Zeman v rádiu: Musím si prostudovat slovník vulgarismů

ČTK ČTK
4. 1. 2015 19:40
"I když jsem byl samozřejmě připraven rád na sjezd přijet, tak teď tam zcela určitě nepřijedu, i kdyby pan Sobotka svůj názor změnil," řekl Zeman v prvním Prezidentském Pressklubu na Frekvenci 1.
Miloš Zeman tentokrát mezi účastníky sjezdu ČSSD nezavítá.
Miloš Zeman tentokrát mezi účastníky sjezdu ČSSD nezavítá. | Foto: ČTK

Lány - Prezident Miloš Zeman se při nedělní premiéře rozhlasového Prezidentského Pressklubu na soukromé stanici Frekvence 1 vyhnul vulgarismům, které vedly k ukončení vysílání tradičních Hovorů z Lán.

Tvrdými výrazy zejména vůči svým oponentům ale nešetřil. V závěru pořadu naznačil, že při jeho dalším vysílání za tři měsíce možná ostřejší výrazy opět použije.

"Já si mezitím prostuduju slovník vulgarismů, abych příští setkání nějakým způsobem obohatil," uvedl Zeman s tím, že podle kodexu je použití vulgárního výrazu postiženo pouze napomenutím a teprve za další hrozí pokuta.

Zeman v pořadu připomenul své vyjádření o novinářích, kteří jsou podle něj "nejpitomější tvorové na zeměkouli". Předsedu Liberálně ekologické strany Martina Bursíka vnímá jako "psychicky poněkud vyšinutého člověka". Politik, který se nechává ovládat emocemi, je podle Zemana "loser".

Zeman: Na sjezd ČSSD nepojedu

Zeman v pořadu také zmínil, že byl připraven přijet na březnový sjezd ČSSD. Respektuje však přání předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a na sjezd nepojede. Sobotka v pátek oznámil, že Zemana ani nikoho jiného na sjezd zvát nehodlá.

"I když jsem byl samozřejmě připraven rád na sjezd přijet, tak teď tam zcela určitě nepřijedu, i kdyby pan Sobotka svůj názor změnil," řekl Zeman, jenž v minulosti sociální demokracii vedl. "Maminka mě učila: Nikdy se necpi tam, kam tě nezvou," uvedl prezident.

"Osm let jsem řídil sociální demokracii, takže jsem to (pozvání, pozn. red.) považoval za přirozené," uvedl. Líto mu to prý není, protože politika je "racionální disciplína".

Premiér a předseda ČSSD Sobotka v pátek řekl, že neplánuje zvát zástupce jiných politických stran nebo jiné ústavní činitele. Sjezdu před dvěma lety se Zeman účastnil.

"Česká politika je v pokušení poklonkovat mocným"

Miloš Zeman mluvil také o sankcích EU vůči Rusku. České republice podle něho nehrozí ztráta suverenity. "Někdy je ale česká politika v pokušení papouškovat názory mocnějších nebo jim poklonkovat," konstatoval. Jako příklad uvedl právě postoj k sankcím EU vůči Rusku za jeho anexi ukrajinského Krymu.

Prezident poukázal na prohlášení rakouského kancléře Wernera Faymanna, který se před Vánocemi postavil proti přitvrzení protiruských sankcí.

"V podstatě prohlásil, že ty sankce jsou nesmysl. My jsme takové ostré prohlášení zatím nevydali, na rozdíl od jiných zemí, jako je Slovensko, Maďarsko a teď tedy i Rakousko," poznamenal Zeman.

Zemanovi je v poslední době vytýkán jeho poměrně vstřícný postoj k Rusku a k Číně.

"Nemluvil bych o ohrožení suverenity, mluvil bych o jistém riziku bezmyšlenkového přitakávání názorům větších, a tedy mocnějších zemí, než jsme my," řekl v neděli Zeman.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
před 54 minutami

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 miliony pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy