Průzkum: Důvěra v Zemana opět klesla, věří mu třetina lidí

ČTK ČTK
19. 12. 2014 15:57
Je to nejméně od jeho nástupu do úřadu prezidenta. Pohoršily si ale i ostatní ústavní instituce.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Důvěra v prezidenta Miloše Zemana dál klesá. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Zemanovi věří nejméně lidí od jeho nástupu do funkce, a to 34 procent.

V listopadu měl důvěru 37 procent občanů. Mírně si pohoršily ale téměř všechny ústavní instituce, přičemž nejméně důvěřují lidé Sněmovně. Naopak nejdůvěryhodnější jsou obecní zastupitelstva a starostové.

V případě Sněmovny průzkum zaznamenal pokles důvěry o pět procentních bodů na 29 procent. Zhruba stejné procento lidí, a to 30 procent, důvěřuje Senátu, který si tak od listopadu pohoršil o dva procentní body. Vládě Bohuslava Sobotky počátkem prosince vyslovilo důvěru 44 procent Čechů, což je v meziměsíčním srovnání jen o bod méně.

Lokální reprezentace mívají o něco vyšší prestiž, nicméně i důvěra v krajská zastupitelstva se snížila o čtyři body na 40 procent. Obecním zastupitelstvům věří přes tři pětiny dotázaných. Důvěryhodnost hejtmanů a starostů více méně kopíruje míru důvěry, kterou mají u lidí zastupitelstva.

CVVM provedlo průzkum v době od 1. do 8. prosince mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

 

Právě se děje

před 15 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy