Češi jsou nejvíce spokojení se zdravotnictvím a obecními úřady. Nejhůře dopadl Zeman

ČTK ČTK
1. 2. 2023 13:58
Čeští občané hodnotí práci prezidenta, Parlamentu a vlády hůře než před rokem. Prezident Miloš Zeman od nich dostal průměrnou známku 4 a podle agentury STEM je to nejhorší hodnocení, které mu veřejnost za dobu jeho působení ve funkci vystavila. Vláda si stejně jako premiér a parlament za svou činnost vysloužila od lidí průměrnou známku 3,8.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: ČTK

Hodnocení téměř všech sledovaných oblastí se podle STEM meziročně zhoršilo, veřejné mínění totiž ovlivnila válka na Ukrajině, energetická krize, ekonomická situace i kampaň na přelomu roku před prezidentskými volbami.

Nejhůře lidé podobně jako v předchozích letech hodnotili politickou reprezentaci země. Nejvíce čtyřek nebo pětek dostal dosluhující prezident, kterého takto oznámkovalo 68 procent lidí, o pět procentních bodů více než loni.

Tři pětiny lidí dalo tyto známky parlamentu, vládě a jejímu premiérovi Petru Fialovi (ODS). Průměrná známka prezidenta se zhoršila z loňských 3,9 na nynější čtyřku a průměrné hodnocení práce parlamentních komor z 3,7 na 3,8. K vládě a premiérovi byli lidé meziročně kritičtější. Loni kabinet ohodnotili průměrnou známkou 3,6 a premiéra 3,4, zatímco letos mají průměrnou známku 3,8.

Nejlepší vysvědčení dostala od veřejnosti kvalita zdravotní péče a práce obecních či městských úřadů. Obě tyto oblasti hodnotily jedničkou nebo dvojkou dvě pětiny občanů. Třetina dotázaných podobně oznámkovala péči o bezpečnost občanů, možnost uplatnit vlastní schopnosti a zjištění občanské svobody. Lidé jsou poměrně spokojeni také s vyřizováním záležitostí na úřadech a s prací krajských úřadů, uvedli autoři průzkumu.

Podle nich se proti předchozímu roku výrazně zhoršilo vnímání sociálních jistot. Občané jim udělili průměrnou známku 3,5, což je nejhorší známka od roku 2016. Stejnou průměrnou známku dostaly i vyhlídky do budoucna, jejich hodnocení se tak propadlo k hodnotám z roku 2012. Pokud jde o podmínky života starých lidí a mladých rodin se průměrná známka zhoršila z loňských 3,4 na 3,6, respektive z 3,6 na 3,7.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy