Praha – Protikorupční policie obvinila dva vysoce postavené členy ČSSD, bývalého europoslance a člena předsednictva Roberta Duška a spolu s ním jeho stranického kolegu a bývalého libereckého radního Martina Seppa. Dušek ve středu v reakci na stíhání z předsednictva strany odstoupil.
Způsobená škoda přesahuje 200 milionů korun. Informuje o tom server Centrum nezávislé investigace.
Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej případ odmítl komentovat, Sepp ale obě obvinění potvrdil. Policie muže údajně obvinila začátkem června.
"Dozvěděl jsem se to před pár dny. Cítím se být nevinen. Považuji to za neopodstatněné. Budu se bránit tím, že jim řeknu, co o tom vím," řekl Sepp pro Centrum nezávislé investigace.
Dušek: Je to nedorozumění
"Jsem přesvědčen, že se jedná o nedorozumění. Považuji to za standardní součást politického boje v Libereckém kraji," vyjádřil se také Dušek. Jeho stíhání souvisí s údajným podvodem při čerpání evropské dotace na výstavbu termálních lázní v Chrastavě na Liberecku.
Dušek v tiskovém prohlášení uvedl, že z předsednictva odchází proto, aby svým případem sociální demokracii nezatěžoval. Věří tomu, že vyšetřování ukáže, že nic neudělal. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka podle mluvčí strany Evy Gregorové Duškovu rezignaci uvítal.
Až do středy Dušek mlčel
Dušek ji oznámil v dopise, který odpoledne adresoval premiérovi. "Pevně věřím, že se v dalším prokáže, že jsem se ničeho protiprávního nedopustil," citovala jeho slova stranická mluvčí. Dušek vedl ČSSD Libereckého kraje od ledna 2009 do ledna 2015, kdy mu vypršel mandát.
Liberecká ČSSD ani celostátní ústřední výbor se případem zatím více nezabývaly. Ani jeden z orgánů sociální demokracie nepotvrdil, že by měl dosud o stíhání jakékoliv informace. Podle poslance Jaroslava Foldyny se Dušek o obvinění nezmínil ani na víkendových schůzích předsednictva strany a ústředního výkonného výboru.
Podle Centra nezávislé investigace by se obvinění mělo týkat veřejných zakázek a dotací z Evropské unie.
Obviněno je 11 lidí
Údajným podvodem při čerpání dotací na výstavbu termálních lázní Domu pohody se protikorupční policie zabývá více než rok. "Ve věci bylo původně obviněno sedm osob, u některých bylo nově trestní stíhání rozšířeno a nově jsou stíhány další čtyři osoby. Celkem tedy 11 lidí," řekl Radim Kadlček z Krajského státního zastupitelství v Liberci.
Stíhaní by měli být i mezi libereckými stavebními podnikateli. Obviněn je i bývalý vlastník lázní Jan Imlauf.
Lázně společnosti Dům pohody se v Chrastavě otevřely 3. prosince 2012. Dokončena byla tehdy první etapa za sto milionů korun s tím, že v další etapě přibude dětský bazén s atrakcemi a sportovní hala, která bude sloužit i kulturním a společenským akcím. Dokončení areálu mělo stát dalších 120 milionů korun. Dokončit se ho však nepodařilo.
Vše zkomplikoval spor o ovládnutí společnosti, který vyvrcholil insolvenčním řízením. Firmu Dům pohody, které areál patří, vlastnila do roku 2009 společnost Imstav Group, jejímž majitelem byl Imlauf. Lázně jsou od listopadu 2013 v konkurzu.
Lázně dluží přes 200 milionů
Do insolvence je poslal právě bývalý vlastník a jeho firmy. Věřitelům dluží lázně téměř 229 milionů korun. Největším věřitelem je Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, která na výstavbu lázní poskytla dotaci, v konkurzu žádá přes 121 milionů.
Jména Duška a Seppa se ve spojitosti s korupcí objevila v médiích už dříve. Sepp i Dušek figurovali v kauze bývalého libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka, který na Duškovu přímluvu vymazal Seppovi dopravní přestupek. Sepp jel tehdy v obci více než stokilometrovou rychlostí.
Sepp byl také obžalován z nezákonného pobírání desetitisícových odměn. Soud ho ale nakonec obvinění zprostil.