu pak vyslovilo důvěru o 21 procentních bodů méně lidí než v říjnu. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček tento pokles přičetl tehdejší zjitřené atmosféře.
Největší podíl lidí věřil Zemanovi na začátku jeho funkčního období; v dubnu 2013 to bylo 61 procent respondentů.
Víc se věří i vládě
Důvěra vládě Bohuslava Sobotky od prosince vzrostla o tři procentní body na 47 procent. Poslanecké sněmovně věří 37 procent Čechů, což je meziměsíční nárůst o osm procentních bodů.
Důvěra v Senát je aktuálně na 35 procentech, o pět procentních bodů výše než v prosinci.
O něco vyšší prestiž mají tradičně lokální reprezentace. Krajským zastupitelstvům vyjádřilo důvěru 46 procent dotázaných a téměř dvě třetiny lidí důvěřují svému obecnímu zastupitelstvu a také starostovi. Hejtmani se pak těší důvěře 42 procent obyvatel.
Často věří starší a ekonomicky neaktivní
Prezidentovi častěji důvěřují starší lidé, ekonomicky neaktivní, důchodci a ti, kteří se řadí k levici nebo levému středu.
Vládě více věří dotázaní s dobrou životní úrovní nebo řadoví zaměstnanci a samozřejmě také příznivci koaličních stran. Podobné je to i u důvěry v Senát a Sněmovnu.
Důvěru lokálním institucím ovšem podle sociodemografických skupin tak jednoznačně rozlišit nelze. "Mezi klíčovými sociodemografickými skupinami dotázaných nelze v pohledu na krajská a obecní zastupitelstva nalézt zásadnější diference s výjimkou poněkud vyšší důvěry mezi respondenty s dobrou životní úrovní," uvedlo CVVM.
Vzrostla i spokojenost
Kromě důvěry ústavním institucím vzrostla od prosince také spokojenost občanů se současnou politickou situací. Spokojeno je 19 procent obyvatel, to je o čtyři procentní body více než v prosinci.
Více než třetina lidí pak zvolila odpověď "ani spokojen, ani nespokojen". Negativně se vyjádřilo 42 procent Čechů. Spokojenější s politickou situací jsou častěji lidé do 29 let, dotázaní s dobrou životní úrovní a příznivci ANO a KDU-ČSL.
Průzkum se uskutečnil od 12. do 19. ledna a zúčastnilo se ho 1021 lidí.