Zeman v rádiu: Musím si prostudovat slovník vulgarismů

ČTK ČTK
4. 1. 2015 19:40
"I když jsem byl samozřejmě připraven rád na sjezd přijet, tak teď tam zcela určitě nepřijedu, i kdyby pan Sobotka svůj názor změnil," řekl Zeman v prvním Prezidentském Pressklubu na Frekvenci 1.
Miloš Zeman tentokrát mezi účastníky sjezdu ČSSD nezavítá.
Miloš Zeman tentokrát mezi účastníky sjezdu ČSSD nezavítá. | Foto: ČTK

Lány - Prezident Miloš Zeman se při nedělní premiéře rozhlasového Prezidentského Pressklubu na soukromé stanici Frekvence 1 vyhnul vulgarismům, které vedly k ukončení vysílání tradičních Hovorů z Lán.

Tvrdými výrazy zejména vůči svým oponentům ale nešetřil. V závěru pořadu naznačil, že při jeho dalším vysílání za tři měsíce možná ostřejší výrazy opět použije.

"Já si mezitím prostuduju slovník vulgarismů, abych příští setkání nějakým způsobem obohatil," uvedl Zeman s tím, že podle kodexu je použití vulgárního výrazu postiženo pouze napomenutím a teprve za další hrozí pokuta.

Zeman v pořadu připomenul své vyjádření o novinářích, kteří jsou podle něj "nejpitomější tvorové na zeměkouli". Předsedu Liberálně ekologické strany Martina Bursíka vnímá jako "psychicky poněkud vyšinutého člověka". Politik, který se nechává ovládat emocemi, je podle Zemana "loser".

Zeman: Na sjezd ČSSD nepojedu

Zeman v pořadu také zmínil, že byl připraven přijet na březnový sjezd ČSSD. Respektuje však přání předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a na sjezd nepojede. Sobotka v pátek oznámil, že Zemana ani nikoho jiného na sjezd zvát nehodlá.

"I když jsem byl samozřejmě připraven rád na sjezd přijet, tak teď tam zcela určitě nepřijedu, i kdyby pan Sobotka svůj názor změnil," řekl Zeman, jenž v minulosti sociální demokracii vedl. "Maminka mě učila: Nikdy se necpi tam, kam tě nezvou," uvedl prezident.

"Osm let jsem řídil sociální demokracii, takže jsem to (pozvání, pozn. red.) považoval za přirozené," uvedl. Líto mu to prý není, protože politika je "racionální disciplína".

Premiér a předseda ČSSD Sobotka v pátek řekl, že neplánuje zvát zástupce jiných politických stran nebo jiné ústavní činitele. Sjezdu před dvěma lety se Zeman účastnil.

"Česká politika je v pokušení poklonkovat mocným"

Miloš Zeman mluvil také o sankcích EU vůči Rusku. České republice podle něho nehrozí ztráta suverenity. "Někdy je ale česká politika v pokušení papouškovat názory mocnějších nebo jim poklonkovat," konstatoval. Jako příklad uvedl právě postoj k sankcím EU vůči Rusku za jeho anexi ukrajinského Krymu.

Prezident poukázal na prohlášení rakouského kancléře Wernera Faymanna, který se před Vánocemi postavil proti přitvrzení protiruských sankcí.

"V podstatě prohlásil, že ty sankce jsou nesmysl. My jsme takové ostré prohlášení zatím nevydali, na rozdíl od jiných zemí, jako je Slovensko, Maďarsko a teď tedy i Rakousko," poznamenal Zeman.

Zemanovi je v poslední době vytýkán jeho poměrně vstřícný postoj k Rusku a k Číně.

"Nemluvil bych o ohrožení suverenity, mluvil bych o jistém riziku bezmyšlenkového přitakávání názorům větších, a tedy mocnějších zemí, než jsme my," řekl v neděli Zeman.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy