Praha – Jednu z největších afér vlády Mirka Topolánka – kauzu ProMoPro – začne v pondělí ráno projednávat Vrchní soud v Praze. Bude řešit odvolání celkem devíti podnikatelů, kteří v první polovině loňského roku dostali u Městského soudu v Praze dohromady 58 let vězení za to, že předražili české předsednictví v Evropské radě o nejméně 327 milionů korun.
Před soudem také stála trojice vládních úředníků, která měla předsednictví EU v první polovině roku 2009 zajišťovat. Ty ale prvoinstanční soudkyně Eva Brázdilová osvobodila. Podle ní nebylo pochyb, že zakázky z roku 2009 byly výrazně předražené, úředníci za to ale vinu nenesou. "Byla na ně naložena zodpovědnost, které se snažili zhostit nejlepším způsobem," uvedla loni v červnu při vyhlášení verdiktu.
Kdo to vymyslel?
Zakázku na pořádání předsednictví v první polovině roku 2009 – především na ozvučení, videopřenosy a další služby spojené s jednáním politiků – získala bez soutěže firma ProMoPro Jaroslava Veselého, která si následně naúčtovala 550 milionů korun. Úředníci jí to schválili a nechali proplatit.
Finanční analytický útvar ministerstva financí, který mapuje podezřelé toky peněz, ale na podezřelou výši vyplacených peněz upozornil policii. Podle něj byly služby trojnásobně předražené. Po jeho upozornění policisté necelou polovinu z předražených peněz zadrželi. 134 milionu například na vídeňském účtu, ke kterému měl přístup podnikatel Libor Veverka.
Zhruba 178 milionů korun ale policisté již nenašli a ani nezjistili, kde skončily. Peníze totiž putovaly přes účty řady nastrčených firem v Česku a bílí koně je vybrali v hotovosti. A není tak jasné, zda celý podfuk vymysleli stíhaní podnikatelé v čele s majitelem ProMoPra Jaroslavem Veselým, nebo vše z pozadí řídil někdo jiný. Sami policisté jsou přesvědčeni o druhé možnosti.
Kdo skončil za kauzu ProMoPro u soudu?
Bývalí pracovníci Úřadu vlády:
Jana Hendrichová
Radomír Karlík
David Mlíčko
Bývalý majitel firmy ProMoPro:
Jaroslav Veselý
Bývalý majitel subdodavatelské firmy NWDC:
Vlastimil Maxa
Zástupci dalších firem:
Libor Veverka
Václav Čada
Radek Müller
Marcel Příkop
Pavel Girstl
Ivan Komárek
Roman Pekarovič
Nejvyšší tresty, každý devět let vězení, dostali v prvním kole majitelé firem ProMoPro a NWDC (té ProMoPro zakázku přepustilo a poslalo jí i podstatnou část peněz) Jaroslav Veselý a Vlastimil Maxa. O rok a půl kratší trest pak dostal Veverka.
Nákladní auto se spisem
Vrchní soud musel v kauze na pondělí nařídit hned tři líčení. První instance totiž během hlavního líčení kvůli nemoci dvou obžalovaných případ rozdělila na tři části: V hlavní linii řešila ministerské úředníky a většinu obžalovaných podnikatelů, samostatně pak dva z podnikatelů – Libora Veverku a Radka Müllera. Ti si proto vyslechli tresty s několikaměsíčním odstupem.
A soudkyně vrchního soudu Hana Navrátilová by ráda případ kvůli zjednodušení opět spojila v jeden. "Pokud se (obžalovaní) dostaví, tak soud rozhodne, že vše zase spojí," potvrdil mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.
Navrátilová spis studovala takřka tři čtvrtě roku. Jen při podání obžaloby měl 26 000 stránek a o další tisíce se rozrostl během soudního líčení na Městském soudu v Praze. "Převáželi to k nám nákladním autem," prohlásil Fořt. Líčení je zatím naplánováno na čtyři dny.