Praha – Nejméně každý třetí Čech má v rodině někoho, kdo se o sebe nedokáže sám postarat, podílet se na péči o své blízké je přitom připraveno přes 60 procent lidí. Zdaleka ne každý ale ví, jak se v takové situaci zachovat, vyplývá z průzkumu, který ve středu zveřejnila Charita Česká republika.
"Většina respondentů se shodla na tom, že se bojí především toho, že péči o blízkého člověka nezvládnou duševně. Hlavním problémem je však to, že lidé obvykle neví, koho mají oni sami o pomoc s péčí o blízkou osobu požádat," říká Lukáš Curylo, ředitel Charity. Na koho se v takovém případě obrátit, ví podle průzkumu pouze čtvrtina lidí.
Dožít doma chtějí téměř dvě třetiny lidí
Přes 60 procent obyvatel si přeje dožít doma a stejný odchod ze života si často představují i pro své blízké, uvedla Charita. Liší se přitom pohledy na způsob dožití sebe samých a rodičů. Zatímco 40 procent lidí si přeje strávit stáří doma za pomoci příbuzných, asi pětina obyvatel chce využít služeb odborných asistentů a přibližně třetina si představuje vlastní dožití v domově pro seniory.
Co se týká úvah o rodičích, asi 40 procent plánuje pečovat o rodiče ve společném bydlení, polovina chystá návštěvy spjaté s výpomocí a přibližně stejně tolik lidí chce pro své rodiče péči zdravotnického asistenta nebo pečovatele. Přesunutí rodičů do domova důchodců zvažuje asi pětina obyvatel.
Více než polovina Čechů by byla spíše ochotná pečovat o své rodiče nebo prarodiče, pokud by jim přispíval stát. Právě tolik lidí se obává finanční zátěže, kterou péče o blízkou osobu představuje, a psychického nátlaku.
To, že péči o blízké není snadné zvládnout, říkají i ti, kdo s ní mají osobní zkušenosti. "Dokud to bylo možné, starala jsem se o tatínka sama doma. Ke konci života se neobešel bez lékařské péče, musel být převezen do nemocnice. Kdyby to bývalo jen trochu šlo, starala bych se o něj celou dobu," říká třeba Andrea Eyerová, která se o svého otce starala asi půl roku.