Projekt státních maturit je špatný, zjistil audit

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 9. 2009 14:40
Staronový plán, jak zavést státní maturity, zavrhl už audit bývalého ministra Ondřeje Lišky
Foto: Jan Langer

Praha - Sto tisíc letošních maturantů s napětím očekává, jestli právě zahájený školní rok vstoupí do historie jako revoluční a po letech příprav se poprvé spustí jednotné státní maturity, nebo zda poslanci zkoušku znovu odloží.

Podle zjištění deníku Aktuálně.cz začalo ministerstvo školství podnikat kroky, které přípravy státních maturit oddálí. Možná i na několik let.

Ministerstvo se totiž vrací k plánům, které už jednou smetl předchozí ministr Ondřej Liška ze stolu. Udělal to na základě auditu, který si nechal zpracovat od nezávislé auditorské společnosti BDO IT. Audit ukázal, že pokud by se pokračovalo v přípravách maturit tak, jak je nastavilo předchozí vedení, státní maturita by se nestihla. Navíc by se výrazně prodražila.

Foto: Aktuálně.cz

Když ale padla Topolánkova vláda a s ní i ministr Ondřej Liška, rezortu školství se ujala Miroslava Kopicová. Vyměnila vedení Cermatu - organizace, která má přípravu státních maturit na starosti. Původního šéfa Martina Macha nahradila Pavlem Zeleným, který stál v čele Cermatu před ním.

Pravidla se začala okamžitě měnit. Staronový šéf Pavel Zelený se vrací ke svým původním plánům. K těm, které audit označil za nevhodné. Sám navíc přiznává: V roce 2010 státní maturita naostro začít nemůže. "Důvodem je, že bývalý ministr školství Ondřej Liška změnit v naprosto nevhodný okamžik pravidla ohledně logistiky maturit," řekl Pavel Zelný

Deník Aktuálně.cz ale získal dokument, který si nechalo vypracovat ministerstvo školství za Liškova vedení. Ten mluví opačně než Zelený. Z dokumentu vyplývá, že maturita by se nestihla právě tehdy, pokud by se pokračovalo v projektu Pavla Zeleného.

V tomto času a za takové peníze ne

"Předložené studie představují pouze logický model a obecný rámec. Na základě těchto dokumentů není možné pořídit (vybrat, vyvinout a dodat) funkční řešení v požadované kvalitě, bezpečnosti, ceně a termínu," píše se ve zprávě, kterou v dubnu roku 2008 zpracovala auditorská společnost BDO IT.

Audit si tehdy objednalo ministerstvo školství. Liška chtěl vědět, jak na tom státní maturity jsou.

Kdo dělal audit?

BDO IT

  • Celosvětová auditorská a poradenská firma.
  • Působí ve více než 110 zemích všech kontinentů a zaměstnává přes 31 500 zaměstnanců.
  • Celosvětový obrat za minulý rok činil téměř 3,65 miliard EUR, což BDO řadí na páté místo na světě mezi firmami obdobného typu.
  • Audit projektu státních maturit pro ministerstvo školství prováděla v dubnu 2008.

"Úroveň současného stavu příprav a rozpracovanosti, dle našeho názoru, nepředstavuje dostatečně jasný základ pro vypsání veřejných zakázek uvažovaných řešení a zásadním způsobem ohrožuje termín prvních státních maturit v roce 2010," popsali výsledek svého šetření auditoři.

Liška se proto rozhodl Pavla Zeleného vyměnit. Do čela CERMAtu - organizace, která má přípravy státních maturit na starosti - místo něj jmenoval Martina Macha. Ten do té doby pracoval na ministerstvu jako ředitel odboru pro střední školy.

Martin Mach pak celý projekt "překopal". Plán vybavit každou školu zvláštním scannerem a počítačem vystřídal jiným - rozvážet maturitní testy auty. Škrtl výběrová řízení na dodavatele počítačové techniky a vypsal nové na dopravce. Ministerstvo mělo tohle řešení stát dokonce o polovinu méně.

Zpátky k projektu, který nefungoval

Když ale ministerstvo školství převzala Miroslava Kopicová, Martina Macha odvolala. Přestože nový audit, který si nechala zpracovat na jeho projekt, dopadl dobře. Do čela CERMATu se vrátil Pavel Zelený.

Ten pak deníku Aktuálně.cz přiznal, že chce svůj původní záměr z doby před dvěma lety obnovit. Přestože na něm od jeho odvolání nikdo nepracoval, maturita se organizovala jinak.

Ministerstvo školství jeho plány podporuje. Zelený ale s nimi bude muset rok počkat. Pokud poslanci státní maturity neodloží, studenti budou skládat jednotnou zkoušku v provizorním režimu podobném tomu, který vytvořil Mach.

Foto: Ludvík Hradilek

"V případě ročního odkladu pak skutečně bude nutné připravit detailní návrh modelu včetně logistického zabezpečení, který ovšem projde před svým schválením silnou odbornou oponenturou," poslala deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Veškeré nové návrhy se ale podle ní budou muset podrobit přísné odborné oponentuře.

Poslanci: Chceme odklad

Poslanecká sněmovna už předeslala, že se bude snažit státní maturity odložit. Stihnout to chce ještě do předčasných říjnových voleb.

Návrh na odklad chtějí poslanci projednat na své poslední záříjové schůzi. Pokud to skutečně stihnou, zřejmě odložení maturit i schválí. I přesto, že organizační výbor sněmovny už ve čtvrtek projednávání novely nedoporučil.

Odklad zkoušky má totiž své příznivce u sociálních demokratů i u členů ODS. Poslanci tak společně dají dohromady pohodlnou většinu - 149 hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy